Започнаха президентските избори в САЩ с отваряне на изборната секция в Диксвил Нотч, селце в щата Ню Хемпшър, съобщават световните агенции.

Основните кандидати са Хилари Клинтън от Демократическата партия и магнатът Доналд Тръмп, който е номинацията на Републиканската партия.

Припомняме, днес повече от 218 милиона души имат право да гласуват за президент на САЩ, сенатори, конгресмени и губернатори, а също така на различни референдуми на щатско и местно ниво. През 2012 година на президентските избори гласуваха 126 милиона души (57,5%). Първите екзит пол резултати се очакват утре сутринта.

Клинтън или Тръмп - Америка избира президент

Клинтън или Тръмп - Америка избира президент

Гласува за Конгрес, губернатор и други власти на щатско и местно ниво, включително над 150 референдума.

В Диксвил Нотч бяха обявени и първите резултати, където по-малко от 10 души гласуваха.

В селцето Клинтън бие Доналд Тръмп с 4 на 2 гласа, а кандидатът на либертарианците Гари Джоунс получава един глас. Има една недействителна бюлетина, където е написано името на бившия кандидат на републиканците Мит Ромни.

Какво трябва да знаете за изборите в САЩ

Какво трябва да знаете за изборите в САЩ

Несъмнено президентските избори представляват

В селцето Милсфийлд, същият щат, също гласуваха от полунощ. В населеното място има само 29 жители.

В Милсфийлд Тръмп печели с 16 гласа срещу 4 за Клинтън. Има една недействителна бюлетина, тъй като е написано името на Бърни Сандърс.

Гласуване се проведе и в Хартс Локейшън в щата Ню Хемпшър, където живеят под 40 души. Бившият държавен секретар получава 17 гласа, Тръмп - 14 гласа, Джонсън - три гласа. Три бюлетини са недействителни, след като на две е написано Бърни Сандърс, а на една Джон Кейсик.

Пет сценария на президентските избори в САЩ

Пет сценария на президентските избори в САЩ

При първия сценарий, при който Клинтън разбива

АП съобщи, че Тръмп поведе пред съперника си Хилари Клинтън на първите гласувания в президентските избори в три селца в щата Ню Хемпшър с общо 32 на 25 гласа.

Снимка 261480

Източник: архив ЕПА

Клинтън спечели повечето гласове в Диксвил и Хартс Локейшън, а Тръмп победи в Милсфийлд.

Либертарианецът Гари Джонсън взе три гласа.

Снимка 261484

Източник: ЕПА

Според законите в Ню Хемпшър районите с под 100 гласоподаватели имат разрешение да отворят изборните секции в полунощ и да ги затворят веднага след гласуването на регистрираните избиратели.

В 6 часа сутринта източноамериканско време започна гласуването и по източното крайбрежие на САЩ. Отвориха изборните секции в Ню Йорк, Кънектикът, част от Индиана, част от Кентъки, Мейн, Ню Джърси и Вирджиния.

В щата Върмонт вотът започна в 5 часа.

Северна Каролина, Охайо и Западна Вирджиния отварят секциите в 6:30 часа.

Гласуването във Флорида, Делауеър, Джорджия, Масачузетс, Мериленд, Мичиган, Ню Хемпшър, Пенсилвания, Род Айлънд, Южна Каролина и част от Тенеси започна в 7 часа.

Отвориха изборните секции във всички щати с изключение на Хаваите. 

Всеки щат ще затвори секциите в различен час, но например в Ню Йорк изборният ден приключва в 21 часа местно време.

Около 47 милиона души са гласували предварително на изборите.

През последните 9 дни двамата основни кандидати посетиха 50 места в 14 щата.

преди 8 години в 17:38 ч.

Вестник "Маями хералд" призовава в материал на редакторската колегия да се гласува за Клинтън. 

преди 8 години в 17:35 ч.

„Дали това е денят „Брекзит” в САЩ”

Временният лидер на британската Партия на независимостта Найджъл Фараж обяви подкрепата си за Тръмп и написа в „Туитър”, че се надява днес на американски вариант на „Брекзит”.

