Операцията "Одисея Зора" на международната коалиция срещу режима в Либия продължава, като по последни данни US авиацията е нанесла удари по сухопътните сили и системите за ПВО на въоръжените сили на Либия.
В акцията са участвали самолети АV-8B Хариер.
По-рано днес Американски военновъздушни сили нанесоха удари и по големите летища в Либия.
Междувременно висш военен съобщи, че коалиционните удари са поразили 20 от 22 набелязани обекти на либийската ПВО.
В рейда са се включили три стратегически бомбардировача B-2, които са излетели от авиобаза в САЩ и са „хвърлили" по набелязаните обекти над 40 бомби.
Целта на ударите в била унищожаване на либийските ВВС.
Съобщава се и за едновременна акция на американски изтребители, които трябвало да атакуват сухопътните войски на Муамар Кадафи. В хода на операцията нито един от американските самолети не е бил свален.
Общо до момента в операцията срещу Либия са взели участие 19 US самолета - три B-2, Ф-15 и Ф-16, както и един щурмови AV8-B (Хариер II).
По последна информация италиански самолети също ще се присъединят към коалиционната операция срещу Либия.
Американските и съюзническите сили са успели да установят зона, забранена за полети, над Либия и са спрели офанзива на силите на Муамар Кадафи срещу бунтовниците в град Бенгази.
Това съобщи в интервю за "ЕнБиСи" председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ адмирал Майкъл Малън.
Малън посочи, че военната операция е съсредоточена върху привеждането в действие на Резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН, а няма за цел свалянето на либийския лидер.
„Вчера операциите протекоха много добре. За последните няколко часа не е летял нито един самолет или вертолет на Кадафи", заяви Малън.
По думите му жертви сред гражданското население в резултат на действията на коалиционните сили няма.
В същото време въоръжени части на либийския лидер са започнали нови атаки срещу западния град Мисрата, въпреки въздушните нападения на западните държави.
Припомняме, началото на операцията бе поставено веднага след края на спешната среща в Париж, в която участваха лидерите на 22 страни от Запада и арабския свят.
Минути след обявяването й бе съобщено, че френски изтребители са унищожили 4 танка, намиращи се югозападно от Бенгази.
Същинската част на операцията започна с масирана ракетна атака с „Круз" и „Томахоук", изстреляни от американски бойни кораби в Средиземно море.
Властите във Вашингтон съобщиха, че нанесените удари са първата фаза от една многопланова операция.
По данни на либийската държавна информационна агенция Джана въздушни удари са нанесени върху град Сирт, откъдето е родом полковник Кадафи. В операцията са взели участие три британски изтребителя „Торнадо" от военната база Норфолк.
Военната техника на коалиционните сили
Франция - 12 изтребители ( „Мираж", „Рафал") самолетоносач, бойни кораби
Великобритания - изтребители „Тайфун" и „Торнодо"
САЩ - три кораба на американските ВМС с ракети Tomahawk, три подводница, 19 бойни самолета
Канада - 6 изтребителя F-18
Италия - база на НАТО в Неапол, други средиземноморски бази
Испания - 4 изтребителя F-18, фрегата F-100, подводница
Американските спецслужби съобщиха, че по либийската противовъздушна отбрана са нанесени сериозни поражения след среднощния обстрел. На прицел са били предимно либийски зенитни ракети и радари за ранно предупреждение.
Малко след старта на въздушните удари на коалицията представител на либийското правителство обвини западните страни във „варварска агресия."
Либия съобщи, че смята резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, настояваща либийската армия да прекрати бойните действия, за невалидна заради извършените от международната коалиция въздушни удари срещу обекти на либийска територия.
Либийските бунтовници в същото време определиха коалиционните самолети в небето над Либия като самолети на „приятелски страни." Той обеща още гражданите на Либия да се изправят срещу „агресията на колонизаторите и кръстоносците".
Самият Кадафи направи кратко обръщение, в което категорично заяви, че с нападенията си западните страни са превърнали Средиземно море в бойно поле.
По последни данни коалиционните сили са нанесли удари по жилищни райони в столицата Триполи, както и по складове за съхранение на гориво в град Мисурата, намиращ се в западната част на Либийската Джамахирия. Ройтерс подчертава, че ударите са били насочени не към складовете, а към военновъздушните бази, където са разположени въоръжените сили, верни на полковник Кадафи. Нанесени са удари и по висше военно училище, намиращо се в покрайнините на града, където са съсредоточени правителствени сили.
Рано тази сутрин са се чули няколко експлозии в столицата Триполи. Обстрелвани са военни бази на правителствените сили, разположени в източната част на града. Съобщава се за бомбардировки в покрайнините на либийската столица, където се намира „крепостта" на либийския лидер. По данни на световните медии хиляди привърженици на Кадафи са образували жива верига около комплекса и са готови да дадат живота си в защита на режима „Кадафи."

