Използва ли Русия доставките си на газ за Европа като лост на политически натиск, след като обемът на доставките е намалял с почти 20% в сравнение с нивото преди пандемията. Не - е категоричния отговор на руския посланик във Великобритания Андрей Келин пред водещия политически журналист на BBC Андрю Мар.
Келин заявява, че Русия със сигурност не спира газа по политически причини, но едновременно с това отбелязва, че доставките на газ за Европа по тръбопровода "Северен поток 2", веднага след като Германия най-накрая го одобри, ще вървят по-бързо и в по-големи обеми.
На въпрос обаче, ако действително доставките не са свързани с политика, Русия във всеки случай ще увеличи ли обема им, независимо от поведението на Германия, Келин посочва уклончиво, че това ще стане "доколкото е възможно". "Вече увеличихме доставките през Украйна с 10%, но това не е работещо, тъй като оборудването по този тръбопровод не е актуализирано и физически е опасно да се увеличат доставките."
BBC подчертава, че информация за такова увеличение няма, на което Келин отговаря, че тъй като не е специалист, не може да каже какво точно се случва там. Неведнъж Русия е използвала транзита на природен газ през Украйна, за да намалява доставното количество към Европа, включително и с обвинения, че самата Украйна отклонява за себе си количества ресурс.
Андрей Келин подчертава от своя страна, че за всички е очевидно, че въвеждането в експлоатация на "Северен поток-2" ще облекчи решаването на този въпрос.
Великобритания зависи малко от доставките на газ от Русия; общият дял на руския газ на нейния пазар е около 3%, зависи обаче пряко от световните цени на газа, чийто скок от последните седмици, се отразява негативно както на бизнеса, така и на всяко отделно семейство. Проектът "Северен поток-2" среща доста твърдата съпротива на повечето европейски държави, но е категорично защитаван от самата Германия, която го изгражда. Преди няколко седмици полският президент Дуда поиска въпросът да бъде разгледан на ниво НАТО, след като въведените санкции от страна на САЩ не дадоха резултат и бе даден официален старт на тръбопровода.
Келин за климата: има цел, но няма нужда да се бърза
Вторият важен въпрос в интервюто на руския посланик е темата с изменението на климата и отношението на Русия. Русия, подобно на Китай, е един от най-големите замърсители в света. Според данните за 2020 г. въглеродните емисии на Китай са достигнали 14,4 милиарда метрични тона, а за Русия те са дори повече - 14,8 милиарда метрични тона.
Все още не е взето решение дали руският президент Владимир Путин ще вземе участие в голямата конференция през ноември в Глазгоу. Засега се знае, че китайският президент Си Цзинпин няма да присъства. Руската федерация обаче ще изпрати голям представителен екип, включително министри и ръководители на големи компании, уверява посланикът. Той обяснява, че Русия няма да прави никакви резки ходове, но възприема въпроса много сериозно. Келин припомня, че Путин преди няколко дни е потвърдил целта - постигане на въглеродна наутралност до 2060 г., точно както Китай. "Ние не бързаме... Ние не вярваме, че поставянето на изкуствени цели, тоест не добре изчислени цели, може да помогне в тази ситуация."
На въпрос дали Владимир Путин ще стане доживотен президент, посланикът отговаря, че най-вероятно самият президент все още не е решил какво да прави по-нататък. "Основното е, че това решение принадлежи на народа на Русия, сред когото президентът е много популярен", посочва Андрей Келин. Путин, който е на власт от над 20 г., предложи конституционни реформи, одобрени от руснаците на референдум миналата година.
Чужди агенти и журналисти
Тема на интервюто стана и кореспондентът на BBC Сара Рейнсфорд, която бе експулсирана от Русия. На въпрос за причината и аргументите, посланикът заявява, че решението е било обяснено на британското външно министерство, така "и на други". Това се е случи, защото, както Келин казва: "Нашите журналисти тук (във Великобритания) бяха много малтретирани, в смисъл, че бяха изгонени от страната преди година. И също ще могат да се върнат."
BBC осъди решението на Русия да не поднови визата на Сара Рейнсфорд, като "директно посегателство срещу свободата на медиите". Според самия журналист това беше отмъщение срещу Великобритания за действия срещу руски медии през 2019 г. и отказа да им се издадат визи. Още тогава посланикът на Русия Андрей Келин предупреди, че Москва обмисля мерки в отговор.
inkubatori
на 18.10.2021 в 11:25:43 #11Според мен журналистите би трябвало да знаят български. "Газът е ли политика" е смешно съставено заглавие. На български това се пише така: газът в политика ли е.
ivan-koichev
на 17.10.2021 в 21:37:18 #10А защо да не се пусне и ЮП?
