Журналист от БНТ показа, че е възможно да се гласува 2 пъти чрез фалшиво удостоверението за гласуване на друго място, съобщи kafene.net.
В свой репортаж по държавната телевизия Надя Обретенова разказа, че си взела редовния документ от столичната община Витоша в последния възможен ден - на 20 юни. Провокирана от многото сигнали за преливане на гласове и издадените голям брой удостоверения, преди 3 дни се замислила дали той не може да бъде фалшифициран въпреки общинския печат и серийния номер.
„Не ми отне много време да избера подходящият цвят, малко по-светла зелена хартия и да преснимам на обикновен цветен принтер удостоверението. Малко ме затрудни изрязването и затова фалшивата бележка стана малко по-малка, но въпреки това много приличаща на оригинала", признава Обретенова.
С оригиналното удостоверение тя е гласувала тази сутрин в 8,10 часа в 69 избирателна секция в Русе в квартал „Дружба" 3. Както е по закон, от комисията я дописват в протокола.
Десет минути по-късно отива с пресниманото удостоверение в избирателна секция 68 в „Дружба" 1. Преди нея никой не е гласувал с подобен документ и от комисията не забелязват разлика. Отново я дописват в протокола. Шокът настъпва, когато тя си признава преди да пусне бюлетините, че гласува с фалшива бележка.
Накзателният кодекс предвижда за гласуване повече от веднъж пробация и глоба от 500 до 2000 лева. Откриването му обаче става едва след като резултатите бъдат оповестени.
„Държа да отбележа, че опитът ми да излъжа е провокиран единствено от журналистическата отговорност към истината. Други обаче могат да подходят не толкова добросъвестно. И моите въпроси тук са кой допусна тези удостоверения да бъдат толкова лесно фалшифицирани и кой ще понесе отговорността, ако с подобни похвати изборните резултати бъдат опорочени", обясни Обретенова.
Тя напомни, че двойното гласуване може да промени драстично вота, тъй като при мажоритарното гласуване и един глас може да бъде решаващ.
DrEm
на 06.07.2009 в 20:23:56 #1Нищо ново, тва се знае че може да мине, сега не знам кой ще и плати глобата само, щото тва си е фалшификация на държавен документ