Лидерът на Либия на практика остана без влияние и протестиращите в скоро време ще постигнат победа.

Това заяви бившият шеф на протокола на либийския лидер Муамар Кадафи Нури ал Мисмари, който сега се намира във Франция.

"Сега Кадафи е напълно сам. Неговото обкръжение - синове, както и няколко висши служители, които са извършили престъпления, сега се страхуват да не бъдат съдени."

По думите му Кадафи доживява последните си часове и в близко бъдеще опозиционерите ще победят.

Революционерите ще победят. Въстаналите младежи ще отпразнуват победа. Ще има жертви, които ще бъдат мъченици, но ще спечелят", каза Ал Мисмари.

Съветът за сигурност на ООН одобри единодушно резолюция за санкции срещу режима на Кадафи.

Мерките включват оръжейно ембарго и сезиране на Международния наказателен съд за престъпленията срещу потушаване на протестите в Либия.

15-членният Съвет гласува единодушно за приемането на проекторезолюцията, внесена на 25 февруари от САЩ, Великобритания, Франция и Германия на открито заседание в присъствието на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун.

Документът предвижда още замразяване на активите на Кадафи и децата му, забрана за пътуване на цялото семейство, както и на 10 негови приближени. Резолюцията ще бъде известна като Резолюция 1970 на Съвета за сигурност.

По-рано президентът на САЩ Барак Обама заяви в разговор с германския канцлер Ангела Меркел в събота, че либийският лидер трябва да подаде оставка.

Подобно мнение пролича и от думите дори на един от сочените за „европейски приятели" на Кадафи, а именно - премиерът на Италия Силвио Берлускони, който в събота обяви, че генералът вече не контролира Либия.

Стана ясно и че руският външен министър Сергей Лавров е разговарял по телефона с либийския си колега Муса Куса.Лавров.

Лавров е подчертал, че е недопустимо либийските власти да използват въоръжена сила против гражданско население. Цялата световна общност решително осъжда такива действия, е посочил руският министър на външните работи.