Атанас Семов от РЗС алармира за несъответствия между новия изборен кодекс и европейското законодателство, което България би трябвало да изпълнява като равноправна страна членка на ЕС.

РЗС обяви срок от две седмици ГЕРБ да поправи „грубото потъпкване на правата" на европейските граждани, както и да уреди правата на българските граждани в Изборния кодекс.

По думите на Семов, в чл. 4 на Изборния кодекс се ограничават правата на граждани на ЕС и по-конкретно правото им да бъдат избрани за кметове и общински съветници.

Има и дискриминация спрямо български граждани, които не могат да се кандидатират, ако имат и гражданство на страна, която не е член на ЕС", обясни зам.-преседателят на РЗС и допълни, че с тези текстове страната ни нарушава законодателството на ЕС.

Семов предупреди, че България може да бъде съдена за нарушение на европейските закони, ако текстовете останат в този си вид. По време на пресконференцията двама експерти от страни от Европейския съюз подкрепиха тезата на РЗС и обясниха как изборното право се упражнява в други европейски държави.

В повечето държави от съюза има разширяване на правото на глас на чужденци, а ограничаването е по-скоро изключение", допълни специалистите Семов. От РЗС възнамеряват да поканят на среща посланиците на всички страни членки на ЕС у нас, ако нарушенията не бъдат отстранени. Освен това от РЗС смятат да сезират и европейските структури.

Емил Василев представи защитен свидетел, който по думите му е трябвало да свидетелства по делтото „Октопод" срещу бившия съветник на ДАНС Алексей Петров. Александър Дантев е син на Теменужка Каятлийска, за която от РЗС преди време обявиха, че е отвлечена от ДАНС.

Александър Дантев е излязъл от програмата за защита на свидетелите, тъй като не е бил доволен от условията, но майка му е останала в програмата. Дантев разказа, че е имал проблеми с бизнеса си с таксиметрови фирми, но заради неуспешни сделки бизнесът започнал да запада.

По думите му, служители на ДАНС се свързали с него и майка му и им предложили помощта си в замяна на свидетелски показания срещу Алексей Петров. От ДАНС смятали да присъединят делата на семейството срещу таксиметрови фирми към голямото дело „Октопод", което в последствие беше разделено, а някои от обвиненията снети.

Емил Василев разказа, че служителите на ДАНС предложили на семейството финансова и правна помощ. Дантев обясни, че служител на ДАНС, чието име не знае, всеки месец им носил на ръка без документ пари за погасяването на банков кредит. Сумата възлизала на около 1200 лв. месечно. Семейството само внасяло парите в банката в първите няколко месеца, а по-късно парите били внасяни директно от ДАНС.

И до ден днешен служителите на ДАНС погасявали кредита да семейството, а Дантев и майка му не са свидетелствали срещу Алексей Петров, тъй като това обвинение отпаднало от делото.

Емил Василев призова прокуратурата да разследва изчезването на Теменужка Каятлийска, която все още е в програмата за защита на свидетелите. Той се опасява, че жената може да е убита от служители на ДАНС, тъй като вече 4 месеца никой няма връзка с нея.