Успяхме да разбием мита, че българите в чужбина не си помагат и не ги интересува какво се случва в България.

Това казаха пред БНР Боян Станоев и Петър Стойков, които работят в САЩ.

Успяхме да мобилизираме средства от Световната банка и ангажирахме над 70 млади български програмисти, четири IT компании и три неправителствени организации, както и осем учебни заведения от България.

Всички работят заедно с една цел - създаването на мобилна апликация, с която да се поддават сигнали към институциите, поясни Боян Станоев, който работи в Международната финансова корпорация  е в Америка от 2002-ра година.

Мобилното приложение се разработва от стажанти в ученическа възраст, които са победители в конкурс, провел по-рано тази година в България. Целта на проекта, наречен Code for Bulgaria е да се улеснят връзките между гражданите и институциите.

Очаква се приложението да заработи през есента на 2015 година като първият "клиент" е Инспекцията по труда.

Петър Стойков, който работи в Световната банка, допълни, че координирането на един такъв мащабен проект от разстояние е било трудно, но благодарение на технологиите дори часовата разлика не е била проблем.Надяваме се и българските институции да бъдат по-отворени към такива идеи, допълни той.

Външният министър Даниел Митов също похвали самореализиралите се и инвестиращи у дома младежи:

"Всеки един от тях иска да помогне. Даже и много от тях го правят. Това не се чува и не се разбира, за съжаление. Вие знаете, че не всеки може да свърши всичко, но всеки може да направи по нещо.

Аз искам да изразя публично благодарността, както своята лична, така и институционална на българската държава към тези хора, които са ангажирани, които се опитват и истински помагат в много различни аспекти", заяви Митов.

Проектът към Министерството на труда и социалната политика ще дава възможност на граждани да подават сигнали за нередности.