След като вчера лидерът на "Има такъв народ" Станислав Трифонов оттегли от телевизора предложението за кабинет с първия мандат, а номинираният за премиер Пламен Николов подаде заявление, че се отказва, в Народното събрание обмислят как да продължи процедурата по ротация на мандатати и дали ще могат да излъчат редовно правителство, така че да се избегнат избори 2 в 1.
Депутатът от ГЕРБ и заместник-председател на партията Томислав Дончев бе лаконичен на влизане в НС преди заседание на председателския съвет. "Какво ще се случи в общи линии е ясно. Както беше казано - време е за друго. Надявам се това време да отмине и да се върнем към времето на съзиданието", каза той.
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов също очаква да чуе от председателския съвет как си представя нещата за изтегления проектокабинет на ИТН. Според него трябва да има публично изявление на президента, че смята процедурата за неуспешно приключена. "С нас никой нищо не е обсъждал, ние сме имали свои обсъждания, но институционално не е имало никакви обсъждания с нас. Сега очаквам да научим какво си представят колегите", коментира Христо Иванов.
"Демократична България дали формула, която е напълно възможна, просто изисква колегите от ИТН да разберат, че трябва да има разговори, трябва да има преговори, както се прави в парламента. Все още се надявам, че здравият разум ще надделее там, подчерта Иванов.
"Ако не се реализира третият мандат, Конституцията го казва - избори. Но не бива да тласкаме страната, днес има над 800 души заразени", каза още съпредседателят на "Демократична България".
*"Какво да се прави" - най-известното произведение, роман, на писателя и общественик привърженик на утопичния социализъм Николай Чернишевски.
Заместник-председателят на ПГ на ИСБНИ адвокат Николай Хаджигенов коментира на влизане в Народното събрание, че ако има някой, който упражнява произвола ,то това са "Има такъв народ". Те се опитват да извият ръцете на всички нас да работим за тях, а ние имаме наши собствени избиратели, наши собствени цели, наши собствени начини, които не са съвместими с демократичните им идеи, каза Хаджигенов.
Хаджигенов заяви, че искрено се забавлява с това, че Тошко Йорданов говори от името на протеста, защото адвокатът лично го е виждал на протеста веднъж. Всъщност ние сме протеста, не те, каза още той.
ДПС пък предложи цял уикенд да се говори за изтегления проектокабинет. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ предложи дори да се направи семинар не за уикенд, а за седмица дори. На въпрос какво би станало ако ДПС получи третия мандат, Карадайъ заяви отново, че само може да предполага.
В крайна сметка председателският съвет преди пленарното заседание не излезе с решение и в 11.30 ще бъде проведен още един такъв.
Вчера лидерът на ИТН Слави Трифонов с изявление по партийната си телевизия и през социалните мрежи обяви, че няма изобщо да се внесе за гласуване излъчения проектокабинет - 2. Малко по-късно и номинираният за премиер Пламен Николов подаде заявление, че се оттегля, а председателят на НС Ива Митева потвърди и че изобщо не е включила глусаване в дневния ред на Народното събрание днес.
Издаден е обаче вече указ от страна на президента Румен Радев, с който реално процедурата е на ниво пленарна зала и гласуване. С такова изявление вече излязоха от прессекретариата на президентството: "...с издадения от държавния глава указ конституционната процедура по избор на министър-председател вече е в решаващата си парламентарна фаза."
night-wish
на 11.08.2021 в 13:16:38 #4БСП треперят от нови избори.. може да станат 4та политическа сила. Чалга императора се държи по зле и от Бойко. Уж за народа… а пръскат милиони за избори. Със сигурност тея пари ще оправят и пенсионерите и бизнеса за 1 година. Ама го боли плешивата глава… Не вярвам да останат 1ва политическа сила(малко съмнително са и сега) Шоу чалга парламент… скъсани дънки и тн. Пълни смешници
ventzislav-stefanov
на 11.08.2021 в 10:45:22 #3Колко шнорхела струва българския парламентаризъм ? Затвор за този циркаджия за "отслабване на властта" !
coco7
на 11.08.2021 в 10:14:58 #2Всъщност Хаджогейов е прав - Черепа е платил за протеста и само той може да определя кой е от протеста и кой не е.
projekt
на 11.08.2021 в 10:00:26 #1от една страна малко тъпо се получи, от друга страна това е положението. то вярно че по цял свят се правят коалиции, но в БГ това означава обща отговорност или обща безотговорност. ако погледнем през годните на демокрацията всички патерици които са били участници в коалиции без значение като основен партньор или патерица вече не участват във властта, а пък патериците специално даже вече не са и в парламента. той Слави им го каза още в началото. защо сега се правят на изненадани. а и точно организацията на на Татяна Дончева, Мая Манолова, Капон, ген. Атанасов.....точно те да се правят на партиите на протеста....е малко смешно. а и да не забравяме че в началото протестите бяха не срещу Гешев и нахлуването в президентството. от там тръгна всичко. ако не се беше случ1ило това всичко щеше да е различно. ако Борисов се беше отървал от Гешев всичко щеше да е различно. в началото Борисово имаше "нюх" и усещаше накъде духа вятъра. с години изгуби тоя си инстинкт и беше свален. а партиите на протеста яхнаха "вълната" ако може да се нарече "вълна" това да опънеш 10 палатки и да се събират 100-400-500 човека всяка вечер. Бойко можеше да се възползва от протеста в началото и да се отърве от Гешев, така както се отърва от Цветанов покрай скандала с евтините апартаменти от Артекс. но се случи друго и сега гледаме "сеира" на всички. не знам дали при още едни избори Мая, Дончева, Капон, Хаджигенов и Бабикян пак ще успеят да влязат в парламента. на последните избори и двата пъти бяха малко над границата. те съща можеха да преглътнат егото си и да гласуват и да подпишат "празен чек". по добре да правиш политика вътре в парламента, от колкото да протестираш извън парламента и да се молиш някоя телевизия да те покани и да се чуе нещо за теб. но ще видим какво ще се случи.