Операцията "Одисея Зора" на международната коалиция срещу режима в Либия продължава, като по последни данни US авиацията е нанесла удари по сухопътните сили и системите за ПВО на въоръжените сили на Либия.
В акцията са участвали самолети АV-8B Хариер.
По-рано днес Американски военновъздушни сили нанесоха удари и по големите летища в Либия.
Междувременно висш военен съобщи, че коалиционните удари са поразили 20 от 22 набелязани обекти на либийската ПВО.
В рейда са се включили три стратегически бомбардировача B-2, които са излетели от авиобаза в САЩ и са „хвърлили" по набелязаните обекти над 40 бомби.
Целта на ударите в била унищожаване на либийските ВВС.
Съобщава се и за едновременна акция на американски изтребители, които трябвало да атакуват сухопътните войски на Муамар Кадафи. В хода на операцията нито един от американските самолети не е бил свален.
Общо до момента в операцията срещу Либия са взели участие 19 US самолета - три B-2, Ф-15 и Ф-16, както и един щурмови AV8-B (Хариер II).
По последна информация италиански самолети също ще се присъединят към коалиционната операция срещу Либия.
Американските и съюзническите сили са успели да установят зона, забранена за полети, над Либия и са спрели офанзива на силите на Муамар Кадафи срещу бунтовниците в град Бенгази.
Това съобщи в интервю за "ЕнБиСи" председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ адмирал Майкъл Малън.
Малън посочи, че военната операция е съсредоточена върху привеждането в действие на Резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН, а няма за цел свалянето на либийския лидер.
„Вчера операциите протекоха много добре. За последните няколко часа не е летял нито един самолет или вертолет на Кадафи", заяви Малън.
По думите му жертви сред гражданското население в резултат на действията на коалиционните сили няма.
В същото време въоръжени части на либийския лидер са започнали нови атаки срещу западния град Мисрата, въпреки въздушните нападения на западните държави.
Припомняме, началото на операцията бе поставено веднага след края на спешната среща в Париж, в която участваха лидерите на 22 страни от Запада и арабския свят.
Минути след обявяването й бе съобщено, че френски изтребители са унищожили 4 танка, намиращи се югозападно от Бенгази.
Същинската част на операцията започна с масирана ракетна атака с „Круз" и „Томахоук", изстреляни от американски бойни кораби в Средиземно море.
Властите във Вашингтон съобщиха, че нанесените удари са първата фаза от една многопланова операция.
По данни на либийската държавна информационна агенция Джана въздушни удари са нанесени върху град Сирт, откъдето е родом полковник Кадафи. В операцията са взели участие три британски изтребителя „Торнадо" от военната база Норфолк.
Военната техника на коалиционните сили
Франция - 12 изтребители ( „Мираж", „Рафал") самолетоносач, бойни кораби
Великобритания - изтребители „Тайфун" и „Торнодо"
САЩ - три кораба на американските ВМС с ракети Tomahawk, три подводница, 19 бойни самолета
Канада - 6 изтребителя F-18
Италия - база на НАТО в Неапол, други средиземноморски бази
Испания - 4 изтребителя F-18, фрегата F-100, подводница
Американските спецслужби съобщиха, че по либийската противовъздушна отбрана са нанесени сериозни поражения след среднощния обстрел. На прицел са били предимно либийски зенитни ракети и радари за ранно предупреждение.
Малко след старта на въздушните удари на коалицията представител на либийското правителство обвини западните страни във „варварска агресия."
Либия съобщи, че смята резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, настояваща либийската армия да прекрати бойните действия, за невалидна заради извършените от международната коалиция въздушни удари срещу обекти на либийска територия.
Либийските бунтовници в същото време определиха коалиционните самолети в небето над Либия като самолети на „приятелски страни." Той обеща още гражданите на Либия да се изправят срещу „агресията на колонизаторите и кръстоносците".
Самият Кадафи направи кратко обръщение, в което категорично заяви, че с нападенията си западните страни са превърнали Средиземно море в бойно поле.
По последни данни коалиционните сили са нанесли удари по жилищни райони в столицата Триполи, както и по складове за съхранение на гориво в град Мисурата, намиращ се в западната част на Либийската Джамахирия. Ройтерс подчертава, че ударите са били насочени не към складовете, а към военновъздушните бази, където са разположени въоръжените сили, верни на полковник Кадафи. Нанесени са удари и по висше военно училище, намиращо се в покрайнините на града, където са съсредоточени правителствени сили.
Рано тази сутрин са се чули няколко експлозии в столицата Триполи. Обстрелвани са военни бази на правителствените сили, разположени в източната част на града. Съобщава се за бомбардировки в покрайнините на либийската столица, където се намира „крепостта" на либийския лидер. По данни на световните медии хиляди привърженици на Кадафи са образували жива верига около комплекса и са готови да дадат живота си в защита на режима „Кадафи."