„Дали това е денят „Брекзит” в САЩ? Надявам се”, написа той.

Фараж е една от ключовите фигури, които стоят зад успешната кампания Великобритания да тръгне по пътя на излизане от ЕС.

Последно обновление в 17:37 ч. на 08.11

преди 8 години в 17:23 ч.

В 49 щата гласуването вече тече

Започна гласуването в Аляска, Калифорния, Айдахо, Невада и Вашингтон. Остана само един щат – Хаваите

преди 8 години в 17:19 ч.

Упадъкът на белия вот

Барак Обама беше вкаран в Белия дом преди 8 години, когато беше отчетен и най-смесеният електорат в историята. Сега американците расово са още по-смесени, съобщава СиЕнЕн.

Статистиката на страната показва, че нито една расова група няма да има мнозинство в САЩ през 2044 година.

Последно обновление в 17:20 ч. на 08.11

преди 8 години в 17:12 ч.

Демокрацията в Америка е „отвратителна смрад”

Всички основни телевизионни канали в Русия определят кампанията в САЩ като „най-мръсната в историята на САЩ" и откакто започна гласуването продължават да се фокусират върху недостатъците в изборната система.

Понякога води до ситуация, при която победителят не е човекът, който получава най-голяма подкрепа от американците”, коментира Россия-1.

Който и да спечели, той ще бъде “неуспешен президент”, коментира Дмитрий Киселев, който е разглеждан от мнозина като основният пропагандатор на Кремъл.

Демокрацията в Америка е „отвратителна смрад”, отбелязва телевизията.

Демокрацията, която американците използват, за да учат останалата част от човечеството, понякога прибягва до насилствени методи - просто не същества”, допълва телевизията.

преди 8 години в 17:01 ч.

Дори Саудитска Арабия, която забранява на жените да шофират и да напускат домовете си без разрешението на мъжа, предпочита Клинтън пред Тръмп.

преди 8 години в 16:51 ч.

преди 8 години в 16:51 ч.

преди 8 години в 16:49 ч.

преди 8 години в 16:47 ч.

Демократическата партия започва да използва магарето като емблема на партията през XIX век, когато Андрю Джаксън е номиниран за президент. Опонентите му започват да го наричат "jack**s и Джаксън започва да го използва на предизборните си лозунги.

Влиятелният политически карикатурист Томас Нест започва редовно да го използва в карикатурите си. Той също помага за популяризирането на слона като символ на Републиканската партия, който е използван през 1874 г.

преди 8 години в 16:37 ч.

Клинтън има 71,6% шанс да спечели изборите, а Доналд Тръмп – 28,4 на сто.

Последната прогноза на сайта FiveThirtyEight показва, че Клинтън има 71,6% шанс да спечели изборите, а Доналд Тръмп – 28,4 на сто.

Според прогнозата бившият държавен секретар ще събере 302 електори срещу 235 за магната. Клинтън печели във Флорида, Северна Каролина и Невада с малка преднина.

Ако Флорида бъде спечелен от Тръмп, кандидатът на републиканците ще събере 264 електори, което ще означава 4 по-малко от необходимите 270, за да влезе в Белия дом.

преди 8 години в 16:26 ч.

В случай, че той спечели (...) Пътувайте до САЩ, докато все още ви е позволено”, призовават кралските авиолинии на Йордания. 

Последно обновление в 16:30 ч. на 08.11

преди 8 години в 16:22 ч.

Две жени, голи до кръста, от феминистката организация Фемен са задържани заради протест в избирателната секция, където Доналд Тръмп се очаква да гласува.

 

Последно обновление в 17:15 ч. на 08.11

преди 8 години в 16:16 ч.

Клинтън и Тръмп като деца

Снимка 261571

Източник: Clinton and Trump campaigns

преди 8 години в 16:11 ч.

преди 8 години в 16:08 ч.

