Операцията "Одисея Зора" на международната коалиция срещу режима в Либия продължава, като по последни данни US авиацията е нанесла удари по сухопътните сили и системите за ПВО на въоръжените сили на Либия.
В акцията са участвали самолети АV-8B Хариер.
По-рано днес Американски военновъздушни сили нанесоха удари и по големите летища в Либия.
Междувременно висш военен съобщи, че коалиционните удари са поразили 20 от 22 набелязани обекти на либийската ПВО.
В рейда са се включили три стратегически бомбардировача B-2, които са излетели от авиобаза в САЩ и са „хвърлили" по набелязаните обекти над 40 бомби.
Целта на ударите в била унищожаване на либийските ВВС.
Съобщава се и за едновременна акция на американски изтребители, които трябвало да атакуват сухопътните войски на Муамар Кадафи. В хода на операцията нито един от американските самолети не е бил свален.
Общо до момента в операцията срещу Либия са взели участие 19 US самолета - три B-2, Ф-15 и Ф-16, както и един щурмови AV8-B (Хариер II).
По последна информация италиански самолети също ще се присъединят към коалиционната операция срещу Либия.
Американските и съюзническите сили са успели да установят зона, забранена за полети, над Либия и са спрели офанзива на силите на Муамар Кадафи срещу бунтовниците в град Бенгази.
Това съобщи в интервю за "ЕнБиСи" председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ адмирал Майкъл Малън.
Малън посочи, че военната операция е съсредоточена върху привеждането в действие на Резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН, а няма за цел свалянето на либийския лидер.
„Вчера операциите протекоха много добре. За последните няколко часа не е летял нито един самолет или вертолет на Кадафи", заяви Малън.
По думите му жертви сред гражданското население в резултат на действията на коалиционните сили няма.
В същото време въоръжени части на либийския лидер са започнали нови атаки срещу западния град Мисрата, въпреки въздушните нападения на западните държави.
Припомняме, началото на операцията бе поставено веднага след края на спешната среща в Париж, в която участваха лидерите на 22 страни от Запада и арабския свят.
Минути след обявяването й бе съобщено, че френски изтребители са унищожили 4 танка, намиращи се югозападно от Бенгази.
Същинската част на операцията започна с масирана ракетна атака с „Круз" и „Томахоук", изстреляни от американски бойни кораби в Средиземно море.
Властите във Вашингтон съобщиха, че нанесените удари са първата фаза от една многопланова операция.
По данни на либийската държавна информационна агенция Джана въздушни удари са нанесени върху град Сирт, откъдето е родом полковник Кадафи. В операцията са взели участие три британски изтребителя „Торнадо" от военната база Норфолк.
Военната техника на коалиционните сили
Франция - 12 изтребители ( „Мираж", „Рафал") самолетоносач, бойни кораби
Великобритания - изтребители „Тайфун" и „Торнодо"
САЩ - три кораба на американските ВМС с ракети Tomahawk, три подводница, 19 бойни самолета
Канада - 6 изтребителя F-18
Италия - база на НАТО в Неапол, други средиземноморски бази
Испания - 4 изтребителя F-18, фрегата F-100, подводница
Американските спецслужби съобщиха, че по либийската противовъздушна отбрана са нанесени сериозни поражения след среднощния обстрел. На прицел са били предимно либийски зенитни ракети и радари за ранно предупреждение.
Малко след старта на въздушните удари на коалицията представител на либийското правителство обвини западните страни във „варварска агресия."
Либия съобщи, че смята резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, настояваща либийската армия да прекрати бойните действия, за невалидна заради извършените от международната коалиция въздушни удари срещу обекти на либийска територия.
Либийските бунтовници в същото време определиха коалиционните самолети в небето над Либия като самолети на „приятелски страни." Той обеща още гражданите на Либия да се изправят срещу „агресията на колонизаторите и кръстоносците".
Самият Кадафи направи кратко обръщение, в което категорично заяви, че с нападенията си западните страни са превърнали Средиземно море в бойно поле.
По последни данни коалиционните сили са нанесли удари по жилищни райони в столицата Триполи, както и по складове за съхранение на гориво в град Мисурата, намиращ се в западната част на Либийската Джамахирия. Ройтерс подчертава, че ударите са били насочени не към складовете, а към военновъздушните бази, където са разположени въоръжените сили, верни на полковник Кадафи. Нанесени са удари и по висше военно училище, намиращо се в покрайнините на града, където са съсредоточени правителствени сили.
Рано тази сутрин са се чули няколко експлозии в столицата Триполи. Обстрелвани са военни бази на правителствените сили, разположени в източната част на града. Съобщава се за бомбардировки в покрайнините на либийската столица, където се намира „крепостта" на либийския лидер. По данни на световните медии хиляди привърженици на Кадафи са образували жива верига около комплекса и са готови да дадат живота си в защита на режима „Кадафи."

