"Навлизаме в условията на перфектна изборна буря." Това заяви в студиото на БНТ шефът на "Информационно обслужване" проф. Михаил Константинов.
Според него след 2 седмици ще имаме големи неприятности, които обаче сме си предизвикали сами. Като основно бедствие, което ще ни сполети и което сами сме си причинили това е изключително сложния изборен протокол.
Това е най-сложният изборен протокол до този момент, отсече Михаил Константинов. Според него преброяването и отчитането на гласовете ще отнеме на Районните избирателни комисии (РИК) 2-3 дни, а в ЦИК ще отнеме от 5 до 6 дни. Това е непознато за България и така официалните резултати много ще се забавят. "От желание да стане много хубаво, става много лошо", коментира Константинов.
Според него каквото и да пише комисията, не бива СИК и РИК да пресмятат и сумират гласовете, това го прави и трябва да се прави от компютър.
"Каквото и да пише комисията, не бива да пресмята, а само да отчете машинния глас и резултата от машините. Комисията не бива да събира. Като събере 500 числа, ще сбърка много пъти. Тя само трябва да отчете едни гласове и други гласове, да ги продиктува, а вече компютрите ще смятат", обясни Константинов: "Стига сме издевателствали над българския народ - не карайте комисиите да сумират и не ни карайте да вкарваме 15 млн. числа."
Очакванията на Михаил Константинов са да има много грешки на ниво СИК и РИК и протоколите да бъдат връщани многократно.
Михаил Константинов не пожела да коментира ограничението за 35 избирателни секции за страни извън Европейския съюз като решение на законодателя. В чужбина според сметките на Константинов има около 1 млн. избиратели и той очаква около 150 000 гласа да дойдат - брой, който не променя абсолютно нищо.
Важно е според него да има гласуване в чужбина, защото така се защитават конституционните права на българите в чужбина и второ - поддържа се връзка с родината.
Около 0.7% е тежестта обаче на гласовете от чужбина, това прави 1 до 2 депутата в Народното събрание. "Ако се отворят още секции, вероятно ще има още гласове, но има много секции, в които гласуват малко хора. Факт е, че има препълнени секции, но едно е да говорим за ентусиазма, друго е да го видим."
6 700 000 са избирателите по списък и мъртвите души са 1 милион. Те трябва да бъдат изчистени, според Михаил Константинов. Той подкрепя исканията за активна регистрация. Така според неговите изчисления списъците ще отидат на 4 милиона.
Запитан възможно ли е да мислим за друга дата за изборите, той каза: "Вече не. Нито има съгласие, нито се е случвало в нашата история".
dddddd
на 20.03.2021 в 20:58:59 #2Ето, сега, заради пандемията, много български граждани бяха принудени да се върнат в България и макар досега да не са гласували, може да поискат да гласуват и ще се окаже, че ги няма в списъците? Затова, когато се предалгата някакви промени, добре е да се премислят. А пропагандата, обвиненията и лъжите си вървят, видяхме го и в САЩ. Но, така е, решава се участие във власта и решенията. Такива изборни проблеми в Русия, Венецуела или Китай - няма.
dddddd
на 20.03.2021 в 20:32:37 #16 700 000 са избирателите по списък и мъртвите души са 1 милион. Те трябва да бъдат изчистени, според Михаил Константинов. Той подкрепя исканията за активна регистрация. Така според неговите изчисления списъците ще отидат на 4 милиона. Тези, около 1 милион, не са "мъртви души", изключително неприятно определение и май е добре поне специалистите да се въздържат от него. Това са най-вече хора, които системно не гласуват и не порисъстват в разни други регистри, применрно, нямат регистриран автомобил или не плащат данъци в България. Това са почти всички хора, отдавана живеещи в други държави и не се знае, дали не са и починали. Но те също са и български граждани и имат право да гласуват, може и точно за някой избор да се окажат в България и да поискат да гласуват. Не би им било приятно да разберат, че са заличени като избиратели. Свързано е и с активната регистрация, каквото предложение имаше преди вече години, след 3 пъти поредно неучастие в изборите, да отпадне човека от избирателните списъци. Пак изглежда разумно донякъде. И за двете неща първо смятах, че е добре, но сега не съм толкова сигурен. С "изчистването " на списъците от негласуващи, или хора без връзка от години с България всъщност ще се намали избирателния списък и вместо в една СИК да има, примерно, 800 записани избиратели, ще станад 600. Това само ще спести хартия, и малко ще облекчи администрацията, съвсем малко. Но пък минус е, че още повече ще се спекулира с избирателната активност - защото с активна регистрация избирателната активност ще стане 100%. Може нещо да се добави, пооправи, или премахне по Изборния закон, но като цяло той е доста добър и тези "дефекти" са съвсем пренебрежими и е спорно дали изобщо са дефекти. Пиша по-подробно, защото спекулации със списъците, "мъртви души", невалидни бюлетини, още отсега пак започват, макар тези лъжи да са опровергавани стотици пъти от години. Заедно с такива наистина екзотични идеи за гласуване по пощата, по интернет, машинно, видеонаблюдение и какви ли още не идеи, които не помагат за честен вот, напротив, отварят нови и нови възможности за фалшификации и проблеми в изборния ден. Но това е част от пропагандата на най-калпавите участници в изборите. Плюс вечния провокатор Румен Радев.