Русия засега не е получила покана за участие на срещата на контактната група за Либия, която ще се проведе на 1 септември в Париж.

Такава покана още не сме видели, коментира, цитиран от Интерфакс, официалният представител на руското външно министерство Александър Лукашевич.

По думите му, принципната позиция на Москва е, че по въпросите за политическото развитие на Либия централната роля е на ООН и Съвета за сигурност, а не на квазиструктури от типа на въпросната международна контактна група иил други подобни структури.

Междувременно в Истанбул се провежда среща на контактната група за Либия с участието на 27 страни, включително и на представител от Преходния национален съвет на Либия.

Победата на привържениците на Преходния национален съвет над силите на Кадафи в Триполи донася очакваните от всички свобода, справедливост, достойнство и демокрация и отваря нови надежди за народа на Либия.

Това заяви турският външен министър Ахмед Давутоглу при откриването на срещата.

Припомняме, турскит дипломат бе сред първите, които посетиха Бенгази след успешната операция на бунтовническите сили в Триполи.

Срещата, която се откри в истанбулския хотел Conrad, има за цел да канализира политическия процес в арабската страна при новата обстановка и да координира усилията на страните, участващи в операцията. Форумът, който се провежда на ниво политически директори в контактната група, е четвъртият от срещите на групата за ситуацията в Либия.

При откриването на срещата Давутоглу заяви, че единната позиция на международната общност е била един от факторите, гарантиращи успеха в Либия. По думите му, това е повратна точка в историята на тази арабска страна и отваря нови възможности за нея. Политическите процеси там сега ще придобият нова динамика, смята той.

Първият турски дипломат изтъкна също, че трябва да бъдат намерени пътища за подпомагане на Преходния национален съвет, за да бъдат преодолени трудностите, които той изпитва.

По думите му трябва да се обърне гръб и на отмъщението и в изграждането на нова Либия трябва да участват всички представители на обществото. Според него Либия трябва да стане пример и модел за развитие и за другите страни в региона.

Давутоглу подчерта още, че е преминала опасността Либия да бъде разделена на части и сега страната отново е единна. По думите му примерът с Тунис и Египет показва, че преминаването към демокрация не е лесен процес и не може да се очаква веднага да се наредят нещата, но той е уверен, че това ще се случи.

От своя страна представителят на Преходния национален съвет Фетхи ел Бейджа цитира думите на председателя на съвета Мустафа Абдулджелил, че те ще водят Либия към свобода и демокрация и ще бъдат надежден партньор на международната общност.