Изхвърлянето на радиоактивни вещества от японската АЕЦ „Фукушима-1" в атмосферата в първите дни на аварията е било двойно по-голямо, отколкото се считаше, съобщава ИТАР-ТАСС, като цитира доклад на държавната Агенция за атомна и промишлена безопасност на Япония.

Докладът ще бъде представен на откриващата се на 20 юни във Виена министерска конференция на страните, членуващи в МААЕ.

Според доклада изхвърлянето на еквивалент на йод-131 е бил 770 000 терабекерела. На 12 април същата агенция съобщи за ниво 370 терабекерела.

Коригирането на данните за нивото на радиация е резултат на нови данни за състоянието на трите аварирали реактора на станцията, където е регистрирано разтапяне на ядреното гориво.

По новите оценки на 3-ия час след мощното земетресение на 11 март е започнало разрушаване на горивните касети  в 1-ви реактор, което след това е станало и в другите два реактора. Разтапянето на ядреното гориво е довело до пробив в защитните корпуси на 11 и 14 март. В енергоблоковете е имало също взривове на водород. Всичко това е довело до мощно изхвърляне на радиация, която е заразила зоната на станцията.