Националният преходен съвет отложи сформирането на новото правителство в Либия до пълното освобождаване на страната от влиянието на Муамар Кадафи.

Миналата седмица от преходния съвет съобщиха, че вече е започнало сформирането на новото правителство, което трябва да включва 22 министри и вицепремиер. Съвсем скоро се очаква и окончателното избистряне на състава. Предполага се, че правителството ще работи до провеждането на демократични избори в страната, които трябва да бъдат проведени до 8 месеца след окончателната победа над поддръжниците на либийския полковник.

Представители на новите либийски власти поясниха, че след решението за отлагане сформирането на новия кабинет, Либия ще остане под контрола на Националния преходен съвет, докато не паднат и последните градове, контролирани от кадафистите - Сирт и Бани Уалид.

Освен това, за окончателната победа над поддръжниците на сваления режим, от Преходния съвет трябва да се справят с хората на Кадафи, за които се предполага, че се намират в пустинните райони на Джамахирията. Според генерал ал-Абаджа самият полковник Кадафи се намира в слабонаселените региони в южната част на страната. По думите му той се намира в „компанията" на наемници от Нигер и Чад.