Заемът, който ще вземе г-жа Върбакова няма да натовари българските граждани и няма да бъде плащан през цената на тока. Това увери председателят на КЕВР Иван Иванов по повод продажбата на най-голямото електроразпределително дружество ЧЕЗ на "Инерком".
"В момента енергийните дружества в България работят стабилно", каза още председателят на КЕВР.
По думите му комисията може да се намеси, само когато има отклонение от параметрите на издадената лицензия, в случая няма такава, тъй като няма продажба на част от дружеството, а на цялото. Подобна била ситуацията при продажбата на ЕОН на ЕНЕРГО-ПРО.
Иванов обясни, че КЕВР може да се намеси при прелицензиране и тогава, когато се продава обособена част от лицензираното дружество. Иванов бе категоричен, че договорът, който е сключен между ЧЕЗ и Инерком е предварителен. Законодателят е предвидил възможност за намеса на КЕВР и когато се залагат част от активите на дружеството, необходими за извършването на лицензионната му дейност. Дали е направено това, ще стане ясно едва след договора за продажба.
Иванов припомни, че на 1 ви юли изтича тригодишният регулаторен период на ЧЕЗ, а до 1 ви март дружеството следва да подаде документите за заявление за цени и бизнес план за следващия регулаторен период.
"Българските граждани и бизнес трябва да бъдат спокойни че няма да има катаклизми при определяне цените на електроенергията на ЧЕЗ и другите електроразпределителни дружества", каза още председателят на КЕВР.
Искам да отбележа, че към момента тече процедурата и сделката не е финализирана, има само предварителен договор. Ако бъде финализирана, КЕВР има много ясни правомощия - превантивен, текущ и последващ контрол. Това се прави да се осигури сигурност на доставките и качество на услугата.
"Заедно с това използвам случая да отбележа предвид на усложнената обстановка в страната - към електроенергийната система се справя безупречно, няма активиран студен резерв", заяви още Иван Иванов.
Припомняме, още вчера купувачът в лицето на Гинка Върбакова обясни, че продажбата на ЧЕЗ не изисква одобрението на Комисията за енергийно и водно регулиране. Ако става въпрос за прехвърляне на акции между ЧЕЗ и "Инерком", няма основания за доказване на опита на компанията и промяна на лиценза. Подобна процедура може да се наложи единствено, ако част от електроразпределителната мрежа се заложи като обезпечения към банката, която финансира сделката.
Вчера чешко издание посочи в свой материал, че част от кредиторите на сделката с ЧЕЗ са свързани с международното разследване за укриване на данъци "Парадайз пейпърс".
Припомняме, в съобщение до медиите ръководството на Българската банка за развитие потвърди официално, че банката не е одобрявала кредитиране и не е издавала банкова гаранция в сделката по продажбата на активите на ЧЕЗ.
Припомняме, министърът на енергетиката Теменужка Петкова подаде оставката в края на миналата седмица. Енергийният министър се оттсегли, за да няма съмнение около сделката и заради близките й отношения с Върбакова. Петрова депозира оставката си пред премиера Бойко Борисов, който прое оттеглянето й.
Преди дни стана ясно, че чешката ЧЕЗ одобри сделката за продажба на активите в България и купувача "Инерком Груп". Опозицията в лицето на БСП реагира остро на сделката. Червените ще питат чешкото правителство по време на посещението на чешкия премиер у нас поемани ли са ангажименти от страна на Бойко Борисов за тази сделка.