Народното събрание възложи на здравния министър до 1 април да предостави план за действие с конкретни задачи, с който България да стане член на Евротрансплант. Това стана по време на изслушването на здравния министър Кирил Ананиев за трансплатанционната политика.
В аргументите си Ананиев заяви, че основната цел на правителството е в началото на 2021 г. в България да може да се проведе първата белодробна трансплантация.
В следващите три години ще бъдат предприети действия за изграждане на организационни структури в България за предоставяне на белодробни трансплантационни дейности, увери Ананиев.
Приложим за България е испанският модел на болничната организация при трансплантациите, защото не изисква голям допълнителен финансов ресурс, поясни здравният министър и допълни, че във всяко лечебно заведение с отделение Клиника по интензивно лечение има координатори по донорство.
По думите му тези специалисти владеят основите на реанимационното лечение и от огромна полза е опитът им в комуникация с близките на пациентите с живото застрашаващи заболявания, заяви Ананиев.
Той посочи, че е необходимо да се разработят политики, които да насърчават лечебните заведения да се ангажират активно в донорството на органи.
Здравният министър уточни, че сред стратегическите приоритети за модернизиране на системата за трансплантациите са в дейностите на политиката по донорство да бъдат включени всички големи лечебни заведения.
Ананиев бе категоричен, че българските медицински специалисти се очаква преминат в обучение в отделението по гръдна хирургия във Виенската многопрофилна болница за придобиване на основни познания по белодробна трансплантация и усвояване на всички необходими тактически умения за трансплантация на бял дроб.
"През 2018 г. броят на трансплантираните пациенти в България са 42 души", отчете здравният министър Кирил Ананиев по време на изслушването си.
От трансплантираните 42 пациенти, са проведени 25 бъбречни трансплантации, 4 сърдечни трансплантации и 13 чернодробни трансплантации.
През 2018 в УМБАЛ "Александровска" са проведени 16 бъбречни трансплантация, в УМБАЛ "Св. Екатерина" 4 сърдечни трансплантации.
В университетска болница "Лозенец" са изпълнени 9 бъбречни и 7 чернодробни трансплантации.
Във ВМА са осъществени 6 на брой чернодробни трансплантации.
Основните затруднения при трансплантацията на органи се дължат на техния недостиг както в България, така и в световен мащаб, посочи Ананиев.
Според него една от основните причини за недостатъчния брой органи е липсата на пълна информация при близките на пациентите в мозъчна смърт, които могат да предоставят съгласието си за донорство.
Ананиев представи и данни на Изпълнителната агенция по трансплантации към 2 януари 2019 г., според която броят на нуждаещите се в България от трансплантации на бъбрек са 1039 пациенти, на черен дроб - 47 пациенти, на сърце - 447 пациенти и на бял дроб -15 пациенти.
Припомняме, критично се оказа непродължаването на договора с болницата във Виена за трансплантиране на белодробно болни. Пациенти организираха няколко пъти протести пред Министерство на здравеопазването, но и до този момент никой не е поел отговорност за прекратяване на практиката. Протестите доведоха единствено до оставката на дългогодишния шеф на Агенцията Марияна Симеонова.
Миналата седмица в рамките на посещението на австрийски проф. Валтер Клепетко у нас бе подписано споразумение за обучение и квалификация в областта на белодробната трансплантация на български специалисти.
През 2018 г. в страната ни са били извършени 42 органни трансплантации, а предходната година те са били едва 19. Изискването за член на Евротрансплант е те да бъдат поне 70.
Междувременно министър Ананиев поиска официално подкрепа и становище от Българската православна църква и от други вероизповедания у нас, с което да се подкрепи обществената нагласа за донорство. Като мярка в подкрепа на донорството, така че да можем да станем членове на Евротрансплант, също така от Министерство на здравеопазването обявиха създаването на регистър на чакащите за трансплантация.