Операцията "Одисея Зора" на международната коалиция срещу режима в Либия продължава, като по последни данни US авиацията е нанесла удари по сухопътните сили и системите за ПВО на въоръжените сили на Либия.
В акцията са участвали самолети АV-8B Хариер.
По-рано днес Американски военновъздушни сили нанесоха удари и по големите летища в Либия.
Междувременно висш военен съобщи, че коалиционните удари са поразили 20 от 22 набелязани обекти на либийската ПВО.
В рейда са се включили три стратегически бомбардировача B-2, които са излетели от авиобаза в САЩ и са „хвърлили" по набелязаните обекти над 40 бомби.
Целта на ударите в била унищожаване на либийските ВВС.
Съобщава се и за едновременна акция на американски изтребители, които трябвало да атакуват сухопътните войски на Муамар Кадафи. В хода на операцията нито един от американските самолети не е бил свален.
Общо до момента в операцията срещу Либия са взели участие 19 US самолета - три B-2, Ф-15 и Ф-16, както и един щурмови AV8-B (Хариер II).
По последна информация италиански самолети също ще се присъединят към коалиционната операция срещу Либия.
Американските и съюзническите сили са успели да установят зона, забранена за полети, над Либия и са спрели офанзива на силите на Муамар Кадафи срещу бунтовниците в град Бенгази.
Това съобщи в интервю за "ЕнБиСи" председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ адмирал Майкъл Малън.
Малън посочи, че военната операция е съсредоточена върху привеждането в действие на Резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН, а няма за цел свалянето на либийския лидер.
„Вчера операциите протекоха много добре. За последните няколко часа не е летял нито един самолет или вертолет на Кадафи", заяви Малън.
По думите му жертви сред гражданското население в резултат на действията на коалиционните сили няма.
В същото време въоръжени части на либийския лидер са започнали нови атаки срещу западния град Мисрата, въпреки въздушните нападения на западните държави.
Припомняме, началото на операцията бе поставено веднага след края на спешната среща в Париж, в която участваха лидерите на 22 страни от Запада и арабския свят.
Минути след обявяването й бе съобщено, че френски изтребители са унищожили 4 танка, намиращи се югозападно от Бенгази.
Същинската част на операцията започна с масирана ракетна атака с „Круз" и „Томахоук", изстреляни от американски бойни кораби в Средиземно море.
Властите във Вашингтон съобщиха, че нанесените удари са първата фаза от една многопланова операция.
По данни на либийската държавна информационна агенция Джана въздушни удари са нанесени върху град Сирт, откъдето е родом полковник Кадафи. В операцията са взели участие три британски изтребителя „Торнадо" от военната база Норфолк.
Военната техника на коалиционните сили
Франция - 12 изтребители ( „Мираж", „Рафал") самолетоносач, бойни кораби
Великобритания - изтребители „Тайфун" и „Торнодо"
САЩ - три кораба на американските ВМС с ракети Tomahawk, три подводница, 19 бойни самолета
Канада - 6 изтребителя F-18
Италия - база на НАТО в Неапол, други средиземноморски бази
Испания - 4 изтребителя F-18, фрегата F-100, подводница
Американските спецслужби съобщиха, че по либийската противовъздушна отбрана са нанесени сериозни поражения след среднощния обстрел. На прицел са били предимно либийски зенитни ракети и радари за ранно предупреждение.
Малко след старта на въздушните удари на коалицията представител на либийското правителство обвини западните страни във „варварска агресия."
Либия съобщи, че смята резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, настояваща либийската армия да прекрати бойните действия, за невалидна заради извършените от международната коалиция въздушни удари срещу обекти на либийска територия.
Либийските бунтовници в същото време определиха коалиционните самолети в небето над Либия като самолети на „приятелски страни." Той обеща още гражданите на Либия да се изправят срещу „агресията на колонизаторите и кръстоносците".
Самият Кадафи направи кратко обръщение, в което категорично заяви, че с нападенията си западните страни са превърнали Средиземно море в бойно поле.
По последни данни коалиционните сили са нанесли удари по жилищни райони в столицата Триполи, както и по складове за съхранение на гориво в град Мисурата, намиращ се в западната част на Либийската Джамахирия. Ройтерс подчертава, че ударите са били насочени не към складовете, а към военновъздушните бази, където са разположени въоръжените сили, верни на полковник Кадафи. Нанесени са удари и по висше военно училище, намиращо се в покрайнините на града, където са съсредоточени правителствени сили.
Рано тази сутрин са се чули няколко експлозии в столицата Триполи. Обстрелвани са военни бази на правителствените сили, разположени в източната част на града. Съобщава се за бомбардировки в покрайнините на либийската столица, където се намира „крепостта" на либийския лидер. По данни на световните медии хиляди привърженици на Кадафи са образували жива верига около комплекса и са готови да дадат живота си в защита на режима „Кадафи."

По последни данни след началото на коалиционната операция са загинали 90 души, ранени са над 150, повечето от които жени и деца.
