"Безспорно има експерти в това правителство (служебното на Стефан Янев - б.р.), има министри, които бихме подкрепили. В 45-ото народно събрание беше трудно да се работи. Когато правите нещо, трябва да правите с добър партньор".
Това заяви пред Нова телевизия Ива Митева - председател но 45-ото народно събрание, избрана от партия "Има такъв народ".
Запитана, ако спечелят изборите, дали ще направят правителство, тя отговори, че ще се опитат да направят правителство доколкото това е възможно и отговаря на тяхното убеждение и мислене.
Решението на Слави Трифонов да не участва в листите за предстоящите предсрочни парламентарни избори било достойно поведение. "Ако той е решил, че мястото му не е в парламента, време е в НС да влязат истинските експерти и да се работи така, както трябва да се работи. Ние говорим за мажоритарни избори. Там лидерът трябва да застане с лицето си".
Запитана коя е другата длъжност, която носи отговорност за депутатите (както той написа вчера във Фейсбук) и дали ще го подкрепи, ако той реши да се кандидатира за президент, Митева отговори, че ще го подкрепи.
Относно машинното гласуване, Митева проследи хронологията - през 2019 г. ГЕРБ въведе 100% машинен вот. На 24 юли 2019 г. машинното гласуване бе отменено за местните избори с промени в Изборния кодекс (ИК). 2020 г. определи цена 43 млн., която държавата трябваше да плати на "Сиела" за тези машини. Нито "Сиела", нито предишната ЦИК могат да определят как е формирана тази цена от 43 млн. лева. Вчера разбирам че от 15 млн. лева, поръчката е станала 30 млн. В договора на ЦИК логистиката е поета само за централни и местни избори, изброи Митева.
Тя цитира и предишния премиер Бойко Борисов, че този хибрид (машинен и хартиен вот) е глупост. Сега в ИК сме предвидили 100 % хартия. Може да се случи така, че да няма машини в чужбина, това може да е отражението. За България се надявам ЦИК да успее да осигури тези машини, дори в някои по-големи секции по 2 машини. Има опции за наемане на машини, ще се водят преговори с Албания, Белгия - ще се направи всичко възможно до последно да се осигурят тези машини. Няма да бъде застрашен Изборния процес, категорична е Ива Митева.
Според нея мажоритарната изборна система дава по-високо ниво на легитимност, тя дава възможност за влизане в парламента на малки партии и е по-справедлива.
Законът "Магнитски" не обвързва правно страната ни да предприеме действия. За да се подпише президентът, явно данните са проверени и нещата са много сериозни. Учудващо е защо не сме предприели никакви действия преди. Многократни са докладите по отношение Върховенството на Закона, липсата на осъдителни присъди, нивото на корупция в страната, каза тя.
Имаме прекалено много механизми (за ограничение на корупцията - б.р.), България е страна по конвенциите по граждански и наказателни директиви за корупция, транспонирала е законодателството за пране на пари. Имаме антикорупционно законодателство, данъчни, финансови закони, припомни юристът Митова.
Ако има юридическа яснота, ще се реши ли Министерския съвет да спре финансовите транзакции и операциите в доларова валута (за компаниите, попадащи в списъка "Магнитски").
В много държави няма такива с прилагане на закона Магнитски. В Литва и Латвия има решение, където се посочва списък, на които им се забранява влизането и оперирането в страната, каза Митева.
Според нея подобни правителствени решения са по ръба на законодателството и защитата на правата на човека. Нека видим списъка. Да може да се прецени какъв е обхвата на този списък, каза Ива Митева.
"Имаме достатъчно добри закони, проблемът е в прилагането. Имаме 5 поправки в Конституцията. Отново сме изправени пред промяна на Конституцията, наистина явно има проблем, явно тези органи като че не са си свършили работата", заяви Митева.
Припомняме, на 2 юни 2021 г. САЩ чрез Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на трима български граждани за тяхната значителна роля в корупцията в България, както и за техните мрежи, обхващащи 64 организации.
Санкциите са срещу Васил Крумов Божков, Делян Славчев Пеевски и Илко Димитров Желязков.
Малко след това от Държавния департамент на САЩ обявиха и петима българи за лица с наложени санкции във връзка с участието им в сериозна корупция. Това са Александър Манолев, Петър Харалампиев, Красимир Томов и Делян Пеевски, както и Илко Желязков.
Рестрикциите, наложени от САЩ, предизвикаха политически трус и множество реакции.
Първият българин със санкции от САЩ бе съдия от специализирания съд. На 5 февруари 2020 г. държавният секретар на САЩ Майк Помпео обяви съдия Андон Миталов от Специализирания наказателен съд като първия българин със забрана да пътува за САЩ заради данни за корупция. Дисциплинарното производство срещу магистрата беше образувано на 18 февруари, като такова бе поискано още преди това от правосъдния министър Данаил Кирилов.
Името на Андон Миталов стана известно в края на 2019 г. като съдията, който пусна да пътува в Москва обвинения за шпионаж председател на движение "Русофили" Николай Малинов, за да получи орден от руския президент Владимир Путин. По случая бе разпоредена и проверка от тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров. От Спецсъда заявиха, че няма нарушения в работата на съдия Миталов.
Запитана за отговорността на главния прокурор, тя отговори, че трябва да се засили отчетността на главния прокурор. "Има основание в Конституцията, има основание в Закона - нека вървим така, както повелява Закона. Без промяна няма как да се случи - мястото на прокуратурата къде е", запита Митева.
Прекалено с лекота би звучало да си подаде оставката главният прокурор. Аз нямам различие по тази тема, главният прокурор трябва да носи отговорност за действията си - от това, което виждаме очевидно не си е свършил работата, допълни председателят на 45-ото народно събрание.