Германия е готова да предислоцира част от контингента си с военни инструктори от Ирак в Кувейт и Йордания. За това съобщиха външните министри на Германия Хайко Маас и военният му колега Аннагрет Крамп-Карренбауер в писмо до Бундестага, цитирано от агенция DPA.
Разместванията засягат инструкторите, които носят служба на базите в Ет-Тадж и в Багдад. "Разквартированите там военни в близко време ще бъдат преместени в Йордания и в Кувейт. Когато обучението отново може да бъде възобновено, те могат да се върнат", се казва в съобщението.
При това министрите уточняват, че Бундесвера се готви да остане в Ирак, ако има такава потребност от иракска страна.
Сега в тази страна се намират около 12- специалисти от Бундесвера, които се занимават с подготовка на местните военни. Spiegel Online пише, че 32 военни вече са в Йордания.
Депутатите от Съвета на представителите (парламента) на Ирак в приета на извънредно заседание в неделя резолюция "задължиха правителството да сложи край на военното присъствие на чуждестранни сили в републиката и да прекрати работа в рамките на споразумение по безопасност, подписано със силите на международната антитерористична коалиция.".
Документът е приет при наличие на кворум, но в отсъствието на сунитски и кюрдски фракции.
Заседанието стана на фона на рязко изостряне на обстановката в страната след удара на САЩ в района на летище Багдад в нощта на 3 януари, в резултат, на който загина командващия силите със специално назначение "Ал Кудс" от Корпуса на Революционната гвардия на Иран (елитните части на Въоръжените сили на Иран) ген. Касем Солеймани.
Техеран се закани на Вашингтон с жесток удар.
Припомняме, на 31 декември 2019 г. посланикът на САЩ в Ирак избяга под напора на хиляди протестиращи в Багдад.
В петък, 03 януари 2020 г., от Пентагона съобщиха за ликвидирането в Багдад на командващия силите за специално предназначение Ал Кудс" на Ислямския революционен гвардейски корпус - иранския генерал Касем Солеймани.
От Американското военно министерство заявиха, че ракетният удар, довел до смъртта на Солеймани е нанесен по разпореждане на президента Доналд Тръмп. Заедно със Солеймани бяха убити и заместник водача на иракското шиитско опълчение Абу Махди ал Мухандис и неговия помощник, които имаха водеща роля в сраженията по освобождение на иракските земи от терористичните групировки на "Ислямска държава".
Междувременно Ирак твърди, че ударът на САЩ в Багдад е проведен без съгласуване с тях.
Макрон се обади на Путин, двамата призовават за сдържаност в Ирак и Иран.
Американското посолство в Багдад зове гражданите си незабавно да напуснат Ирак.
Немските военни в Ирак не могат да излизат от базите си.
Смъртта на ген. Солеймани доведе до поскъпване на фючърсите на петрола сорт Brent.
На 4 януари Ирак ограничи дейността на американските военни на своя територия.
Същият ден НАТО спря подготовката на военни за иракската армия.
На 5 януари на извънредно заседание на парламента бе решено чуждестранните военни сили да бъдат изведени от Ирак.
Лидерът на шиитската военизирана ислямска организация и партия "Хизбулла" Сайед Хасан Насрала заяви, че убийството на иранския ген.-майор Касем Солеймани маркира нова фаза в историята на Близкия Изток.
Ден по-късно САЩ обяви, че се изтегля от Ирак. След това военният министър на САЩ Марк Еспър заяви, че САЩ не планират излизане от Ирак.
Същият ден - 6 януари, иранският президент Хасан Рохани заяви, че никой не трябва да заплашва нацията му. Той направи това в отговор на съобщението в "Туитър" от президента на САЩ Доналд Тръмп, в което той заплаши, че ще удари 52 обекта в Иран.
ce
на 07.01.2020 в 11:13:28 #1да добавя, в германия могат да учат местните си иракчани и други бежанци, защото скоро може да са им нужни