Представител на министерството на отбраната на Великобритания потвърди, че ракетните удари над Либия през тази нощ са нанесени от една британска подводница и няколко самолета „Торнадо", съобщава Интерфакс.
Въведена е морска блокада на Либия.
Междувременно Либия обяви, че прекратява сътрудничеството с ЕС в усилията за пресичане на нелегалната емиграция от африканските държави през страната към Европа.
Държавният департамент предупреди медиите да не пращат журналисти в Либия.
Либийските власти възнамеряват в следващите няколко часа да въоръжат повече от един милион мъже и жени за отразяване на агресията на коалиционните сили.
USD
CHF
GBP
Селянчето
на 20.03.2011 в 13:42:25 #249На американците , англичаните , французите и всички останали "хиени" им трябва точно такова пиршество...!Баницата тук е много дебела, живителен залък за сриващата им се икономика и лост за управление на цената на петрола в световен мащаб.Там ще навлязат и множество фирми на които ще бъдат възложени проекти за изпълнение и ще им бъде платено с пари от либийските подземни богатства...Това е все едно някой да дойде у вас и да каже , че вие тормозите семейството си, да ви тегли един шут в задника , да ви изгони, а после да легне при жена ви , да яде на вашето място на масата в кухнята , да прибара парите ви от чекмеджето и да плаща на своите приятели за да направят къщата така както на него му е угодно! Как мислите? А? На кой не му се е случвало баща му и майка му да му се скарат и даже да понапляскат, на кого? За такова нещо може ли да се прогони родителското тяло? Кадафи не е за преследване, онези , онези са за това...!Американците , които завидяха на нашия безгрижен живот и на здравия ни народ! Те ни сринаха, те погубват и света!
x-man
на 20.03.2011 в 13:41:17 #248@psp_11 Ще участват......... те са просто едни зомбирани и мутирали от пропаганда олигофрени. Те биха се били и срещу 10 държави....... нали нобеловия лауреат за мир ги командва. Как пък един президент на САЩ в последните 50 години не можа през неговото управление да не започне война. Гледай филма "Battle: Los Angeles", пропаганда на такова ниво като в този филм не бях виждал. Филма е направен буквално като рекламна кампания за морски пехотинци. Освен това, Америка явно се готви за много по голяма война........ иначе защо ще се запасяват с хранителни стоки. Нещо които не го писаха по новините обаче.
Ягуара
на 20.03.2011 в 13:39:20 #247Малко е, още трябва!
NaN
на 20.03.2011 в 13:38:37 #246Бунтовниците, които разчитат предимно на пикапи, натоварени с картечници, не могат да се изправят срещу огъня от самолети, танкове и артилерия. Някои от телата на пътя са обгорени, някои вече са покрити. Лежат до машините, дори в обгоряла линейка. Силите на Кдафи, на около 20 км от Бенгази, явно са били изненадани от въздушния удар в лагера си. Одеяла и дрехи, достатъчни за стотици мъже, се носят на 200 м от двете страни на пътя, а сред тях се виждат ботуши, пистолети, цигари. Още може да се види месо, сложено на барбекю, а кожата на прясно заклана коза лежи на земята. „Кажи на Запада да унищожава Кадафи бавно, парче, по парче, по парче, както той правеше с нас 40 години”, казва Джамал ал Мажбури, който има ферма наблизо. В моргата на болницата в Бенгази лежат 24 тела на бойци и цивилни, обгорели до неузнаваемост. Отделенията са пълни с мъже, жени и деца, ранени при съботното нападение на силите на полковника срещу града, превърнал се в крепост на опозицията. „Светът трябва да види това. Заети сме от вчера сутринта, има много ранени, много убити, много чакат за операция”, казва доктор Ибрахим Бехеи. В една стая лежат телата на 11 от бойците на Кадафи. Според един от докторите трима от тях са на наемници от Чад или Нигер. Пред моргата се редят роднини, за да идентифицират жертвите. Мохамед разказва, че брат му Ибрахим е сред убитите. Войници на Кадафи му сложили белезници и го застреляли в главата. В другия коридор жена и двамата й синове лежат в безсъзнание. Главната сестра казва, че бащата е мъртъв. Станали жертва на навлизането на силите на Кадафи в предградията на Бенгази. „Всички отделения са пълни”, допълва главната сестра. ----------------------- Горкият камилар!!! Той се грижи за обичащия го народ....