В 44 щата американците вече гласуват

Още в 7 щата започна гласуването: Колорадо (9-21 ч.); Монтана (9-22 ч.); Ню Мексико (9-21 ч.); Небраска (9-21 ч.); Орегон (9-23 ч.); Юта (9-22 ч.) и Уайоминг (9-21 ч.).

Общият им брой достигна 44.

преди 8 години в 16:03 ч.

Гласоподаватели в Мичиган съобщават за проблеми със системата, която се използва за сканиране на бюлетините. Една жена с карта за гласуване е върната, след като името й не може да бъде открито в мрежата, пише гласоподавател във „Фейсбук”.  

преди 8 години в 15:59 ч.

Тръмп е позициониран по-високо от Хилари Клинтън в търсачката на Google

Доналд Тръмп е позициониран по-високо от Хилари Клинтън в търсачката на Google, тъй като гласоподавателите са търсили повече информация за номинацията на републиканците.

Публикуваните от Google данни показват, че Тръмп доминира в 38 щата, включително в „суинг” щатите Флорида и Мичиган в издирването на информация за него.

Данните на компанията също показват, че имиграцията е основна тема, която е търсена във връзка с магната, следвана от абортите и расови въпроси.

Последно обновление в 16:00 ч. на 08.11

преди 8 години в 15:47 ч.

Номинацията на демократите за вицепрезидент Тим Кейн разговаря с 99-годишната Минерва

преди 8 години в 15:45 ч.

Вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън гласува в град Уилмингтън, Делауеър.

„Лошата новина е, че си отивам”, пошегува се Байдън, допълвайки, че ще продължи борбата срещу неравенството на доходите, след като напусне поста.

Придружаван от съпругата си Джил, Байдън си направи селфи с гласоподаватели.

преди 8 години в 15:24 ч.

Номинацията на демократите за вицепрезидент Тим Кейн заяви, че Хилари може да влезе в Белия дом, ако спечели само в един от щатите Северна Каролина, Пенсилвания, Флорида и Охайо.

В интервю за ABC тази сутрин той изтъкна, че изборите днес са „исторически”, подчертавайки, че „демокрацията винаги работи добре, когато хората участват”.  

преди 8 години в 15:20 ч.

Секция в Мисури.

 

преди 8 години в 15:17 ч.

Невероятно дълга опашка в Йорквил, Манхатън.

преди 8 години в 15:15 ч.

НАСА обяви в понеделник, че американският астронавт Шейн Кимброу е гласувал на Международната космическа станция. Той пристигна на орбиталната станция в средата на октомври.

преди 8 години в 15:12 ч.

Хилари Клинтън и съпругът й Бил гласуваха

Хилари Клинтън и съпругът й Бил гласуваха в престижното предградие на Ню Йорк Чапакуа към 8 часа местно време. Тя беше приветствана от гласоподаватели при пристигането си, тя помаха с ръка и след това се ръкува с някои от тях. 

Клинтън заяви пред журналисти, че е наясно с отговорността, която може да поеме и ако бъде избрана, надява се да води страната със сила.

Бил Клинтън изглежда по-весел, наслаждавайки се на момента. Той се пошегува за изминалите години, когато преминаваше през същия процес.

Последно обновление в 15:31 ч. на 08.11

преди 8 години в 15:06 ч.

Във Флорида, най-големият „суинг” щат, където не е сигурно кой ще спечели, 50% от имащите право на глас вече гласуваха.

Това е щатът с най-висок процент на гласувалите предварително. От 13 милиона гласоподаватели 6,4 милиона са подали гласа си.

36% повече латиноамериканци са гласували тази година в щата в сравнение с изборите през 2012 година.

Последно обновление в 15:07 ч. на 08.11

преди 8 години в 15:02 ч.

