Асен Василев е краен получател на стотици хиляди левове подкупи от контрабанда. Това съобщава БГНЕС позовавайки се на показанията на бившата шефка на Агенция "Митници" Петя Банкова.
Банкова е с повдигнато обвинение за участие в организирана престъпна група, като е обвинена заедно с баща и син Марин и Стефан Димитрови, Никола Николов - Паскал, който беше задържан в Сържия, и бившият главен секретар Живко Коцев. Банкова беше пусната от ареста срещу гаранция от 10 000 лева.
Бившата шефка на Агенцията е посочила, че точни суми не може да каже, но на иззетите й бележки ги е записала и ако те й бъдат предоставени, ще може да каже с точност. Но след това е добавила, че по нейна информация за преминаването на един камион с контрабандни вейпове подкупът е 120 хил. лева.
Според показанията й Асен Василев е сменял само ръководните длъжности в Агенция "Митници", за да може по този начин да овладее контрабандни канали и съответно всички приходи от тях да отива към него. Василев не е искал да бъдат сменяни служителите на оперативно ниво, през които оперативно преминават контрабандните канали. Банкова имала само оперативна информация за определени лица, работещи в "Митници", които са били част от тези контрабандни канали и решила да ги размести с цел пресичане на каналите. Но след това Жана Токова и Лъчезар Ставрев са започнали да я атакуват защо си е позволила да прави смени на служители без знанието и разрешението на Василев. Те са заръчали на Банкова да възстанови тези служители на длъжностите им.
Според Петя Банкова по това време е започнала и да получава заплахи от конкретни лица, като те са били свързани с кариерното й развитие, физическото й оцеляване и семейството, като в същото време е предупреждавана да не си позволява да прави промени на ГКПП "Капитан Андреево".
Като пример за схемите бившата шефка на митниците е посочила преминаването на контрабандна стока през ГКГТП, чиито началник е Георги Господинов. Подкупите се дават от Господинов на Илиян Хаджийски, който е зам.-директор на Митница Пловдив, който от своя страна ги предава Ева Харизанова, директор на Митница Пловдив, а тя от своя страна ги дава на Павел Тонев, след което парите стигат до Асен Василев.
В показанията си Банкова споменава и името на Стефан Димитров, Живко Коцев и Бойко Рашков. Според нея Димитров й е споделил, че е близък с Бойко Рашков, а пък Рашков от своя страна е лицето, което диктувало на Кирил Петков и Асен Василев къде и какви кадрови промени да бъдат правени в цялата държава, но двамата не са изпадали в подробности. Освен това Стефан Димитров й бил казал, че Бойко Рашков финансирал дейността на "Продължаваме промяната".
Също така Петя Банкова е разказала, че Стефан Димитров й е споделил още, че баща му Марин Димитров и Бойко Рашков се разбрали да компрометират Бойко Борисов чрез свидетелски показания за купуване на гласове в полза на ГЕРБ. И тук Банкова посочва, че получила информация, че Стефан Димитров всеки месец е давал по 200 хил. евро, предназначени за Бойко Рашков и за друго лице, като произходът на средствата са от осъществявана от Димитров лихварска дейност с бързи кредити.
Друга информация, с която Петя Банкова се сдобила, е за друга престъпна схема, при която е осъществена търговия с влияние от Асен Василев и по този начин са отклонени парични средства по обществена поръчка на Министерство на транспорта и съобщенията за закупуване на медицински хеликоптери.
Тук Банкова е влязла в конкретика за самата схема, която е действала: Кирил Петков и Асен Василев са в близки отношение с Тодор Иванджиков, като Иванджиков лично е казал на Банкова, че целта била той да стане министър на транспорта.
По думите на бившата шефка на митниците Иванджиков предпочел да сложи поставено лице, понеже ако стане транспортен министър нямал да може да си движи бизнеса, а пък той е свързан с летателна техника. Банкова посочва още, че Иванджиков е близък с адвокат Минко Минков, с който имат общ бизнес. Поради горните причини Тодор Иванджиков убеждава Асен Василев и Кирил Петков министър на транспорта да стане Георги Гвоздейков.
