Русия вероятно е загубила половината от основните си бойни танкове и е използвала по-голямата част от прецизните си оръжия във войната, каза Колин Кал, заместник-министър на отбраната на САЩ по политическите въпроси, цитиран от Си Ен Ен и Руската служба на Би Би Си.
Според него военната кампания в Украйна е голям стратегически провал за Кремъл.
"Путин се провали. Русия ще излезе от тази война по-слаба, отколкото беше преди началото й", цитира Си Ен Ен думите му.
Санкциите и контролът върху износа ще направят много трудно възстановяването на руската армия до нивата отпреди войната, продължи Кал.
Той също така отбеляза, че загубите на Русия в Украйна вече надвишават загубите на СССР в Афганистан няколко пъти.
"Путин влезе в тази война, опитвайки се да унищожи Украйна като независима суверенна демократична страна. Той се провали и това няма да се промени. Суверенна, независима, демократична Украйна ще устои", каза Колин Кал.
Той също така подчерта, че администрацията на САЩ не оказва натиск върху украинските власти, за да ги убеди да седнат на масата за преговори с Русия и че Украйна ще трябва да реши кога и при какви условия ще бъде готова да започне преговорния процес.
"Нашата позиция е да не тласкаме украинците към преговори, преди да са готови. Целта ни е да гарантираме, че те могат да действат от позиция на силата, ако и когато са готови (да преговарят)", каза той.
Кал прогнозира, че настъпването на зимата ще усложни широкомащабните настъпателни операции, а интензивността на военните действия в Украйна трябва да намалее, което ще даде възможности за дипломатическо уреждане.
"В крайна сметка руснаците и украинците ще трябва да решат какви благоприятни възможности предоставя това за дипломацията", каза заместник-министърът на отбраната.
На фона на междинните избори за Конгреса на САЩ Кал сметна за необходимо да отбележи, че и двете основни партии в страната се застъпват за силна подкрепа за Украйна, но механизмите на тази подкрепа може да се променят в бъдеще.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски намекна, че е отворен за мирни преговори с Русия, смекчавайки отказа си да преговаря с Москва, докато президентът Владимир Путин е на власт, като същевременно се придържа към основните искания на Киев, обобщава Associated Press.
Призивът на Володимир Зеленски към международната общност "да принуди Русия към истински мирни преговори" отразява промяна в риториката. В края на септември, след като Русия незаконно анексира четири украински региона, той подписа указ, в който заявява "невъзможността за водене на преговори" с Путин.
Русия и Украйна проведоха няколко кръга преговори в Беларус и Турция в началото на войната, която сега наближава края на деветия си месец, и Зеленски многократно призоваваше за лична среща с Путин - което Кремъл отхвърляше.
Преговорите замряха, след като последната среща на делегациите, проведена в Истанбул през март, не даде резултат.
Зеленски каза в понеделник, че Киев "многократно е предлагал (преговори) и на което винаги сме получавали луди руски отговори с нови терористични атаки, обстрел или изнудване".
Русия поднови призивите за преговори, след като започна да губи позиции от украинската контраофанзива на изток и юг през септември. Зеленски отхвърли възможността за преговори с Путин по-късно същия месец, след като руският лидер незаконно обяви четири региона на Украйна за руска територия.