В кои щати започнаха да гласуват:

Ню Хемпшър ( От полунощ до 20 часа източно време); Кънектикът (6-20 часа); Ню Джърси (6-20 часа); Индиана (6-19 ч.); Мейн (6-20 ч.); Кентъки (6-20 ч.); Ню Йорк (6-21 ч.); Северна Каролина (6,30-19,30 ч.); Западна Вирджиния (6,30 – 19,30 ч.); Охайо (6,30-19,30 ч.); Пенсилвания (7-20 ч.); Южна Каролина (7-19 ч.); Делауеър (7-20 ч.); Флорида (7-20 ч.); Джорджия (7-19 ч.); Луизиана (7-21 ч.); Масачузетс (7-20 ч.); Илинойс (7-20 ч.); Канзас (7-20 ч.); Мичиган (7-21 ч.); Тенеси (7-20 ч.); Мериленд (7-20 ч.); Мисури (7-20 ч.) и Род Айлънд (7-20 ч.).

преди 8 години в 14:53 ч.

Опашки, опашки, опашки

Рано сутринта в САЩ опашки пред секциите за гласуване:

 

преди 8 години в 14:47 ч.

 „Изключителна чест е за мен да гласувам за баща си. Той ще свърши толкова добра работа за САЩ”, написа Ерик Тръмп в „Туитър”.

Последно обновление в 14:50 ч. на 08.11

преди 8 години в 14:43 ч.

Преди 40 минути започна гласуването в щата Флорида, който има голяма вероятност да реши президентските избори.

От октомври всяко социологическо проучване показва паритет между двамата основни кандидати.

Флорида дава 29 електори – третият най-голям щат след Калифорния (58) и Тексас (38).

Ако спечелим Флорида, закриваме”, каза президентът Барак Обама в неделя.

преди 8 години в 14:36 ч.

Общо в 17 щата вече текат изборите.

Преди 30 минути започна гласуването във Флорида, Делауъер, Джоржия, Илинойс, Луизиана, Масачузетс, Мериленд, Мичиган, Мисури, Ню Хемпшър, Пенсилвания, Род Айлънд, Южна Каролина и част от Тенеси.

Общо в 17 щата вече текат изборите.

Последно обновление в 14:44 ч. на 08.11

преди 8 години в 14:31 ч.

„Реших да гласувам за Тръмп”, пошегува се Доналд Тръмп

Реших да гласувам за Тръмп”, пошегува се Доналд Тръмп пред „Фокс нюз” тази сутрин.

Много съм ентусиазиран. Приятели, с вас говорих много пъти по време на успешните предварителни избори (...). Малко съм суеверен, така че когато ме помолихте да се обадя, аз го направих”, добави той.

Запитан дали се е променил по време на кампанията, магнатът отговори: „Невероятен процес, около 17 или 18 месеца, откакто влязох в него (...) прекрасен процес, хората в тази страна са невероятни, срещнах се с хора на всички нива и те са страхотни. Хората питаха какво си научил? Това, което научих: хората са страхотни”, отговори той.

Медията го попита към кои щати ще обърне внимание, магнатът отговори: „Справям се много добре в Северна Каролина, много, много добре във Флорида”.

И двата щата са изключително важни за Тръмп, ако иска да влезе в Белия дом.

Справяме се много добре в Ню Хемпшър, в Охайо е невероятно, невероятно място. Ще спечелим в Айова. Имахме страхотен опит там. Ще спечелим в Айова, Охайо и Ню Хемпшър. Кой знае какво ще се случи в крайна сметка, но ще спечелим в много щати”, убеден Доналд Тръмп.

Той спомена Мичиган и Уисконсин като евентуални негови „трофеи”.

Запитан дали ще съжалява, ако загуби изборите, той отговори, че други са му казали, че е започнал политическо движение и че трябва да бъде горд от това.

Но добави: „Ще го приема като загуба на време, енергия и пари". По думите му по време на кампанията е изхарчил над 100 милиона долара от сметката си.

Последно обновление в 14:34 ч. на 08.11

преди 8 години в 14:15 ч.

В над 30 щата ще се проведат референдуми

В над 30 щата ще се проведат референдуми.

В Калифорния, Мейн, Невада и Вашингтон ще гласуват за контрол върху оръжията.

