Президентът на Южна Корея Парк Гън-хе притиска Китай да вземе активно участие в налагането на нови санкции срещу Пхенян заради проведения от Северна Корея пореден ядрен тест. В същото време войници стреляха по безпилотен самолет, който е пресякъл границата, разделяща двете Кореи, съобщава „Франс прес”.
Военното министерство обяви, че безпилотният самолет е навлязъл във въздушното пространство на Южна Корея за кратко, но военните бързо са отговорили на КНДР с произвеждане на серия предупредителни изстрели.
По-рано през деня президентът Парк заяви по време на ежегодна пресконференция, че изпитанието е „неприемливо предизвикателство” за глобалната сигурност, на което трябва да се отговори с безпрецедентна строгост.
„Контрамерките на международната общност...трябва да се различават от миналото”, поясни президентът на Южна Корея.
Докато се работи с ООН за приемане на „най-строгото” решение за наказване на Северна Корея, Сеул също обсъжда допълнителни „наказателни санкции” със САЩ и съюзниците си, добави тя.
Президентът подчерта, че Китай, основният съюзник на Северна Корея, трябва да бъде решителен в приемането на ефективна резолюция на Съвета за сигурност на ООН.
Според нея Пекин сега вече трябва да отиде по-далеч от използването на риторика.
Вярвам, че Китай е наясно, че ако реално не действа решително, ние няма да можем да предотвратим пети или шести ядрен тест, категоричен е президентът на Южна Корея.
Миналата седмица държавният секретар на САЩ Джон Кери призова Китай да заема по-твърда позиция срещу КНДР.
Преди седмица Северна Корея обяви, че е провела за първи път тест на водородна бомба, което се приема със скептицизъм от международни експерти.
Това е четвъртият ядрен тест на КНДР от 2006 година.
Парк Гън-хе каза още, че провокациите на комунистическата държава могат да продължат по всяко време, допълвайки, че Сеул и Вашингтон обсъждат прехвърляне на още американски „стратегически активи” на полуострова.
През уикенда стана ясно, че американски бомбардировач B-52 e прелетял над Корейския полуостров. Обсъжда се допълнително разполагане на американска военна сила в региона, включително самолетоносачът „Роналд Рейгън”, бомбардировачи B-2 и изтребители Ф-22.
Междувременно Световният икономически форум в Давос оттегли поканата си към Северна Корея да участва на мероприятието заради ядрения тест.
В съобщение от форума отбелязват, че през есента на 2015 година е била изпратена покана на Северна Корея заради „позитивните сигнали от страната”. Севернокорейците приеха поканата и по план трябваше да изпратят делегация с външния министър.
Обаче организаторите отчетоха факта, че след ядрения тест на 6 януари делегацията на Северна Корея ще бъде обект на „съществуващи и вероятно предстоящи санкции”.
„Като се вземат под внимание последните обсъждания, ние не можем да продължаваме да поддържаме поканата, която изпратихме миналата година”, подчертават от Световния икономически форум.
Допълва се, че ще приветстват делегация от комунистическата държава, ако Пхенян „действа като отговорен член на международната общност”.
Форумът ще се проведе от 20 до 23 януари. В него ще участват държавният секретар на САЩ Джон Кери, премиерът на Израел Бенямин Нетаняху, британският премиер Дейвид Камерън и други.
Очаква се повече от 2 500 души от над 100 държави да участват на 46-я ежегоден форум.