Работници ще влязат в сградата на Първи блок на авариралата японска АЕЦ „Фукушима" за пръв път, след като водородна експлозия разруши покрива й през март, предаде „Ройтерс".
Компанията „ТЕПКО" съобщи, че 12 специалисти със защитни костюми, маски и кислородни бутилки ще влязат в реактора през специална „палатка" на входа, чиято цел е да ограничи изтичането на радиация. След това всеки от работниците ще прекара по 10 минути в активната зона, като целта е осем въздуховода да бъдат свързани към специални вентилатори, които ще филтрират радиоактивните частици от въздуха.
„Във всеки момент ще има по една група от четирима души вътре, като работниците ще влизат един по един, тъй като е много тясно", обясни говорителят на компанията-оператор Юничи Мацумото.
Високото равнище на радиацията до този момент не позволяваше човешко присъствие вътре в повредените реактори и от ТЕПКО заявиха, че ще се нуждаят от времето до края на годината, за да установят пълен контрол над централата.
Мацумото посочи, че се очаква работниците да бъдат изложени на около 3 милисиверта радиоактивност за 10-минутния си престой в сградата. Според японското законодателство, работещите в АЕЦ не могат да получават повече от 100 милисиверта за 5 години, но заради кризата във „Фукушима" лимитът беше вдигнат на 250.
Радиация от 49 милисиверта за час беше измерена вътре в Първи блок на 17 април от робот, изпратен от компанията.
Разрушителната комбинация от земетресение с магнитуд от 9 по Рихтер и невиждано цунами отне живота на 14 800 души на 11 март. Други 11 000 все още се водят безследно изчезнали, а десетки хиляди останаха без дом.
Природното бедствие повреди и охладителната система на АЕЦ „Фукушима", което доведе до експлозии, прегряване на реакторите й и най-големия теч на радиация от „Чернобил" насам. Хората, живеещи в близост до централата, бяха евакуирани, а на 21 април им беше и официално забранено да се връщат по домовете си.
Правителството в Токио и ТЕПКО понесоха тежки критики заради начина, по който се борят с кризата. Жители на близките до „Фукушима" селища нападнаха шефа на компанията при посещението му в един от евакуационните центрове. Според хората, бедствието е изцяло резултат на човешки грешки. „Години наред ни обяснявахте, че ядрената енергия е безопасна, вярвахме ви. Вижте докъде стигнахме!", крещяха останалите без дом японци.
Abaris
на 05.05.2011 в 11:32:33 #1"Разрушителната комбинация от земетресение с магнитуд от 9 по Рихтер и невиждано цунами..." 10-метрова вълна... Историята помни и 30-метрови вълни след земен трус. Ама ако кажем истината, че всъщност става дума за нормално за този регион цунами, остават въпросите, кой е одобрил мерките за сигурност на АЕЦ Фукушима. Така че - по-дбре да преувеличим катастрофата, за да избегнем въпросите, а така и някои неудобни отговори. Досущ като при социализма.