Щатите Аризона, Колорадо, Мейн и Вашингтон гласуват за увеличаване на минималната надница.

Аризона, Арканзас, Калифорния, Флорида, Мейн, Масачузетс, Монтана, Невада и Северна Дакота гласуват за декриминализиране или легализиране на марихуаната.

Американските щати Калифорния, Небраска и Оклахома ще гласуват по въпроси, свързани със смъртното наказание.

Ще се проведат гласувания и по други теми, включително за здравеопазването в Калифорния и Колорадо; за финансирането на политическите кампании в Мисури, Южна Дакота и Вашингтон; за цигарите в Калифорния, Колорадо, Мисури, Северна Дакота и други въпроси.

Интересен ще бъде референдумът в Окръг Вашингтон, където ще гласуват да се превърне в 51-ия щат – „Щатът Нова Колумбия”.

Последно обновление в 14:19 ч. на 08.11

преди 8 години в 14:04 ч.

Първи туит на Тръмп тази сутрин:„Днес ще направим Америка отново велика”.

преди 8 години в 14:01 ч.

преди 8 години в 13:56 ч.

Руската преса се страхува от Клинтън и ядрените оръжия.

преди 8 години в 13:54 ч.

Охайо и Северна Каролина имат решаваща роля в президентските избори. През 2004 година републиканците спечелиха изборите в щата, през 2008 демократите победиха, а през 2012 година републиканците отново си върнаха щата.

Охайо е един от така наречените „суинг” щати, където от Втората световна война почти винаги победителят влиза в Белия дом.

Последно обновление в 13:54 ч. на 08.11

преди 8 години в 13:37 ч.

В колко часа са изнесени речите на загубилите и победителите на президентските избори от 1988 година.

преди 8 години в 13:36 ч.

Отвориха изборните секции и в Северна Каролина, Охайо и Западна Вирджиния.

Губернаторът на Охайо и бивш кандидат на Републиканската партия за президент на САЩ Джон Кейсик призовава хората да гласуват.

преди 8 години в 13:31 ч.

Опашка от 80 души чака да гласува в Манхатън

преди 8 години в 13:30 ч.

Вицепрезидентът на демократите вече гласува

Кандидатът за вицепрезидент от Демократическата партия сенатор Тим Кейн гласува със съпругата си Ан Холтън в Ричмънд, Вирджиния.  

преди 8 години в 13:27 ч.

Опашки пред секциите за гласуване

преди 8 години в 13:07 ч.

Започна реално изборният ден в САЩ

Започна гласуването по източното крайбрежие на САЩ. В 6 часа сутринта източноамериканско време отвориха изборните секции в Ню Йорк, Кънектикът, част от Индиана, част от Кентъки, Мейн, Ню Джърси и Вирджиния.

В щата Върмонт вотът започна в 5 часа.

Северна Каролина, Охайо и Западна Вирджиния отварят секциите в 6:30 часа.

Гласуването във Флорида, Делауеър, Джорджия, Масачузетс, Мериленд, Мичиган, Ню Хемпшър, Пенсилвания, Род Айлънд, Южна Каролина и част от Тенеси започва в 7 часа.

Всеки щат ще затвори секциите в различен час, но например в Ню Йорк приключва изборният ден в 21 часа местно време.

преди 8 години в 13:01 ч.

Днес не само за президент се гласува в САЩ. Ще бъдат определени 34 места в Сената и 435 в Камарата на представителите.

В Сената републиканците държат 54 места срещу 46 за демократите. Но Републиканската партия трябва да защитава повече места, включително в Индиана, Северна Каролина, Ню Хемпшър, Илинийс, Пенсилвания, Флорида, Мисури и Уисконсин.

Демократите се нуждаят от пет републикански места, за да получат мнозинство с 51 сенатори. Ако вечерта завърши с паритет 50-50, новият вицепрезидент ще даде на партията си мнозинство.

За Камарата на представителите не се очаква драма, тъй като републиканците ще запазят мнозинството си.

преди 8 години в 12:52 ч.

