"Инициативата за ядрения референдум върви стеснена и по-скоро се изказват тяснопартийни мнения. Искам ясно да подчертая, че по този въпрос няма ляво, няма дясно. Това е национална каузa", заяви Георги Първанов по време на кръгла маса на тема „Необходимостта от развитието на ядрена енергетика в България".
Таско Ерменков:
"Управляващите не цитират един много важен детайл от доклада на британската банка HSBC, че когато токът от АЕЦ Беляне ще струва 14 стотинки на киловатчас, то този от ТЕЦ-овете ще бъде 25 стотинки, заради въглеродните квоти".
На нея присъстват експерти, интелектуалци и политически лидери, сред които бившият ректор на УНСС, Борислав Борисов, поетът Любомир Левчев, и Кръстьо Петков, който от началото на тази година е председател на Съюза на икономистите в България
Кръглата маса се очертава като импровизирана дискусия, идеята за която се роди преди броени дни, съобщи money.bg.
„Дебатът преди референдума се разгърна, чухме много експертни мнения и такива, които внушават спекулативни тези. Все пак липсва по-широка дискусия", заяви Първанов.
"В този референдум не може да има ляво и дясно. Една такава координата система само може да навреди, защото темата е свързана с национална кауза. Развитието на ядрената енергетика е тема, от която зависи излизането от кризата и как ще се развива икономиката след това", подчерта президентът.
„Преди три години имаше доклад до президента, в който се предлагаха различни начини за излизане от кризата. Тогава финансовият екип на правителството заложи на друга визия за изход от кризата. За да дойде време, в което шефът на МВФ ясно подчерта че това не е метод за излизане от кризата," посочи Първанов, визирайки политиката на бюджетни ограничения.
Той изтъкна още, че кризата е времето, в което сериозните държави са предприели стъпки за преструктуриране на своята икономика. „Ние работим повече от 20 г. по един наследен от преди това модел на икономика", посочи той. „В същото време, изтъкна още държавният глава, настоящото правителство проявява политика на инат, целяща стопирането на ядрената енергетика.
„Аз винаги съм търсил постигането на консенсус по тази тема. Очевидно консенсусът е непостижим и при това положение е необходимо лидерство, но аз това не го виждам и за това референдумът остана единственото средство, което да ни помогне да развържем този възел", допълни Първанов.
По време на дискусията той изрази учудването си защо премиерът Борисов не попита БАН за мнението им по темата „Белене", както е сторил за Македония. „Странна е тази избирателност", отбеляза Първанов.
Иначе президентът похвали като добра стъпка заръката на Борисов към новия председател на БАН Стефан Воденичаров (който е лидер на инициативния комитет за свикване на референдум за АЕЦ Белене) академията да разработи научен труд, на който да стъпи дипломацията ни с Македония.
Относно високия праг на избирателна активност, за който е следствие от броя гласували на предишните избори, той заяви: „Аз знам, че този праг е трудно достижим. Когато този закон беше писан (по време на управлението на Тройната коалиция - б.р.) Ние искахме да свалим границата. Избрахме един такъв подвижен критерий с очакването, че гласуването на всеки следващ парламентарен вот ще е по-ниско и по-ниско".
Той беше категоричен, че законът ще трябва да се промени. Според него обаче, не трябва да се допуска възможността от риска при по-нисък праг, да се стигне до положението на Словения, където някои спорни закони непрекъснато са се атакували, което е довело до блокаж на държавата.
„Често се задава въпрос, дали ще има пазар за произведената електроенергия? Искам само да припомня, че ние задоволявахме до 80% от енергийния дефицит в региона", посочи още Първанов. Той изтъкна, че заради кризата има спад в потреблението, но енергийният глад съществува. „Ние сме говорили с македонския президент Бранко Цървенковски и сръбския Борис Тадич. Щеше да е добре и те да се включат в проекта, но тази възможност не беше достатъчно добре разработена", разясни той.
Относно цената на Белене президентът поясни, че има едно начално споразумение с руската страна за цена от 3.397 млрд. евро, като заедно с допълнителните споразумения, по отношение цената на оборудването, цената става малко под 6 млрд. евро.
„За какви 10-20 млрд. говорят сегашните управляващи", отбеляза риторично Първанов.
Важно да се отбележи е, че цената на електроенергията произведена от АЕЦ Белене, дори и да достигне 70 евро за мегават, то тя ще е по-ниска от цените на електроенергията произведена от въглищните електроцентрали, заяви бившият председател на Агенцията за енергийна ефективност Таско Ерменков.
