Не можеш да се събудиш здрав след 12 години управление на ГЕРБ. ГЕРБ, както и комунистическият режим са най-дълго установилите се режими у нас, затова и промяната е турбулентна и трудна и трудно се стиковат партиите, за да работят. С такъв коментар завършва работата си председателят на правната комисия в парламента Андрей Михайлов.
"В един фрагментиран парламент, в който се използват процедурни похвати, с които се блокира работата както в пленарна зала, така и в комисията от колегите от ГЕРБ и ДПС, не може да се очаква конструктивна работа и лесно стиковане."
В студиото на БНТ Михайлов отхвърли обвиненията, че правната комисия не е работила - проведени са 12 заседания и работата е била изключително интензивна. А какво са свършили - освен да върнат Бюрото за защита на свидетели към Министерство на правосъдието, правната комисия е изслушала няколко пъти главния прокурор Иван Гешев. Това като постижение открои Андрей Михайлов. "Преди имаше критики, че той не се явява в парламента, ето направихме го - да, той повтаряше едно и също, но все пак го направи", заяви депутатът и допълни, че комисията не е и приела доклада на Гешев за работата на Бюрото заради много забележки.
Михайлов открои и че по никакъв начин с решението за преместване на Бюрото не се преследва личен, персонален елемент. Въпросът е дълбоко принципен. Бюрото в този му вид представлява силова и въоръжена структура, то е с присъщо на изпълнителната власт поведение, посочи Михайлов и призова да се погледне облеклото и въоръжението на служителите на бюрото - "С какво това спомага за защитата на свидетели?"
Андрей Михайлов смята, че утре, сряда на редовно заседание, депутатите ще успеят да гласуват поне този закон.
Според юриста и депутат самото преместване, направено през 2014 г. на службата в подчинение на главния прокурор е в нарушение на принципа на разделение на властите и заради това има образувано дело в Конституционния съд.
Иначе Андрей Михайлов е изумен от поведението на свой колеги, включително и на главния прокурор: "Най-малкото е некрасиво да се чати по време на правната комисия и то когато се обсъждат пряко засягащи и важни въпроси. За мен е изумление и езикът на редица депутати."
Съдебната реформа е необходимост - тя не е само предизборна дъвка, а обективна реалност и без нея няма как обществото ни да продължи напред. Реформата се налага не за да се месим в съдебната система, а за да се гарантира един справедлив процес, заключи Андрей Михайлов и изрази убеденост, че все пак в следващия парламент това ще се случи.
На въпрос дали все пак главният прокурор ще бъде сменен, Михайлов посочи, че за това очевидно няма воля във ВСС и това ясно се вижда. "По Конституция главният прокурор е избран с определен мандат, а решението както за избора, така и за неговото отстраняване е в ръцете на ВСС."
Припомняме, по данни, изнесени от вътрешния министър Бойко Рашков наскоро, бюджетът на бюрото към главния прокурор е достигнал 9 милиона лева на година. В края на миналия месец Държавната финансова инспекция влезе на проверка в Бюрото, но повече информация не беше оповестена.
Бюрото за защита на свидетели e под ръководството на главния прокурор от 2014 г., като преди това бе към Министерство на правосъдието. През март месец тази година в Конституционния съд бе внесено искане на президента за тълкуване срещу разпоредби от текстовете в Закона за съдебната власт, с които структурата получи полицейски правомощия. Именно служители на Бюрото по защита влязоха в президентството, за да търсят документи във връзка с разследването срещу секретаря на президента Пламен Узунов една година преди това.