По последни данни след началото на коалиционната операция са загинали 90 души, ранени са над 150, повечето от които жени и деца.
Представител на министерството на отбраната на Великобритания потвърди, че ракетните удари над Либия през тази нощ са нанесени от една британска подводница и няколко самолета „Торнадо", съобщава Интерфакс.
Въведена е морска блокада на Либия.
Междувременно Либия обяви, че прекратява сътрудничеството с ЕС в усилията за пресичане на нелегалната емиграция от африканските държави през страната към Европа.
Държавният департамент предупреди медиите да не пращат журналисти в Либия.
Либийските власти възнамеряват в следващите няколко часа да въоръжат повече от един милион мъже и жени за отразяване на агресията на коалиционните сили.
USD
CHF
GBP
отдалече
на 20.03.2011 в 12:33:05 #209Ах какъв чудесен пример с Ю.Осетия и Абхазия, там дето руснаците бяха раздали предварително руски паспорти на грузински граждани. След което двете образувания - 'суверенните' Абхазия и Ю.Осетия бяха признати за такива единствено от Матушката и Никарагуа.
psp_11
на 20.03.2011 в 12:31:50 #208Къртача | 20.03.2011 14:24 По веремето на Чернобил съм бил на 23 г. след което имам 2 деца рожба на демокрацията.. Единственото, което не можах да им дам е да ги пускам да си играят на улицата, без надзор.
psp_11
на 20.03.2011 в 12:29:19 #207Изводите ти са комплексни, независимо дали става въпрос за добива на царевица в Аржентина или за Пенчо, Генчо или Атанас. Подобни йезуитски трактовки са характерни, не за хора работещи с фактите, а за хора даващи определения . Не очаквай да те обиждам и да използвам епитети. Опитай се да защитиш незащитимото. Мира няма алтернитива. Това е моето мнение.
omon
на 20.03.2011 в 12:26:28 #206Къртача, никой не ти е казал,че вземаме Кадифа за герой. Въпроса е имат ли правото да се месят във вътрешните работи на суверенна държава, а и хората ти казаха че нашите медици бяха обвинени в престъпления именно в Бенгази - където са най-многото противници на Кадафи. Въпроса е защо се прилагат двойни стандарти например гузинците като стреляха осетинците с "Град" не бяха осъдени за агресията и руската инвазия беше окачествена като агресия .Сега не е ли агресия това,което става в Либия?
отдалече
на 20.03.2011 в 12:25:42 #205чудя се къде е още прословутият 'клуб на интелектуалците' в БГто. Онези със съветските дипломи и титли да организират гневни протести в защита на 'суверенната държава' Либия станала поредната плячка на хищното НАТО / т.е. нас./

psp_11
на 20.03.2011 в 12:25:15 #204Къртача | 20.03.2011 14:19 Как се осъществява тази продажба? И каква е разликата в жълти стотинки и максимален номинал в евро или долари? Или как да не се осъществява продажба?
psp_11
на 20.03.2011 в 12:14:34 #203Какво сте го захванали това момче - Къртача? Я го оставете човека на мира.. Да не е единствен облъчен..Само да е той, добре ще е .. Тези дето не са прочели повече от това, което пише в теста, много им личи.. Системата е такава..
omon
на 20.03.2011 в 12:12:56 #202Къртача, както виждам не казваш нещо много по различно от мен. Въпроса е на кого се кланят днешните ни лидери и дали има някаква сойност твърдението, конците в България се дърпат от Русия,която на свой ред беше докарана до ръба по времето на Елцин.Само още ще ти кажа,че благодарение на АЕЦ Козлодуй или по точно това което остана от него- плащаме сравнително евтин ток.
Lесi 11
на 20.03.2011 в 12:05:55 #201Къртача | 20.03.2011 13:59 =============== След като те наврях в кучи гъз нервен си нещо подчовеко ! Недей така ! Стреса ще ти попречи да се насладиш на мъжките ласки пълноценно ! Току виж някой може да те пропусне !