Той посочи, че управляващите не цитират един много важен детайл от доклада на британската банка HSBC, че когато токът от АЕЦ Белене ще струва 14 стотинки на киловатчас, то този от ТЕЦ-овете ще бъде 25 стотинки, заради въглеродните квоти, които трябва да се плащат във връзка със задълженията ни към ЕС за намаляване на емисиите парникови газове.
lotsopa
на 22.01.2013 в 00:01:09 #62"Todorov.Asi | 21.01.2013 12:04 Хей, спрете се вече! Референдумът е за нас, хората. Тези, данъкоплатците, помните ли ни? Спрете да мътите водите и ни оставете да се информираме спокойно, за да решим енергийното бъдеще на България. Днес трябва да се вземе решение, което е важно за години напред. А не да се чудим след 10 г. къде отиде тока. " Много правилно ! Да, ама да си ги виждал тези Борисовци+Костовци и Първановци +Станишевци, събрани с експертите си на една маса ? Единият отбор срещу другия отбор ? И зрителите да гледат и да слушат аргументите и опроверженията. Абсолютно е ясно, че един такъв двубой в рамките на 4 часа ще бъде наблюдаван от всички самостоятелно мислещи хора и те ще могат да си направят накрая сами заключение кое е добро и кое е зло. Там е работата, че тоя Батман избягва всякаква обществена дискусия по въпроса, а хората постоянно са облъчвани по всякакъв начин.
west4life
на 21.01.2013 в 21:24:20 #61жив и здрав и сменяй страната с тези мисли .. само не се опитвай да ни лъжеш и ти допълнително .... малко ли ни лъжат по талавизора ? аре лека
Distributed
на 21.01.2013 в 21:22:00 #60Е Ти не мислиш, и никакви аргументи не вървят
west4life
на 21.01.2013 в 21:19:51 #59батееее вече си ми тотално безинтересен ... не можеш да се аргументраш нито с цифри нито с думички ... за това ти казах ... в неделя 'ЗА' развитие на ядрена енергетика и строеж на АЕЦ Белене ... АЕЦ-а е със/нулеви/ 0-леви въглеродни емисий , което автоматично го класифицира ,като 'зелен' производител ... и маани кво ти говорят за радиаций ... нали черно море е лековито да не говориме че простолюдието на идея си няма , какво означава думичката "радиация" ... ма яде ли сее, ма пие ли се .. ма мое ло да се пипне,,, никой си няма идея , тръгнали да гласуват без значение с ДА или НЕ ... то и ти не знаеш какво значи това .. но не си виновен , малък си още , ще пораснеш. Но се тези идей Бягай в Норвегия , Финландия .. там щи носят свинско с бело вино за тези идей
Distributed
на 21.01.2013 в 21:14:15 #58не говори глупости тока от покрива и в България е по-евтин от тока от мрежата. Сега осмисли това.
west4life
на 21.01.2013 в 21:11:00 #57Дистърбет айде дай класификация за ВЕИ .... моля те , много ти се моля и после кажи от тези , кои са в графата 'Зелени Източници' само да уточня: АЕЦ - е ВЕИ производител на зелена енергия . Ама цената на тока от него е ПЪТИ ПО-НИСКА от всички останали идиотщини , които се изпонастроиха . Отделно да се говори дали беше редно това на фона на общата принудителна беднотия.
Distributed
на 21.01.2013 в 21:06:49 #56Не е. АЕЦа е безсмислие. Обречена технология с маргинално приложение.
west4life
на 21.01.2013 в 20:59:59 #55Distributed | 21.01.2013 20:57 съгласен съм пич, АЕЦ също е ВЕИ .. проумей най-накрая това
Distributed
на 21.01.2013 в 20:57:48 #54west4life Да не живееш на луната бе момъче ВСИЧКИ около нас ЩЕ(!) слагат МНОГО ВЕИ. Искаш или не,
west4life
на 21.01.2013 в 20:50:30 #53Батка знаеме ги тия неща , разбирам те че си твърдо зад ФВ-тата ама си объркал държавата ... Разбери че този модел "може" да бъде постигнат в идеални икономически и природни условия , които за съжаление не съществуват в Софииско-Варненския Географски пояс ... така че , сори , сменяй мирогледа и в идната неделя с 'ЗА' Развитие и строеж на АЕЦ Белене и да приключваме спора пич си , ама не в правилната държава
Distributed
на 21.01.2013 в 20:48:52 #52http://cleantechnica.com/2012/12/29/negative-european-power-prices-seen-sunday-through-thursday-due-to-strong-wind-power-supply/ Чети тука и цъкай с език на чудото : ОТРИЦАТЕЛНИ ЦЕНИ НА ТОКА!!!111лололо
Distributed
на 21.01.2013 в 20:47:33 #51http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_exchange Ей тея сичките така работят Ще поумнееш, ще разбереш как точно.