Клинтън води с 3% на Тръмп, според RCP. В понеделник бившият държавен секретар имаше преднина от 1,6%, след като стана ясно, че ФБР няма да повдига обвинения заради мейлите на Клинтън, докато е била държавен секретар.

Снимка 261529

Източник: Real Clear Politics

Последно обновление в 12:53 ч. на 08.11

преди 8 години в 12:28 ч.

преди 8 години в 12:26 ч.

Ако хората по света имат възможност да гласуват на изборите в САЩ, 78% биха дали гласа си за Клинтън и 22 на сто за Тръмп

Последно обновление в 12:29 ч. на 08.11

преди 8 години в 12:17 ч.

Русия е готова да развие отношенията със САЩ

Готовността на Русия да развие отношенията със САЩ след президентските избори ще зависи, доколкото Вашингтон са готови да го направят, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс.

преди 8 години в 12:10 ч.

Светът следи...

Тази сутрин вестниците по света отразяват американските избори на главната си страница:

Италианският La Repubblica: „Америка, големият страх”.

„Днес САЩ гласуват, разделени между две различни версии на света”, отбелязва изданието.

Снимка 261510

Източник: СиЕнЕн

Френският Liberation: „Големият завой”.

„Американските избори: Невероятното насилие по време американската президентска кампания ще остави страната сериозно фрагментирана, какъвто и да е резултатът”, пише вестникът.

Снимка 261515

Източник: СиЕнЕн

„Светът поема въздух, докато Америка гласува”, пък излиза на главната си страница испанският El Pais.

„Днес американците избират между продължението Хилари Клинтън и бездната Доналд Тръмп”, пояснява вестникът.

Снимка 261513

Източник: СиЕнЕн

Британският „Гардиън” пише, че съперниците за Белия дом в последен щурм, докато социологическите проучвания дават лека преднина на Клинтън.

Снимка 261512

Източник: СиЕнЕн

Израелският „Джерусалим пост” отбелязва: „Разединена Америка гласува за президент”.

Снимка 261514

Източник: СиЕнЕн

„Уолстрийт джърнъл” пише, че днес е „Решаващ ден за американските гласоподаватели”.

Снимка 261511

Източник: СиЕнЕн

Последно обновление в 12:12 ч. на 08.11

преди 8 години в 11:50 ч.

Последната карта на СиЕнЕн показва, че към момента прогнозите са, че Клинтън събира 268 електори при необходими 270, за да спечели, а Тръмп има 204 електори. Битката е предимно за 66 електори, като в другите щати двамата кандидати съответно имат лека преднина.

Снимка 261506

Източник: СиЕнЕн

 

Последно обновление в 11:51 ч. на 08.11

преди 8 години в 11:13 ч.

преди 8 години в 11:10 ч.

преди 8 години в 10:58 ч.

преди 8 години в 10:57 ч.

преди 8 години в 10:55 ч.

"Шпигел"

преди 8 години в 10:48 ч.

преди 8 години в 10:48 ч.

Доналд Тръмп също завършва тура си в щата Ню Йорк

преди 8 години в 10:40 ч.

Самолетът на Хилари Клинтън кацна в Уайт Плейнс, Ню Йорк, където се очаква да й бъде последната публична поява преди изборните секции да бъдат затворени.

Последно обновление в 10:42 ч. на 08.11

преди 8 години в 10:34 ч.

Известните до момента резултати на изборите в САЩ:

Диксвил Нотч

Хилари Клинтън: 4 гласа; Доналд Тръмп: 2 гласа; Гари Джонсън: 2 гласа; Мит Ромни (невалидна бюлетина): 1 глас

Милсфийлд

Тръмп: 16 гласа; Клинтън: 4 гласа; Бърни Сандърс (невалидна бюлетина): 1 глас.

Хартс Локейшън

Клинтън: 17 гласа; Тръмп: 14 гласа; Джонсън: 3 гласа; Сандърс (невалидна бюлетина): 2 гласа; Джон Кейсик/Сандърс (невалидна бюлетина): 1 глас

Последно обновление в 10:34 ч. на 08.11

преди 8 години в 10:12 ч.