По последни данни след началото на коалиционната операция са загинали 90 души, ранени са над 150, повечето от които жени и деца.
Представител на министерството на отбраната на Великобритания потвърди, че ракетните удари над Либия през тази нощ са нанесени от една британска подводница и няколко самолета „Торнадо", съобщава Интерфакс.
Въведена е морска блокада на Либия.
Междувременно Либия обяви, че прекратява сътрудничеството с ЕС в усилията за пресичане на нелегалната емиграция от африканските държави през страната към Европа.
Държавният департамент предупреди медиите да не пращат журналисти в Либия.
Либийските власти възнамеряват в следващите няколко часа да въоръжат повече от един милион мъже и жени за отразяване на агресията на коалиционните сили.
USD
CHF
GBP
Юлиан-3
на 20.03.2011 в 16:27:05 #369thunderlord | 20.03.2011 18:21 не трябваше толкова грубо....виж аз колко съм деликатен.....утре-други ден ще се прибере пак при майка си,па ми е писнало от бивши емигранти.....

JB
на 20.03.2011 в 16:26:53 #368"Това, което се случи в Либия, е различно от целта да се наложи забранена за полети зона. Ние искаме да бъдат защитени цивилните, а не да бъдат бомбардирани", заяви генералният секретар на арабската организация Амр Муса. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ И сега ква стана ???
отдалече
на 20.03.2011 в 16:26:28 #367Тундер, всяко твое появяване тук е удар по пролетарската революция. Продължавай да дерзаеш, другарю смел.
psp_11
на 20.03.2011 в 16:25:46 #366отдалече | 20.03.2011 18:06 Сложих цитат, защото промиването на мозъци не е започнало от преди 20,40 60, 100, 1000 год. Медиите са способни на страшни неща.. Един съвет от мен: Ако искаш да научиш нещо, трябва да знаеш как. Затова трябва методология. Информацията от интернет не прави знание. Познанието изисква последевателност при овладяването на материала. Личното ми мнение е, че академичното образование (отречено последните 20 год.) е много по-пригодно за съвремието и бъдещето, отколкото профилираното обучение. Както и изпита, като устно слово, е много по-добър начин за оценка на знанията от теста..
отдалече
на 20.03.2011 в 16:21:31 #365Аре че разговорът много изпростя. Кажете сега, дайте да заклеймим НАТОТО и другите там,. задето постъпиха така недемократично с Кадафито.
thunderlord
на 20.03.2011 в 16:21:17 #364Джибра, имаме демокрация, момче. Моите съболезнования.Този сайт не е твой. А и да ти призная, единствената причина да съм тук е че никъде другаде не могат да се видят такива хубустници като вас. Много е забавно да ви чета. Събужда мили спомени от годините когато бях пионерче и комсомолче. Събужда и голяма доза Омраза , че за разлика от тебе ние успяхме да се реализираме в родината си , обкръжени сме от вниманието на близки и приятели и никой от нас не живее с комплексите, че е второкачествен емигрант