По последни данни след началото на коалиционната операция са загинали 90 души, ранени са над 150, повечето от които жени и деца.
Представител на министерството на отбраната на Великобритания потвърди, че ракетните удари над Либия през тази нощ са нанесени от една британска подводница и няколко самолета „Торнадо", съобщава Интерфакс.
Въведена е морска блокада на Либия.
Междувременно Либия обяви, че прекратява сътрудничеството с ЕС в усилията за пресичане на нелегалната емиграция от африканските държави през страната към Европа.
Държавният департамент предупреди медиите да не пращат журналисти в Либия.
Либийските власти възнамеряват в следващите няколко часа да въоръжат повече от един милион мъже и жени за отразяване на агресията на коалиционните сили.
USD
CHF
GBP
отдалече
на 20.03.2011 в 16:06:35 #349Малеее писипи, ти си стоял с цитата на мишката, предполагам.
JB
на 20.03.2011 в 16:06:09 #348отдалече | 20.03.2011 18:03 това че ТИ си там си е единствено твой проблем. Но защо спамиш на тоя сайт а не на твойте това не разбирам...
Юлиан-3
на 20.03.2011 в 16:05:10 #347мдаааа.....и аз имах по високо мнение за "отдалече"....явно рядко съм се зачитал....момчето се оказа обикновен емигрант-хейтър.....

omon
на 20.03.2011 в 16:04:26 #346Само абсолютен тъпанар може да може да цитира сам себе си. Отдалече, Не знам дали рускитутките са на крак да защитават Кадафито ,ама чуфотутките като тебе дори и не могат да разберат в какво заблюждение живеят.
отдалече
на 20.03.2011 в 16:03:37 #345Юлиан, това че ТИ си там си е единствено твой проблем. Аз не съм ти крив. Да беше учил езици навремето./ ама не турски, де/.
Haho
на 20.03.2011 в 16:01:19 #344Да живее българо-либийската дружба между народите! Да живее международното положение! Дружбата между хората ражда криле на същите.

отдалече
на 20.03.2011 в 16:01:11 #343А-ха-ха Павка, много плитко. До вчера Кадафито тръбеше че АлКайда организира недоволството/ явно целеше западното обществено мнение/.
JB
на 20.03.2011 в 16:01:11 #342| 20.03.2011 17:54 не скверни Светото писание, атеист с атеист. =============================== отдалече Самото споменаване на писанието от хора като теб е осквернение... Както и преди ти го казаха майкопродавците никой не ги тачи...
psp_11
на 20.03.2011 в 15:59:43 #341отдалече | 20.03.2011 17:54 Джибра, не скверни Светото писание, атеист с атеист. Май забрави какво казваше чичко Ленин, че религията е опиум за народа. ======== Чети преди да пишеш.. "Опиум за народа" е определение на религията, дадено от Маркс в критиката на Хегеловата философия на правото от 1844 г.: "Религията е въздишка на потиснатата твар, тя е душата на един безсърдечен свят, както е и духът на едно бездуховно състояние. Тя е опиум за народа". То се опира на две понятия, използвани предимно в положителен смисъл от тогавашните либерални мислители - опиум и народ. Определението следва традицията на Просвещението, което осъжда злоупотребата с народната вяра в божествената справедливост така, както осъжда и злоупотребата с опиум извън медицинското му приложение да притъпява болката при операции и тежки болестни състояния.
Юлиан-3
на 20.03.2011 в 15:58:57 #340отдалече, можеш,не можеш-НИЕ сме тук, не ти.....отдалече можеш прекрасно да плюеш-щом те разтоварва....

thunderlord
на 20.03.2011 в 15:58:51 #339Вашият коментар Регистриран на: 16.07.2006, 16:59 480. отдалече | 20.03.2011 17:55 Юлияне, че аз като гледам, от вас по-жалки не мога да си представя. Съвсем нормално за Идиот с извратени представи ...
отдалече
на 20.03.2011 в 15:55:59 #338Юлияне, че аз като гледам, от вас по-жалки не мога да си представя.
отдалече
на 20.03.2011 в 15:54:55 #337Джибра, не скверни Светото писание, атеист с атеист. Май забрави какво казваше чичко Ленин, че религията е опиум за народа.
Юлиан-3
на 20.03.2011 в 15:53:23 #336отдалече | 20.03.2011 17:49 червеят Инджев?.....гледах го-жалка история......

JB
на 20.03.2011 в 15:51:55 #335| 20.03.2011 17:47 Сичкото рускитутка на крак да брани демократичните права на Кадафито. ================================================= отдалече четеш евангелието като дявола... Присьщо е за такива като теб.
отдалече
на 20.03.2011 в 15:51:34 #334Павка, ти съвсем изтрещя, бе брат. Кадафито досега обвиняваше АлКайда. Де ги видя талибаите?
отдалече
на 20.03.2011 в 15:49:52 #333Ето още един червей как се гърчи в безсилие. http://ivo.bg/
JB
на 20.03.2011 в 15:49:35 #332sofia12 | 20.03.2011 17:46 ходи си смьрка дрогата и не се излагай пове4е. Хайде сьс здраве и ако немаш пари за лекарски преглед пиши ще ти пратя.
отдалече
на 20.03.2011 в 15:47:48 #331Сичкото рускитутка на крак да брани демократичните права на Кадафито.
Голям пиниз!!
Haho
на 20.03.2011 в 15:46:49 #330pavel 66 , те братушките преписали прессъобщението на НАТО от войната в Грузия почти едно към едно!