И понеже Георги Гвоздейков е доверено лице на Петков, Василев и Иванджиков и те имали контрол върху него, щели да му въздействат и от своя страна Георги Гвоздейков да сключи договор за закупуване на така наречените "въздушни линейки" от определена фирма, която Тодор Иванджиков е посочил, посочва в показанията си Петя Банкова.
По време на разпита си Петя Банкова е описала подробно и друга престъпна схема, която е ставала в транспортното министерство, когато Гвоздейков е бил министър.
По повод тези показания Христо Гаджев от ГЕРБ на своята Фейсбук страница посочва, че в тях "има заровен още един скандал", който е свързан със закупуване на скенери за българските митници, които са на стойност 100 млн. лв., като 63 млн. от тях са по финансиране на ЕК. Скандалът според Гаджев се крие в схема за закупуване на скенери за българските митници.
Още през септември Мартин Димитров и Божидар Божанов повдигнаха въпроса за "тежък скандал със 100 млн. лв. европейски средства, за закупуване на надеждни скенери за българските митници." Според тях "победителят е избран без открита процедура и търг, независимо от изискванията на ЕК и изрично постановление на ВАС." Според Димитров и Божанов обаче процедурата за пряко договаряне е направена не от Асен Василев, а от служебното правителство.
Според Христо Гаджев от показанията на Банкова става ясно, че това се случва по изрични указания на Асен Василев и дава част от показанията на бившата шефка на митниците:
"Асен Василев беше намерил начин това да стане директно от фирмата "Смитс детекшън", които произвеждат скенери за проверка. Идеята му беше това да стане с пряко договаряне, да го финансира с пари от бюджета, като заобиколи ЗОП. Беше си наел консултанти, които да кажат как точно да стане. Чрез това Асен Василев целеше да получи комисионна от фирмата "Смитс детекшън", тъй като поръчката касаеше милиони. Той искаше аз (Петя Банкова - бел. ред.) да дам достъп на тази фирма, до всички места, на които трябва да се поставят тези скенери, както и необходимата информация за това. Не знам какво се е случило, защото бях задържана по това дело."
Христо Гаджев подчертава, че Министерството на финансите дължи обяснение.
Отговорът на Асен Василев не закъсня, като, отново във Фейсбук, той коментира казуса със скенерите, но все още не е изразил позицията за останалите твърдения.
Василев посочва, че не е учудващо, че два дни след като са "отрязали" Пеевски и ГЕРБ, пак са започнали "измислените ченгеджийски атаки".
Относно скенерите той обяснява, че на 22 август 2023 г. Агенция "Митници" пуска открита конкурентна процедура по ЗОП за обществена поръчка. Могат да кандидатстват и реално кандидатстват, уточнява Василев, няколко различни доставчици на оборудване и допълва, че няколко от участниците обжалват процедурата и Върховният административен съд я прекратява на 16 януари 2024 г. Агенция "Митници" информира участниците, че процедурата е прекратена.
Според него други действия по въпросния казус по време на кабинета Денков нямало.
През юни 2024 г., продължава Василев, служебният кабинет, с нов финансов министър и нов директор на Агенция "Митници", решава, че ще пусне нова засекретена поръчка, а не отворена процедура по ЗОП и в резултат на засекретената процедура служебният кабинет подписва договор за доставка на оборудване през юни 2024г.
Или накратко, по мое време като финансов министър Агенция "Митници" е пуснала открита процедура по ЗОП. Закритата процедура и неясният избор са направени два месеца след като аз не съм министър, от ръководство на Агенция "Митници", назначено от служебния кабинет, подчертава за финал Асен Василев.
_SMITH_
на 02.11.2024 в 18:59:52 #3Оцъкления зализан педерунгeл изгорЕ
baku
на 02.11.2024 в 18:47:27 #2Пп ДБ са най голямото зло за България, създадени от юмручето на зеления чорап, но народа ги разкри. Навсякъде в страната са на 4 или 5 место на изборите ако не са двата големи района на София, кото им дават 15 депутата тия ще са като БСП по депутати, даже и по малко.
знайко
на 02.11.2024 в 18:33:34 #1Ченгеджийницата на тиквундера и шиши в действие....