58eng
на 17.10.2021 в 21:21:08 #9Ама молим ви се да пуснете СП 2 ... ЕС се моли РФ да окупирА Новегия ,след това Швеция,сед това Финландия... голяма молба пада...и сслед това Ванк се събужда и...няма парно
ivan-koichev
на 17.10.2021 в 20:54:21 #8"не знам защо приятелска Норвегия не осигури евтин газ в Европа" Гледах няколко серии от един Норвежки сериен филм дето Норвегия спира газа за ЕС откъдето искат от Русия да окупира Норвегия и да възстанови доставките. Много реално изглеждаха нещата, Окупация се казваше филмът.
Boneberg
на 17.10.2021 в 18:56:58 #7И нас какво ни интересува какво приказват англичаните!? Да си купуват евтин газ от Америка! То презервативЪТ борисовиччч построи газопровод и интерконектор с реверсивни помпи от Америка и сега ние сме толкова независими че сме вече по-добре и от Саудитска Арабия! А Путин просто е гениален и леко , с чувство на обич им го набива на англичаните с двеста,както казваше нашия ондиански вожд от Банкя!Ich wünsche Ihnen eine schöne Woche !
ce
на 17.10.2021 в 18:47:48 #6№5 ами то на това разчиташе до сега ЕС, ама ей до де го докара ... а изнудването е изпървична европейска ценност не знам какво халото се оплаква, освен че някой друг се оказва по-европеец (по такират) от самите европейци
michconnor
на 17.10.2021 в 17:51:03 #5Като Европа спре да купува от Русия, тогава мужиците ще се молят на Китай да им купи.
wilhelm
на 17.10.2021 в 17:46:51 #4Да им имам и пропагандните формулировки... Какво ще рече "посочва уклончиво", след като Келин ясно е дал отговор защо технически е рисковано да се увеличават доставките през Украйна?! Освен това, газът си е руски и си е изцяло тяхна работа дали ще го прекарват през страна, която води политика на омраза и е непредсказуема или ще си построят нов тръбопровод. Ако ЕС има нещо против Русия да защитава интересите си, да си купуват газ от някъде другаде, никой не ги задължава за нищо. Ей ги САЩ къде са, имат достатъчно добив за съюзническа Европа. Или не би... американският газ е ли средство за лична изгода и печалба?
projekt
на 17.10.2021 в 15:59:51 #3не знам защо в ЕС се очаква че Русия е длъжна да осигурява евтина газ. не знам защо приятелска Норвегия не осигури евтин газ в Европа. не знам защо приятелски САЩ не осигури евтина газ или евтин нефт на партньорите от Европа. когато ЕС и САЩ изнудват е ОК. когато се връща към тях не е ОК. малко извратено. а и ако ЕС не беше пудел на САЩ то същата тази Европа щеше да закупи газ още лятото за да си напълни газо хранилищата си. Европа обаче слуша САЩ и не сключва договори с Русия, не купува газ и чака Русия да клекне. Русия не клекна и остави ЕС да се удави в локвата която сама пълнеше. сега ЕС реве че хранилищата са празни, но е неин ангажимент да ги пълни. Русия не може да накара насила ЕС да си купува газ. сега се видя с пълна сила че партньор в сферата на енергетиката е точно Русия, а не САЩ. сега като има проблем не видях САЩ да помага. а и никой не кара ЕС да купува от Русия. ЕС спокойно може да построи нови газо проводи и да си купува газ директно от САЩ. по дъното на океана ще пуснат тръби и всичко ще е ОК. щом Русия може да строи по дъното, сигурен съм че САЩ могат да го направят няколко пъти по бързо и много по евтино. тогава всички ще имам евтина газ от братска Америка.
NaskoZashtoto
на 17.10.2021 в 14:16:12 #2Казват, че войната е продължение на политиката с други средства, но това не е напълно вярно. Всъщност добавя само военна сила към останалите. Икономическият натиск върху Русия е факт. Сега ситуацията позволява на Путин да вземе реванш. Вероятно е временно, но също така вероятно ще му даде възможност да измъкне някакви ползи. В политически план, за сметка на икономическата изгода, която Газпром би имало от масирани продажби на високите цени. Всеки отговорен държавник би постъпил така на негово място и просто да бъде демонизиран за тези действия е достойно за презрение.
halo
на 17.10.2021 в 13:24:07 #1Е, ако това не е изнудване.... : Спомнете си Вучката как изрева за цената на газа за "велика" Сърбия.