Ръководителят на панамската адвокатска фирма, която е в центъра на масово изтичане на финансова информация, свързана с далавери на световни лидери, отрече да са направили нещо незаконно, заявявайки, че компанията е станала жертва на „международна кампания срещу лични данни”, цитиран от Ройтерс.

Теч на информация разкри грандиозни финансови далавери на топ световни лидери
Обновена

Теч на информация разкри грандиозни финансови далавери на топ световни лидери

Изтичане на документи се превърна в бомба

Германският вестник „Зюддойче цайтунг“ (Suddeutsche Zeitung) съобщи, че е получил 11,5 милиона документа от базата данни на фирмата и ги е споделил с над 100 други международни медии, както и с Международния консорциум на разследващите журналисти.

Рамон Фонсека, директор на базираната в Панама фирма „Мосак Фонсека”, специализирана в създаването на офшорни компании, заяви в телефонно интервю пред Ройтерс, че неговата фирма е била подложена на „ограничена”, но успешна хакерска атака.

Фонсека, съосновател и до март високопоставен представител на правителството в Панама, изтъкна, че фирмата му е създала повече от 240 хиляди компании, допълвайки, че „повечето” са били използвани за „легитимни цели”.

Порошенко чрез офшорки спасявал фирмата си Roshen

Порошенко чрез офшорки спасявал фирмата си Roshen

Проблемът е, че в данъчните си декларации

Британският „Гардиън” пише, че документите показват мрежа от тайни офшорни сделки и заеми на стойност 2 милиарда долара, ръководени от близки приятели на руския президент Владимир Путин.

Ройтерс уточнява, че не може да потвърди тези подробности.

Фонсека подчерта, че фирмата не е отговорна за действията на замесените компании.

Как с „Россия” Путин стана богат

Как с „Россия” Путин стана богат

Разследването е установило

Ние се посвещаваме на създаването на правни структури, които продаваме на посредници като банки, адвокати, счетоводители и фондове, и те си имат своите крайни клиенти, за които ние не знаем, поясни ръководителят на фирмата.

Той добави, че всички клиенти на фирмата са били уведомени за „този проблем”, подчертавайки, че компанията е била вкарана в международна кампания срещу личните данни.

Вярваме, че има международна кампания срещу личните данни. Личните данни са свещено човешко право, но има хора по света, които не разбират това, и ние определено вярваме в личното право и ще продължим да работим, така че поверителността да може да работи”, изтъкна Фонсека.

По-рано фирмата излезе със съобщение: „Изглежда, че сте имали неразрешен достъп до частни документи и информация, взети от нашата компания и представени, и интерпретирани извън контекста”.

Панамското правителство обяви, че ще сътрудничи на всяка правосъдна процедура, свързана с изтичането на информацията.