Като крайно средство за натиск определи проф. Нели Огнянова разпространението на изображения със сексуален характер без съгласието на потърпевшите.
Експертът и преподавател по медийно право в Катедрата по европеистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски" коментира медийно-правния аспект на казуса с публикуването на интимно съдържание и лична информация за партньорката на един от кандидатите за кмет на София - арх. Борислав Игнатов.
По думите й за България това е нов инструмент за натиск върху публични фигури.
"Това е един феномен, който има и социални измерения - това е изключително опасно, защото порното за отмъщение е инструмент на културата на страха", каза проф. Огнянова.
Трябва да се реагира много ясно и недвусмислено и обществото и медиите да се противопоставят на тази тенденция, смята Нели Огнянова.
"Засега са използвани други средства, скрити записи, използване на малки лични тайни, средства от едни други времена - от машината на Държавна сигурност. Но тук натискът, заплахата идва от едно средство за масово информиране, подчерта проф. Огнянова.
Според нея мотивацията за подобно изнудване е различна. Понякога тя е просто за отмъщение, за продължаване на връзката, понякога мотивите са с личен характер, но днес говорим за случай, в който става въпрос за опит за принуждаване към определено поведение, към отказ от участие в изборен процес.
Правната процедура за подобни случаи на защита на човешкото достойнство не е ясно да е задвижена в страната ни, каза тя. Според преподавателя по медийно право трябва да се отчете реакцията на политическо равнище, отбеляза още медийният експерт - има елементи на разграничаване.
"Има отказ от партниране с този сайт по време на избори. Партии и кандидати обявиха позициите си", заяви проф. Огнянова. Според нея времето ще покаже дали това разграничаване е моментно или има трайна тенденция за въвеждане на стандарти в политическото поведение.