Евроскептицизмът отстъпва на проевропейската реторика в предизборната кампания за Европейски парламент. Лявоцентристките и центристките партии към момента са най-активни в предизборната кампания за Европейски парламент през 2019 г.

Това показват първите данни от междинния доклад на Европейския център за наблюдение на изборите (EEMC) към проект "Платформа Европа". Той е основан на наблюдение върху рекламните кампании на основните кандидати за ЕП сред 28-те страни-членки на ЕС.

Към момента, проевропейската реторика е водеща. В страни като Испания, Чехия, Швеция, Полша няма значими политически сили, които да предлагат на избирателите антиевропейска кампания. В Италия, за разлика от предишната предизборна кампания, предложенията за напускане на Съюза или отказ от европейската валута не стоят на дневен ред. Там най-много се обсъжда трудовата заетост.

Великобритания е най-активна в реториката на европейска тематика, България - за благосъстоянието, Унгария - за имиграцията.

Преобладаващата активност 10 дни преди евровота в Източна Европа е на десните и дясноцентристките политически сили. В Южна Европа по-активни са левите и лявоцентристките, а в Северна Европа преобладават по-умерените политически сили, се посочва в анализа.

Разликите в предизборна кампания на политикогеографско ниво са забележителни, гласи проучването. Причината за това са специфичните разпоредби, разграничаващи продължителността на кампаниите, както и разликите във възможността за използване на обществените и частните телевизии и на търговските или обществените места за поставяне на плакати.

Според ЕЕМС най-интензивна е кампанията във Фейсбук. Преобладава националната реторика пред европейската, защото в много страни има и съвпадение на предизборната кампания с избори от национален характер.

Сред темите на предизборните послания на първо място е икономическата. Към нея се включват данъци, инфлация, кризи, банки и т.н. На второ място е темата за имиграцията, свързана с въпроси като сигурността по границите, репатрирането, имиграционните политики.

След тях се нареждат темата за климатичните промени, енергийните въпроси и екологичната устойчивост.

Темите, свързани с имиграцията, присъстват по-често в предизборните кампании на източноевропейските страни, докато екологичните въпроси са по-тясно засегнати в страните от Северна Европа.

Според данните на Европейския център за наблюдение на изборите тазгодишната надпревара за ЕП е със сравнително нисък интензитет от предишната кампания.

Данните бяха представени по време на семинар на тема "Образът на предизборната кампания за Европейски парламент 2019", който се проведе тази сутрин в Дома на Европа в София.