След вчерашните сблъсъци и въздушните удари над ключовия за нефтената промишленост на Либия град Брега, антиправителствените сили се подготвят за нова масирана атака на войските, лоялни на Муамар Кадафи.

По-рано днес военни самолети отново бомбардираха града, като, според очевидци, цел е било летището. Няма пострадали.

Съставените от войници, привърженици на Муамар Кадафи и африкански наемници сили на полковника за пръв път вчера контраатакуваха масирано завзетите от опозицията градове на изток.

Те си върнаха няколко по-малки населени места, а даже Брега падна под техен контрол за няколко часа, но в последствие бунтовниците ги изтласкаха с помощта на хора от близките села. В боевете е загинал и англичанин от либийски произход, който се върнал в страната, за да помогне на народа си.

От Бенгази бяха изпратени подкрепления за опозиционните сили и в момента в града има голям брой мъже с военни униформи и автомати „Калашников" и пикапи с прикрепени на тях картечници и гранатомети. В близост до петролната инсталация, която е втората по големина в страната, е изградена защитна линия.

По непотвърдена информация, лоялните на Кадафи сили се концентрират в района на петролното хранилище западно от града и се готвят за нова атака.

Бойци от съседния град Аждабия също участваха в битката с правителствените сили вчера, като жертвите сред тях до момента са 14. Градът беше бомбардиран днес, а в района на западния му вход са разположени танк, четири зенитни оръдия и четири гранатомета, които трябва да „посрещнат" нова атака.

До този момент Кадафи не беше в състояние да събере нужните сили за решителен удар срещу опозицията, която бързо установи контрол над източната част на страната. През седмицата основен приоритет беше защитата на Триполи и връщането на два от големите градове в близост - Зауая и Мисрата.

Проправителствените сили не успяха да се справят с последната задача, като навсякъде съпротива им оказват както местни хора, въоръжени оръжие, задигнато от военните складове, така и цели армейски подразделения, минали в опозиция.

Кадафи се закани вчера пред свои поддръжници в Триполи, че ще въоръжи 2-3 млн. души и ще превърне Либия „във втори Виетнам". Той заплаши западните сили с кръвопролитие, ако се намесят.

Либийският Национален съвет в Бенгази официално отказа да води всякакви преговори с режима в Триполи, докато Кадафи е на власт. По този начин те на този етап зачеркнаха възможността за мирен диалог, иницииран от венецуелския президент Уго Чавес. Кадафи в момента владее само два от ключовите крайбрежни градове - Тобрук и Сирт.

Антиправителствените сили умоляват западните държави да ги подпомогнат от въздуха, но даже САЩ, които разположиха сили в близост до Джамахирията, се въздържат от подобни действия на този етап. Междувременно съдът в Хага започна разследване срещу режима на Кадафи заради въздушните удари, а водещите европейски държави вървят към консолидиране на позициите си за създаването на забранена за полети зона над Джамахирията.

Конфликтът в Либия все повече придобива вида на гражданска война след като в Бенгази се обособи втори властови център със своя армия. Общият брой на загиналите се движи между 1 000 и 2 000 души. Близо 200 000 либийци и чуждестранни работници избягаха от Джамахирията, като само Египет и Тунис си „поделиха" по близо 80 000.В особено неприятно положение се оказаха чернокожите африкански работници, които са заплашени от линч в либийските градове, защото местните хора погрешно ги приемат за наемници на Кадафи.

Днес стана ясно, че ЕС ще отпусне 30 млн. евро спешна помощ за бежанците от страната.