Haho
на 20.03.2011 в 11:51:36 #200Мухомор Кадафистите виждам са на форумната амбразура!!!
Спокойно, скоро Мухомора ще го наврът в асфалта!
omon
на 20.03.2011 в 11:49:54 #199Веднага отговарям - плащам ток на ЧЕЗ, Е-ОН ,ЕВН - та коя от тези фирми е руска? Газта можеше да е доста по евтина ,ако не беше лакомията на родните ни управници. ЛукОйл наистна е руска фирма,но и там Костов глътна огромна комисионна, която сега олигарсите си я избиват българския потребител. Да поговорим за друго обаче - на кой на гърба турските работници на автомагистрала Люлин вземат по 1000-1500 евро заплати. На кой на гърба чуждестранните работници в середасткия проект Марица Изток вземат баснословни за БГ заплати от порядъка на 3000-5000 евро.
equilibrium
на 20.03.2011 в 11:44:44 #198НЕ обичам Европейските МАРКИ МУСТАНГА трябва да МУ СЛОЖАТ РЕЗЕРВОАР отзад карам хибрид
)) и си хапвам БЪЛГАРСКИ продукти не ГО ЛАПАМ НА РУМЪНСКИ И ТУРСКИ МАНАФИ
НО ти ТЕЗИ РАБОТИ ГИ РАЗБИРАШ ПОВЕЧЕ понеже СА ПО ЕВТИНИ
)) ХОДИ СА СИ ЛЪСКАШ НЯКЪДЕ И НЕДЕЙ ДА СЕ ИЗПУСКАШ ТУК
equilibrium
на 20.03.2011 в 11:41:17 #197TОКА си ГО ПЛАЩАМЕ НА ЧЕШКА ДЪРЖАВНА КОМПАНИЯ ЦЕНАТА НА НЕФТА СЕ ОПРЕДЕЛЯ ОТ ПАЗАРНАТА ТАКАВА и ГЛАВНО НА СРЕДИЗЕМНОМОРСКИЯ НЕФТ колк ОЧУДВАЩО ЗА КРЕТЕНИ КОИТО НЕ РАЗБИРАТ ГРАМ и В СЕ ВДИГА ТОЧНО ЗАЩОТО БОМБАНДИРАТ ЛИБИЯ и ПЕЧЕЛЯТ СПЕКУЛАНТИ а АКО НЕЗНАЕШ ПОЛОВИНАТА РУСКИ КОМПАНИИ СА СОБСВЕНОСТ НА АМЕРИКАНСКИ ТАКИВА да не мислиш Че като си в РУСИЯ ще се СПАСИШ от господарите си те и там владеят ВСИЧКО
psp_11
на 20.03.2011 в 11:41:17 #196Къртача | 20.03.2011 12:01 Мръсен е защото се използва много! Айде това харесва ли ти? И как така разбра колко му е покритието и че се печата от частна банка? Нещо си е объркал! Близо 700 милиарда долара да в обръщение извън Щатите. а ти ми казваш че са без покритие! Федереалният резерв не е частна банка, бате! Алоооооооо, може да се псуваме, ама да сме невежи е вече тъпо! ====================== Определно си невежа... Кой е собственик на федералния резерв? Федералният резерв е създаден през 1913 с приемането на закона за Федералния резерв от Конгреса на САЩ и ратифициран от президента Удроу Уилсън. Той представлява изключително частна корпорация, чиято собственост няма общо с американското правителството. Федералният резерв има право да емитира американския долари.... По точно от това ----???
equilibrium
на 20.03.2011 в 11:35:31 #195Къртача ЛАПАЙ СИ БОРОТО ТУРСКО ПРОИЗВОДСТВО и МЪЛЧИ за повече май нямаш пари или пък живееш в второкласна страна радавай се на обелките на банана сам защото това е единственото което МОЖЕШ да си позволиш САМО ТУРСКИ И КИТАЙСКИ БУКЛУЦИ и това те прави щастлив ;))) о колко си ЖАЛЪК
omon
на 20.03.2011 в 11:27:54 #194Къртача, ти да не живееш в някаква паралелна реалност ве? За какъв руски камшик и за какво кланене на Москва става въпрос. Сляп ли си,че лидерите на всички български псевдопартии,може би без ВМРО, ходят на отчет и лижат подметките на американския губернатор - господин Уорлик.
Black out
на 20.03.2011 в 11:27:15 #193Време е да си направим пуканки и да сядаме пред ТВ-та и РС-та в очакване на втори епизод от сагата "Я камилата я камиларя"

Lесi 11
на 20.03.2011 в 11:25:11 #192Къртача | 20.03.2011 13:08 ============ Подчовек ! Явно не си в добра физическа и психическа форма ! Тъп си ! Пак са се възползвали от твоята простота и детска наивност ! Лошите циганета те лъжат ! Това което ти дават да смучеш не е биберон !

Lесi 11
на 20.03.2011 в 11:14:41 #191Къртача | 20.03.2011 13:08 ============== Ти си типичния неудачник с 10 кинта в джоба ! Подхвърлям ти обелка от банана си ! Дръж !
отдалече
на 20.03.2011 в 11:14:32 #190Айде, Гадафито остана без летища и самолети. Оставете му поне 2-3 камили за из път.