omon
на 20.03.2011 в 13:38:37 #245Х-мен, много правилно, но как няма да се намеси този измекяр Саркози, след като синовете на Кадафи почнаха да му вадят кирливите ризи и на него.
psp_11
на 20.03.2011 в 13:28:54 #244x-man | 20.03.2011 15:24 Мисля, че става въпрос за петрола на ЕС. За Франция и Италия..Това е наш въпрос. Американците невярвам да участват едновременно в три войни срещу арабски страни.
x-man
на 20.03.2011 в 13:28:18 #243Ако Либийските бунтовници знаеха, че деморкация всъщност значи РАБОТА, РАБОТА и пак РАБОТА, ден и нощ докато не умреш като роб, щяха мигом да се обърнат срещу НАТО-вците......... но те не знаят това, като го разберат, ще останат толкова потресени, че ще се обърнат срещу господарите си и ще залеят Еуропа, първо с емигация, а после в кръв.
psp_11
на 20.03.2011 в 13:26:04 #242NaN | 20.03.2011 15:22 Дане си журналист от БТВ , Нова или БТ1? Става въпрос за християните агресори.. То и в тези теливизии като преди 25 год. друго мнение няма. Как пък не излезе един да каже нещо различно па дори и да се изложи малко..(по сценарии)..
x-man
на 20.03.2011 в 13:24:17 #241За пореден път виждаме "война за мир". Ясно е какво искат НАТО-вците. Целта им е да убият Кадафи, без съд и присъда, просто така, защото той знае много за техните кирливи ризи
. И ако тръгнт да го съдят както Садам ще вземе да каже нещо в съда, дето не им е угодно.
Който сее смърт същото да го постигне. НАТО е защитен съюз, а не световен полицай........ тая работа трябваше да бъде оставена на Американците и Европа не трябваше да се меси.
Сега същите тия демократи, като видят че трябва да работят.......... защото до сега други работеха вместо тях (вижте големия брой чужденци които се изнесоха от там). Та същите тия бунтовници, утре ще станат терористи, които ще бомбят Еуропата.
А наще тъпанари фрегата ще пращат........... та да може тероризма и у нас да дойде....... само това ни трябваше, на фона на всичко останало което ни донесе "добрата" димукрация.
NaN
на 20.03.2011 в 13:22:42 #240Той обеща още гражданите на Либия да се изправят срещу „агресията на колонизаторите и кръстоносците". ------------------------ Тъпият камилар съвсем изперка!!! Досегашните дрогирани ислямисти от алкайда станаха християнски кръстоносци...

psp_11
на 20.03.2011 в 13:22:01 #239Дайте някакъв линк от снощи..Гледам СНН само от стрелба от корабите и снимки. Спомням си в Багдат какво видео имаше..Екшън като в холивудски филм. Много постно.. Липсват възторжените либийци.. Няма ли екипи и любитетелско видео?
thunderlord
на 20.03.2011 в 13:21:03 #238отдалече Катунаре ... Кадафито какъвто и да е ... притежава достойнство да Защитава Родината си ... нещо което Лайнар като тебе никога не е притежавал
JB
на 20.03.2011 в 13:15:30 #237vesel | 20.03.2011 15:10 Крайно време е да го използват срещу либийскита телевизия и да затворят устата на диктатора. ======================================================== Те затвориха устата на Белградската телевизия по много по ефективен начин - изтрапаха всите журналисти а ти искаш специални мерки за либийската .
vesel
на 20.03.2011 в 13:10:28 #236Има един вариант на ракети Томахоук с импулсно микровълново оръжие High Power Microwave (HPM). При излъчването му всякаква електронна апаратура изгаря. Крайно време е да го използват срещу либийскита телевизия и да затворят устата на диктатора.
JB
на 20.03.2011 в 13:06:30 #235| 20.03.2011 14:56 JB | 20.03.2011 14:50 Ето че най-сетне се намери нещо по което да се съглася с тебе. Имаш проблясъци. =============================================== отдалече, ти сигурно живееш в некоя от тия страни дето са само мечта за мен. Много ти благодаря за добрата оценка, ако вие господарите на света кажете какво да правим ние ще го направим. Имам светьл пример от теб, може и да си продал родината си, семейството си и така натьк но сега си недостижим...

kancho
на 20.03.2011 в 13:05:00 #234И така дами и господа запоцна 3 световна воина
NaN
на 20.03.2011 в 12:57:09 #233Военни самолети от ОАЕ се очаква да пристигнат днес в италианска военновъздушна база, за да вземат участие в операцията във въздушното пространство на Либия, предаде АФП. ОАЕ, заедно с Йордания, Мароко и Катар, беше сред арабските страни, взели участие в срещата за либийската криза в Париж. В базата в Сардиния вече прие испански изтребители F-18, които пристигнаха в събота. ----------------------------- И арабите ще изпробват бойната готовност на тяхните летци на гърба на тъпия камилар!!!
отдалече
на 20.03.2011 в 12:56:48 #232JB | 20.03.2011 14:50 Ето че най-сетне се намери нещо по което да се съглася с тебе. Имаш проблясъци.
отдалече
на 20.03.2011 в 12:52:08 #231Спокойно Тундер, ще ти се пръсне злъчката. Това не се отнася за тебе. Тебе дори и в клуба на т.нар. интелектуалци няма да искат да те зачислят. Съвсем си неграмотен прошляк.
omon
на 20.03.2011 в 12:52:00 #230То и Косово не е признато от много държави ама за американците и техните гъзолизци сред които са и нашите политици не пречи да го считат за суверенна държава.Това,че косово днес се превърна в център на мафията и наркотрафика на Балканите е отделен въпрос. То и турците,живеещи в българия имат двойно гражданство,ама ние не сме почнали да ги стреляме с "Град" де.