Пикът на преливането на микроязовирите край село Болярово, Хасковско, е преминал. Информацията е от Областна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението".

По думите на директора й комисар Николай Вълчев към момента няма застрашено население. Пред агенция „Фокус" Вълчев е посочил, че край Болярово има 4 - 5 микроязовира, които преливат, но вече опасността е преминала. Във водосбора, където влизат водите от тези микроязовири, от час насам спада нивото на водата. Очаква се тя да намалява от този момент нататък.

В най-ниската част на село Узунджово има наводнени десетина къщи, в чийто дворове се е събрала по десетина сантиметра вода. Това е водата, която се стича от снеготопенето в полето.

По-рано днес БНР съобщи, че Хасково е застрашен от наводнение заради драстично повишаване на нивото на реката, минаваща през града.

Особено критично е било положението в индустриалната зона, където коритото е затлачено. Мястото е било посетено от областния управител Ирена Узунова и началника на областната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" Николай Вълчев.

Заради преливане на язовира край квартал "Болярово" главната улица на квартала е залята от водата. По предварителна информация, съобщена от Узунова там 3 къщи са били наводнени.

Заради риска от наводнения в общините Хасково и Харманли областният управител свиква Областния кризисен щаб. Узунова препоръчва двете общини също да свикат кризисните си щабове.

В същото време тя посочи, че големите язовири са под непрекъснато наблюдение и контрол от "Напоителни системи" и заяви, че ще бъдат маркирани всички критични точки.

По думите й днес е бил ревизиран и язовирът в Стамболийски, на който преди дни бе направена проверка по препоръка на специалистите. За момента там няма нищо тревожно.

Същевременно повишаването на температурата и обилното снеготопене създава проблеми и на други места места в страната по информация на оперативния щаб на "Пожарна безопасност и защита на населението".

Освен в Хасково, тежка е ситуацията и в областите Враца, Пловдив и Пазарджик.

Тежка е и обстановката в Пловдивска област, в общините Садово и Първомай. Все още обаче там няма преливания на реки и микроязовири, но има покачване на водите вследствие на обилното топене в по-ниските части.

По-критична е ситуацията в селата Попинци, Поповица, Селци, Избегли и Чуар. На места, където е необходимо се изграждат диги от инертни материали и чували с пясък, за да не се допусне заливане на населените места.

Няколко къщи са наводнени в област Пазарджик в община Стрелча. В района на село Гелеменово е имало запушване на преливника на язовир "Таки дале", но ледените късове от речното корито са били премахнати и е започнало спадане на нивото на реката.

В резултат на силното снеготопене се е повишило нивото на язовира в с. Мраморен, област Враца.

Предприети са обаче необходимите мерки за недопускане преливането на язовира, осигурена е допълнителна техника и е прокопан път с трактор за отбиване на води,  идващи от съседни дерета към язовира, за да не се допусне запълване на целия обем.

Същевременно русенският областен управител Стефко Бурджиев е разпоредил  специално наблюдение на река Янтра и подаване на информация за нивото й на всеки шест часа. Според Бурджиев и в най-критичния участък- при моста на село Долна Студена, няма рискове от снеготопенето.