west4life
на 21.01.2013 в 20:43:01 #50дистърбет пич, и айде дай цена на киловат час НОЩНА енергия от държава Англия , която работи по системата по-която си посочил и се обоснови! виж , за такива като тебе има психиатрий!
Distributed
на 21.01.2013 в 20:39:36 #49west4life Начи има 3 варианта: 1. Не си прочел какво е Merit Order 2. Прочел си го, но не си го разбрал 3. Разбрал си го, но се правиш на умопобъркан. Кой е верния отговор според теб? Кажи да не гадаем
west4life
на 21.01.2013 в 20:35:17 #48МИКИ , браво батко , е тва е , точно по-темата ... Дали пък не го е шубе хаха
west4life
на 21.01.2013 в 20:34:12 #47ахахахаххха ейййй ти най-накрая се предаде .... значи ТИ , ще ставаш участник в борсатааааа А това ли ти е бил проблема на тебе ??? За това , трябва не само АЕЦ Белене да се ъп-греидне до 8 реактора заслужава си да се направят поне още 2 ъп-грейда , за да ви се срине цената . Айде не ме занимавай повече с твойте дребни проблеми! Борсаджия бил нашия
Miki
на 21.01.2013 в 20:32:42 #46Защо Борисов не попита БАН? Ами защото го е срам. Като се има в предвид на какви заплати ги е оставил и как искаше да закрие академията под предлог, че там имало само знаете какви старчета.
Distributed
на 21.01.2013 в 20:26:49 #45west4life бля бля бля дрън дрън дрън 2020та (даже тази година) Ще има енергйна борса. ВСЕКИ, който иска, ще бъде допуснат до нея и ще може да си продава тока наравно с всички останали. На тази борса ВЕИ бидват с НУЛА. Н У Л А. З Е Р О! Ето ти да четеш: http://en.wikipedia.org/wiki/Merit_order http://thinkprogress.org/climate/2012/10/11/991131/how-wind-power-helps-lower-electricity-prices/ http://yes2renewables.org/2011/12/21/the-merit-order-effect-how-renewables-enter-electricity-markets/ като го проумееш това и в комбинация, че КОЙТО ИСКА ЩЕ БЪДЕ ДОПУСНАТ ДО БОРСАТА, пак се върни и не говори глупости
west4life
на 21.01.2013 в 20:22:28 #44точно трябва да разбереш едно : в линейната математика цифрата 1 е по-малка от цифрата 2 , нали ... в този случай извън линейния модел ,цифрата 1 е по-голямо от цифрата 2 ... дано си схванал метафората за цените е ценообразуването пич виж : говорим примерно .... до 2020 трябва да се подсигури 20% от призводството на ел.еленргия от ВЕИ... така Ако тези 20% са = на 2000Мв/ч то това е нуждата и точно тази квота бе дадена за строеж от измислени ВЕИ-та. Ако тогава беше започнало изграждането на АЕЦ с производствени мощностти от порядъка на 2-3000 Мв/ч .... Щяха ли да се построят всичките онези Фото и Вятърни говна за които сега си плащам като поп на ЕРП-тата ... ???? айде ти като разумен човек си отговори И каква аналогия правиш между АЕЦ и ФЕЦ ... Слон с Мравка не може да се сравнява нали - нито по експлоатация нито по полезен товар!
Distributed
на 21.01.2013 в 20:15:37 #43west4life Това слабо те вълнува. Повече те вълнува колко ще им струва тока през 2020та и какво ще прави вашия АЕЦ, ако имаме толкова ФЕЦ-ве, че да задоволят цялото потребление, когато работят, а и на всичкото отгоре правят и по-евтин ток от вашия АЕЦ. Аз знам какво ще стане - АЕЦ-а ще фалира! Ама вие още това не можете да го компилирате