За първите седем месеца на годината от ПТП са загинали 288 човека, което прави средно 1,4 загинали на ден. Тежко ранените са 4472 души, което прави средно 21,1 тежко ранени на ден. Това показва анализ на Института по пътна безопасност (ИПБ).

Най-голямата заплаха за живота и здравето на българските граждани от началото на годината е пътнотранспортния травматизъм.

През месец юли, след като правителството обяви война на нарушителите по пътищата в България, загиналите са 63-ма, което е 2,03 души средно загинали на ден. Нарастването е с 0,63 на ден. При тежко ранените се констатира още по-драстично нарастване през месец юли. Тежко ранените са 899 човека или 29,01 средно на ден. Нарастването е с 7,91 тежко ранени на ден спрямо годишната база.

Изводът от данните за пътнотранспортния травматизъм е, че въпреки декларираните усилия от страна на правителството, жертвите и тежко ранените продължават лавинообразно да се увеличават.

За седемте месеца на управление, правителството на Кирил Петков не е извършило нито една реформа/промяна на модела на споделената (без)отговорност в 12-те институции с отговорности за управлението на риска от ПТП. Политическата и експертна импотентност на четворната коалиция се характеризираше с имитация на действия с лозунги и закани, както и пълен отказ за изграждане на нова платформа за безопасна транспортна среда, казват още от ИПБ.

На 02.08.2022 г. Президентът на България г-н Румен Радев представи приоритетите на служебното правителство. Отново един от тях е безопасността на движението по пътищата. Експертите на Института за пътна безопасност са идентифицирали следните рискове и заплахи от настъпване на тежки ПТП.

- Силно токсична корупционна среда при управлението на транспортната система. Необходими са незабавни кадрови и структурни промени в цялата система.

- Неефективен контрол и компрометиран административнонаказателен процес. Необходимо е обучение на Пътна полиция за прилагане на динамичен и широкообхватен контрол, както и разработване на извънредна процедура по установяване и наказване на системните нарушители на ЗДвП.

- Управлението на пътната инфраструктура е подложена на политически и корупционен натиск. Проблема е не дали да се разплатим с пътностроителните фирми, а кой да се разплати. Този процес продължава още от служебните правителства на Стефан Янев.

От Института по пътна безопасност са категорични, че е необходимо незабавно повишаване капацитета на държавното дружество "Автомагистрали" ЕАД, което да поеме всички аварийни ремонти и неотложни дейности по поддръжката на републиканската пътна инфраструктура. В противен случай, всички ще бъдем заложници на вече изградения модел за управление на пътната инфраструктура.

От ИПБ настояват и за незабавни промени в управлението на Пътна полиция, АПИ, Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата и "Автомагистрали" ЕАД.

От ИПБ искат реални действия за подобряване на пътната безопасност

От ИПБ искат реални действия за подобряване на пътната безопасност

С 250% е увеличението на жертвите и пострадалите по пътищата от началото на седмицата