Утре Народното събрание ще гласува проект на решение да се приеме волеизявлението на кандидата за премиер на "Има такъв народ" Пламен Николов, с което той оттегля желанието си да бъде номиниран за такъв и намерението си да предложи състав на Министерски съвет.
Това е решението на втория председателски съвет, който се проведе днес, за да се реши конституционният казус и тупика, в който попадна Народното събрание с оттеглянето на "Има такъв народ" от процедурата по излъчване на правителство от 46-то Народно събрание.
В пленарна зала няма да се гласува предложен състав на Министерски съвет, тъй като това остава безпредметно.
Решението е, че следва да има задължителен акт на Народното събрание, за да обективира волята на народните представители в парламента и да последва ходът на конституционната процедура с втори указ за връчване на втория мандата.
Проектът за решение трябва да бъде представен от "Има такъв народ".
Адвокат Николай Хаджигенов обясни решението и се позова на становището на практикуващи юристи - трябва да има краен акт на Народното събрание.
"Актът на президента е краен, стабилен и топката е при нас. Това е нашият мач и ние не можем да избягаме от отговорността да направим това, което трябва да направи Народното събрание, за да финализира процедурата", подчерта Хаджигенов. По думите му този прецедент трябва да бъде изигран изключително внимателно, защото създава ново право, а правото е жива материя. На въпрос дали всички депутати са били единодушни, Хаджигенов заяви: "Почти."
ИТН се притеснявали силно, че Народното събрание може да гласува против и да не приеме оставката на Николов и на сила да го направи премиер - "това би било в рамките на забавното. Народните представители обаче нямат такива намерения - да направят някого насила премиер, увери Хаджигенов.
Трябва да се обединим около това Народното събрание да приеме в пленарния си състав волеизявлението на Пламен Николов, защото волята е лична, коментира и председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова.
Според нея в никакъв случай това не е нормален ход на една конституционна процедура.
Avatarx
на 11.08.2021 в 16:31:30 #3"тупик" било, а на български забравиха "журналистите" как се пише...
NaskoZashtoto
на 11.08.2021 в 14:59:04 #2Когато водиш някакво заседание и си дал някому думата, а ти трябва да обсъдиш нещо (дори то да не е свързано с работата на заседанието) точно възпитанието изисква да се скриеш. Както съдиите се скриват с папката, когато обсъждат нещо по време на заседание. Който само е клюкарствал с комшийките си на пейката е нормално да го възприеме като клюкарски жест.
maria-ivanova
на 11.08.2021 в 13:27:50 #1Никой ли не забелязва как клюкарски разговарят от председателската трибуна? Някой възпитавал ли ги е тези хора? И ако не, няма ли кой да им каже, че е безкрайно некултурно това прикриване на устата с ръка.