Между САЩ и Русия има поне едно общо нещо - тяхната готовност да отслабят Европейския съюз, коментира пред СиЕнБиСи вицепрезидентът на Европейската комисия Юрки Катайнен.
Докато европейските избиратели се подготвят тази седмица за избор на нови депутати в Европейския парламент, има много дебати за предизвикателствата в рамките на съюза. Въпреки това външните предизвикателства никога не са били толкова тежки, допълва Катайнен.
"Страни като Русия, Китай, но също и Съединените щати ни предизвикват много повече, отколкото преди", коментира той в Брюксел.
"За първи път в историята сме в ситуация, в която президентът на САЩ и президентът на Русия изглежда споделят една и съща гледна точка за Европа: колкото по-слаба, толкова по-добре, защото мислят, че е по-добре за тяхната собствена страна, което очевидно не е правилно", обяснява вицепрезидентът на ЕК, който е и бивш премиер на Финландия.
Трансатлантическите отношения са особено предизвикателни за ЕС, откакто Тръмп е президент от 2016 г., а различията са ясни по въпроси като изменението на климата и търговията.
Но отношенията на ЕС с руския президент са още едно предизвикателство.
По същество ЕС е в противоречие с Русия, особено от 2014 г., когато Москва анексира Крим и 28-членният блок реши да наложи санкции срещу Кремъл.
Според Катайнен, Русия също е отговорна и за насърчаването на някои популистки партии, които разтърсват ЕС и представляват вътрешно предизвикателство. "Европейският съюз е изправен пред предизвикателства отвътре", допълва той във връзка с националистическата реторика, която нараства в ЕС.
"(Тези партии) искат да отслабят и раздробят ЕС - а някои от тях също имат много тясна връзка с Русия, към президента Путин. Така че Русия очевидно е финансирала някои от тези партии, те са се намесили в нашите демократични процеси, например референдуми или национални избори, за да отслабят ЕС, за да създадат разделение между хората вътре в страната", коментира той.
В Австрия европейските избори бяха замъглени от скандал, включващ заместник министър-председателя на страната. Хайнц-Кристиан Щрахе бе принуден да подаде оставка, след като бе показано видеото, в което предлага договори с правителството на предполагаема племенница на руски олигарх.
Социологическите проучвания сочат, че националистическите партии могат да спечелят до 30% от местата в Европейския парламент след изборите тази седмица.
Въпреки това, Катайнен е спокоен, че въпреки нарастващия им брой в политиката на ЕС, мнозинството в Европейския парламент и повечето европейски правителства все още са проевропейски.
Legalen
на 22.05.2019 в 22:01:40 #2Вече всички знаем, че демокрацията със своите гаранции за човешки права и свободи и още редица добродетели е най-прогресивната обществена форма, откакто съществува Homo sapiens. А ЕС е най-големият и последователен защитник на принципите на демокрацията и неговите граждани (включително и ти и аз и той и всички останали) са щастливи със светлите переспективи. Но изведнаж започват да се чуват от всики страни призиви за защита на демокрацията, принципите на това или онова и все в този дух. Изобщо имаш чуството че някои са в паника. И се страхуват че някой си в ролята на Дон Кихот се опитва да руши Съюза. Сред гробокопачите слагат не кой да е а Путин. Та Русия икономически е някакво джудже пред Съюза. Ако стане сложно и се наложи, ние всички ще се втурним срещу това джудже и ще защитим извоюваното. И в първите редици ще бъдат тези най-малко 33 хиляди служители в Брюксел и Страсбург, от всички етажи: депутати, комисари, съветници, специалисти, прависти, съдии, финансисти, преводачи, журналисти и бог знае още какви . Разбира се дълбок резерв са местните (във всяка страна) представителства, освен това посланници из разни организации ( напр. ООН, в Женева ), формации, фондации и така до безкрайност. Няма място за паник
MyH4o
на 22.05.2019 в 20:19:58 #1Този недорасляк на снимката не може, или не иска да проумее и признае едно: ЕС е слаб, защото 1) Няма, и никога не е имал достойни лидери; 2) Двуличието, двойните стандарти и полит-паразитизма станаха "запазена марка" на съюза; 3) ЕС допусна твърде много стратегически грешки, като процеса на ислямизация и допускането на безконтролна емиграция, пренебрегвайки милиони източноевропейци, които биха могли да тласнат нещата в съвсем друга посока. И логично, 1 води към 2, 2 към 3, и т.н. ЗА съжаление на ВСИЧКИ културни европейци, този проект ВЕЧЕ се провали, защото рамките и правилата му са несправедливи спрямо отделните му членове, защото дори начело да дойдат смели лидери (в което е на практика невъзможно), нещата са отишли твърде далеч за да се реформират. ИСТИНАТА е, че ЕС е слаб, и ще бъде все по-слаб, и причините за това са вътре в САМИЯ ЕС...