Българският национален отбор по волейбол се реваншира за вчерашната си загуба от САЩ и рано тази сутрин смачка авторитетния си съперник.

„Лъвовете" се наложиха с 3:1 (20:25, 25:18, 22:25, 21:25) в среща от група „А" на Световната лига, играна в столицата на хазарта в щата Невада - Рино. С този успех българите поведоха класирането в групата с 14 точки, следвани от бразилците с 13 пункта.

В днешния мач Цветан Соколов и компания показаха много силна игра, за разлика от бледото си представяне при загубата с 0:3 вчера.

Селекционерът Камило Плачи избра да започне със същия състав като в първия мач между двата отбора - Тодор Скримов, Георги Братоев, Светослав Гоцев, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Цветан Соколов и либеро Теодор Салпаров. Най-резултатен в срещата стана Цветан Соколов с 21 точки, а Скримов добави 12 т.

Началото на двубоя не бе добро за нас. Домакините се откъснаха в резултата с 10:6. „Лъвовете" се вдигнаха и успяха да изравнят до 12:12. Последваха грешки на Скримов, Соколов и Йосифов от начален удар, които дадоха отново дадоха леко предимство на американците. Българите отново показаха воля и успяха по поведат и да затворят гейма с 25:20.

Възпитаниците на Джон Спироу излязоха изключително мобилизирани за втория гейм. След силна серия от сервиси на капитана Матю Андерсън, американците си осигуриха комфортна преднина. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5, а при второто преднината на домакините бе цели 8 т. Така те безпроблемно изравниха резултата след 25:18.

През третия гейм,  България поведе с 3:1 след блестяща атака на Цветан Соколов. На първото техническо прекъсване нашите водеха с 8:4 над американците. Геймът вървеше отлично за „лъвовете", които поддържаха разлика със 7-8 точки. Американците показаха воля и успяха да съкратят преднината ни до 1 точка - 23:24. С отговорността да отбележи решителната точка при геймбола се нагърби Алексиев и капитанът успя - 23:25.

Четвъртата част бе изключително равностойна. Все пак българите играеха с по-голямо самочувствие и организираност и логично успяха да поведат. В последните минути много силно се включиха двамата ни централни блокировачи - Гоцев и Йосифов, които помогнаха резултатът да стане 21:24 в наша полза. Победната точка за 21:25 пък бе дело на влезлия като резерва Данаил Милушев.

Следващите мачове на националите ни са като гост на Бразилия на 5 и 6 юли. Двубоите ще бъдат предавани пряко по TV7.

САЩ - БЪЛГАРИЯ 1:3

САЩ: Кайл Колдуъл, Карсън Кларк, Матю Андерсън, Пол Лотмън, Максуъл Холт, Дейвид Лий - Ерик Шоджи-либеро (Дейвид Смит)

Старши-треньор: Джон Спероу

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров-либеро (Данаил Милушев, Валентин Братоев, Николай Пенчев)

Старши-треньор: Камило Плачи