преди 8 години в 10:10 ч.

Според FiveThirtyEight Клинтън има 70,9% шанс да спечели изборите, а Тръмп – 29,1%.

Ройтерс/Ипсос пък показва, че бившата първа дама има 90% шанс да влезе в Белия дом.

Проучване на „Ню Йорк таймс” дава 46% преднина на Клинтън пред 42,9% за милиардера.

Според Real Clear Politics Клинтън води с 2,2%. Сондаж на БиБиСи дава 48 на сто за бившия държавен секретар и 44% за магната.

преди 8 години в 10:05 ч.

Голямото решение...

преди 8 години в 10:03 ч.

Хума Абедин, съветникът на Клинтън, която беше в центъра на последните разкрития около скандала с имейлите на бившия държавния секретар, се върна в предизборната кампания.

Заместник-председателят на щаба на Клинтън беше на борда на самолета след предизборно мероприятие във Филаделфия.

преди 8 години в 09:40 ч.

Първият чернокож президент призова американските граждани да изпратят първата жена в Белия дом в 240-годишната история на САЩ.

Във Филаделфия вчера Барак Обама говори по време на предизборен митинг, организиран от кампанията на Клинтън. Събитието беше най-голямото в 18-месечната кампания на бившия държавен секретар, след като се събраха между 30 и 40 хиляди души.

Моля ви да гласувате за тази жена, тази майка, тази баба - да бъде следващият президент на САЩ”, призова Обама.

преди 8 години в 09:35 ч.

Над 2 милиарда долара са похарчени в 575-дневната предизборна кампания, от които над 1 милиард са похарчени за кампанията на Хилари Клинтън и около 750 милиона долара за Тръмп.  

преди 8 години в 09:05 ч.

преди 8 години в 08:58 ч.

Повечето изборни секции ще отворят най-рано в 6 часа местно време, предимно по източното крайбрежие на САЩ.

Първите резултати ще бъдат обявени в сряда сутринта.

преди 8 години в 08:54 ч.

Когато се върнете назад, ще можете да кажете, че сте гласували за по-добра, по-справедлива Америка, където градим мостове, а не стени”, заяви Хилари Клинтън на последното си предизборно мероприятие в Роли, Северна Каролина.

преди 8 години в 08:51 ч.

преди 8 години в 08:50 ч.

преди 8 години в 08:31 ч.

В САЩ също гласуват и за Конгрес

Американските гласоподаватели ще изберат 435 конгресмени. 115-ият Конгрес ще е с мандат от 3 януари 2017 година до 3 януари 2019 година. В момента републиканците доминират с 247 места срещу 186 за демократите. На последните избори републиканците спечелиха 247 места (51,2%), а демократите взеха 188 (45,5%). Не се очаква републиканците да си загубят мнозинството, тъй като има само 23 оспорвани места. Дори ако демократите ги спечелят, те няма да контролират камарата - те се нуждаят от 30 места.

Освен за Камарата на представителите, ще бъде гласувано и за близо 1/3 от местата в Сената. Битката ще бъде изключително оспорвана, тъй като има реални шансове Демократическата партия да спечели мнозинство. Ще бъдат избрани нови 34 сенатори в 100-местния Сенат (51 за мнозинство). В момента има 54 републиканци, 44 демократи и двама независими. Демократите имат да защитават само 10 места за разлика от 24 за републиканците. Битката ще е предимно за 9 места. Демократите се нуждаят от допълнителни 5 места, за да получат мнозинство. Мандатът е за 6 г. - до 3 януари 2023 година. 

В 12 щата ще се проведат избори и за губернатор.

За 8 ноември са запланувани и 154 референдума в над 30 щата, включително за смъртното наказание, легализиране на марихуаната, за контрол над оръжията, здраве, минимална надница, данъци и тютюневи изделия. Най-много хора ще засегнат въпросите за данъците и марихуаната, съответно 123 милиона души и 82 милиона души.

