България е готова да предостави черноморските и дунавските си пристанища на Виетнам за износ на европейския пазар.

Това заяви българският президент Росен Плевнелиев по време на срещата си с премиера на социалистическата република Нгуен Тан Зунг, съобщиха от президентството.

Разговорът между тях се проведе в столицата на Лаос Виентян, където президентът ни участва в Деветата среща на върха на Азиатско-европейския форум и в която ще направи изказване в първата пленарна сесия на неформалния форум, посветена на икономически и финансови въпроси.

От срещата между Плевнелиев и Зунг стана ясно, че България и Виетнам ще подпишат Споразумение за стратегическо партньорство по време на посещението на президента Росен Плевнелиев в азиатската държава във втората половина на февруари 2013 година.

България може да засили гласа на Виетнам в Европейския съюз, а Виетнам ще направи по-ефективни българските усилия за задълбочаването на икономическото сътрудничество с Югоизточна Азия, подчерта президентът Плевнелиев по време на срещата.

Българският президент предложи създаването на съвместни българо-виетнамски предприятия в областта на производството на храни, както и за ремонта и производството на специална продукция. В момента Виетнам е най-големият износител на кафе, ориз и морски продукти и България може да предложи на виетнамските производители най-ниските разходи за производство и износ на продукцията им на европейските пазари, изтъкна той.

Според него, Варненското пристанище, което е най-голямото у нас, може да стане център за производство и износ за виетнамския бизнес с пресни морски продукти. „Ако произвеждате в България, ще имате най-ниските данъчни разходи и най-високата добавена стойност", заяви Плевнелиев пред виетнамския премиер.

Предвижда се представители на българския бизнес да придружават държавния глава при посещението му във Виетнам през февруари догодина.

Като много силен беше оценен потенциалът на българските предприятия за производство и ремонт на специална продукция от виетнамския премиер Нгуен Тан Зунг. За насърчаването на военното сътрудничество ще се работи по споразумение между двете страни. Премиерът посочи, че виетнамското правителство ще продължи да насърчава бизнеса да инвестира и работи в България. Като области със значителен потенциал бяха откроени също така фармацевтиката, енергетиката и енергийната ефективност, леката промишленост и селското стопанство.

По време на срещата стана ясно ще, че България подкрепя Виетнам за подписване на Споразумение за свободна търговия с Европейския съюз. Президентът Плевнелиев благодари за виетнамската подкрепа за кандидатурата на Ирина Бокова за втори мандат като генерален секретар на ЮНЕСКО. Очакваме виетнамска подкрепа и за българската кандидатура за Съвета на ООН по правата на човека през 2020-2021 година.

Посещението на Росен Плевнелиев във Виетнам през 2013 ще бъде първото му официално посещение в държава от Азия, а споразумението ще повиши равнището на сътрудничеството между двете приятелски държави.