Въпреки дъжда хиляди норвежци дойдоха в центъра на Осло, за да почетат паметта на жертвите на двата атентата от 22 юли, предадоха информационните агенции.
Хората донесоха на местата за поклонение цветя, свещи и играчки.
В страната е обявен национален траур. Флаговете на правителствените сгради са спуснати.
Много от магазините в центъра на норвежката столица не работеха в знак на съпричастност към жертвите на трагедията. Много интернет сайтове също почетоха деня на национален траур.
Във Facebook беше създадена група, която организира факелно шествие в памет на убитите при атентатите. Очаква се във вечерните часове на 25 юли хиляди хора да преминат с факли по централните улици на Осло.
Мястото на взрива в правителствения комплекс остава отцепено. Полицаи и спасители продължават да търсят под развалините загинали хора. Според властите, броят на жертвите може да се окаже по-голям от обявения към момента. Има хора, които се смятат за безследно изчезнали, а точният им брой не е известен.
Припомняме, при взрива в правителствения комплекс и стрелбата на остров Ютьоя бяха убити 93-ма души, около 100 бяха ранени.
Състоянието на 18 от ранените е крайно тежко, съобщи агенция „Новости", с позоваване на официална информация от университетската болница в Осло.
За извършването на нападенията беше задържан 32-годишният Андерс Брейвик, който след разпитите в полицията беше определен като десен екстремист.
vesel
на 25.07.2011 в 15:50:42 #2Нищо ново под слънцето! Християните и мюсюлманите не се разбират отдавна. През 1219 г св Франциск заедно с друг брат-монах се опитва да убеди султана на Египет да приеме християнството. Те отиват в лагера на кръстоносците, които от една година обсаждат град Дамиета на три километра от устието на Нил. Султанът ал-Камил, племенник на Саладин е в града, като не може да разкъса обсадата. На 29 август 1219 г. християните предприемат кървава и напразна атака на града. След това двете страни се съгласяват на примирие за две седмици. Най-вероятно по това време Франциск и неговият спътник преминават през отбранителните линии на сарацините и стигат до султана, като остават в неговия лагер за няколко дена. Това посещение се описва от негови съвременни източници свързани с кръстоносците. Там се споменава, че султанът е приел Франциск много любезно и му е позволил да проповядва на сарацините, от което нямало никакъв ефект. Все пак Франциск се върнал невредим в лагера на кръстоносците. [Jacques de Vitry, Letter 6 of February or March 1220 and Historia orientalis (ca. 1223-1225) cap. XXII; Tommaso da Celano, Vita prima (122Кул, §57: the relevant passages are quoted in an English translation in Tolan, pp.19f. and 54 respectively.]
dddddd
на 25.07.2011 в 06:28:25 #1Норвежкото посолство ще отчете 0 сънолезнования. А Норвегия е най-добрият приятел на България от векове.