Последно обновление в 08:32 ч. на 08.11

преди 8 години в 08:29 ч.

Как се избира президент на САЩ

Президентските избори в САЩ са непреки, тъй като така наречената Избирателна колегия избира държавния глава на страната. От 1964 година в колегията има 538 електори (назначавани от всеки щат), които формално избират президент и вицепрезидент. Броят на електорите е в съответствие със състава на Камарата на представителите, където има 435 конгресмени, със Сената, където има 100 сенатори и трима електори от Окръг Колумбия.

Мандатът на президента е 4 години. Победител е този кандидат, който получи абсолютно мнозинство от 270 електори. Ако не бъде излъчен победител, Камарата на представителите избира президент, но при вота конгресмените не гласуват поотделно, а по щат, тоест всички представители на дадения щат в долната камара гласуват единодушно. Вицепрезидентът се избира от Сената при липса на мнозинство.

Разпределението на електорите по щати:

Аляска, Делауеър, Окръг Колумбия, Монтана, Северна и Южна Дакота, Върмонт и Уайоминг - 3х8 = 24 електори; Хаваи, Айдахо, Мейн, Ню Хемпшир и Род Айланд - 4х5 = 20; Небраска, Ню Мексико и Западна Вирджиния - 5х3 = 15; Арканзас, Айова, Канзас, Мисисипи, Невада и Юта - 6х6 = 36; Кънектикът, Оклахома и Орегон - 7х3 = 21; Кентъки и Луизиана - 8х2 = 16; Алабама, Колорадо и Южна Каролина - 9х3 = 27; Мериленд, Минесота, Мисури и Уисконсин - 10х4 = 40; Аризона, Индиана, Масачузетс и Тенеси - 11х4 = 44; Вашингтон - 12х1 = 12; Вирджиния - 13х1 = 13; Ню Джърси - 14х1 = 14; Северна Каролина - 15х1 = 15; Джорджия и Мичиган - 16х2 = 32; Охайо - 18х1 = 18; Илинойс и Пенсилвания - 20х2 = 40; Флорида и Ню Йорк - 29х2 = 58; Тексас - 38х1 = 38 и Калифорния - 55х1 = 55.

Изборите днес са 58-ите в историята на САЩ. Ще бъде избран 45-ият президент и 48-ият вицепрезидент на страната. Мандатът на новоизбраната двойка започва на 20 януари 2017 година.

През 2008 година Барак Обама спечели срещу Джон Маккейн с 365 срещу 173 електори, а през 2012 година Обама победи Мит Ромни с 332 срещу 206 електори.

Избирателната активност в периода 2000-2012 г. на президентски избори е следната: 54,8% през 2012 г.; 58,2% през 2008 г.; 56,7% през 2004 г. и 51,2% през 2000 г.

Последно обновление в 08:30 ч. на 08.11

преди 8 години в 08:19 ч.

Днес е нашият Ден на независимостта

Доналд Тръмп заяви на последното си предизборно мероприятие, че „работническата класа ще отвърне”.

Днес е нашият Ден на независимостта”, обяви Тръмп пред стотици поддръжници в Мичиган, повтаряйки думите на британския евроскептик Найджъл Фараж, който описа „Брекзит” след референдума.

Днес американската работническа класа ще отвърне, най-сетне”, добави той.

Знам моите хора. Ще спите няколко часа, след това ще гласувате и ще отидете на работа”, добави той.

Вървете да лягате сега и станете, и гласувайте”, призова Тръмп в град Гранд Рапидс.

Последно обновление в 08:50 ч. на 08.11

преди 8 години в 07:40 ч.

преди 8 години в 07:40 ч.

Последните социологически проучвания дават между 3 и 6% преднина на Клинтън. Според Ройтерс/Ипсос Клинтън има 90% шанс да победи. Тя се очаква да спечели 303 електори при необходими 270, докато Тръмп ще събере 235 електори.

Последно обновление в 07:40 ч. на 08.11

преди 8 години в 07:36 ч.