JB
на 20.03.2011 в 16:20:29 #363отдалече | 20.03.2011 18:16, просто ме отегчаваш айде сьс здраве...
xtaz
на 20.03.2011 в 16:17:05 #362Дръж се Кадафи, вдигаме цялата си въздушна мощ от с./Граф игнатиово - изтребители ,бомбандировачи и логистика ...
JB
на 20.03.2011 в 16:16:44 #361| 20.03.2011 18:13 Гледам и Тундито е акало по темата. ---------------------------------------------------- отдалече ами нали идваш с лайнарката ще поизчистиш. професията си е профвсия.
отдалече
на 20.03.2011 в 16:16:36 #360Джибра, ти кое си избираш? Оставям на тебе да си решиш.
JB
на 20.03.2011 в 16:14:56 #359отдалече, толкова ли си тьп че не можеш да произнесеш две английски букви или при теб всичко минава през ракията???
отдалече
на 20.03.2011 в 16:13:18 #358Гледам и Тундито е акало по темата.

JB
на 20.03.2011 в 16:11:27 #357omon | 20.03.2011 18:04 той не е чифотутка, той работи за тях. ========================== Е нали им плащат да досаждат. Не може човек и две думи да каже без некой от тия навлеци да се трьшне от некьде... Бедна му е била фантазията на Оруел докьде полицията на мисьлта може да стигне. Хаиде отдалече ходи да рапортуваш дано изкараме 15 минути и без полицията на мисьлта...
отдалече
на 20.03.2011 в 16:11:18 #356Но защо спамиш на тоя сайт а не на твойте това не разбирам... ...... Джибра, имаме демокрация, момче. Моите съболезнования.Този сайт не е твой. А и да ти призная, единствената причина да съм тук е че никъде другаде не могат да се видят такива хубустници като вас. Много е забавно да ви чета. Събужда мили спомени от годините когато бях пионерче и комсомолче.
thunderlord
на 20.03.2011 в 16:10:37 #355Основното ... от смях пиша глупости

Haho
на 20.03.2011 в 16:09:03 #354Швейцария: Страна, близка до Либия, но по-неразвита. (Муамар Кадафи Хамбургер: Смес от хлебарки, мишки, жаби и пр., с чиято помощ беше разрушен СССР. (Муамар Кадафи) Политика: Изостанала концепция, която прекрати съществуването си в Либия (Муамар Кадафи) Либийци: Кадри и специалисти на световно равнище, много търсени по целия свят и предпочитани пред всички други. Но като патриоти те отказват да се продадат като Марадона, дори за по 1000 долара на час. (Муамар Кадафи)
Юлиан-3
на 20.03.2011 в 16:09:02 #353отдалече | 20.03.2011 18:03 Юлиан, това че ТИ си там си е единствено твой проблем. Аз не съм ти крив. Да беше учил езици навремето./ ама не турски, де/. момче, ТУК е семейството ми и ВСИЧКО , което обичам....Къде според теб да Бъда?.... ако нямаш са кажеш нещо смислено не се излагай поне.....с най-добри чувства....

thunderlord
на 20.03.2011 в 16:08:25 #352Регистриран на: 16.07.2006, 16:59 489. отдалече | 20.03.2011 18:03 Юлиан, това че ТИ си там си е единствено твой проблем. Аз не съм ти крив. Да беше учил езици навремето./ ама не турски, де/. Тъпак ... Езици сме учили, не се изкарвай някакъв Феномен ... При теб оснавната лингвистично достижение е ... че си се научил да ЛИЖЕШ ...
отдалече
на 20.03.2011 в 16:07:25 #351Ужасно съжалявам че съм те разочаровал.
Юлиан-3
на 20.03.2011 в 16:06:45 #350omon | 20.03.2011 18:04 той не е чифотутка, той работи за тях.....и го оценяват Адекватно....
