В навечерието на първия демократичен референдум в историята на България наш читател, живеещ във Великобритания, ни изпрати писмо, в което съобщава, че гласуването за референдум там е пазено в тайна от българската общност.

В България първият български референдум в новата ни история е новина номер едно, но българската общност във Великобритания и идея си няма, че може да гласува на референдума, пише Атанас Чиков.

По думите му българското посолство на Острова прави всичко възможно нашенците да не знаят нищо за възможността им да дадат своя глас.

От Външно направили всичко за утрешното гласуване в чужбина
Още...

Във Великобритания има два български вестника , но в никой от тях няма и грам информация за референдума. В няколкото информационни сайта за българи в UK също няма никаква информация за предстоящото гласуване.

На сайта на българското посолство в Лондон няма и ред за предстоящия референдум, допълва той.

Дори на официалния сайт на българското посолство не пише нищо за предстоящия референдум. По всичко изглежда, че такова гласуване във Великобритания няма да има, посочва Чиков.

Той цитира репортерско проучване на www.novini.co.uk, според което за референдума и възможността да има повече от една секция, не е била информирана нито една българска медия на острова. Не са били информирани и бившите избирателни секции в българските магазини също, а на последните избори за парламент двете секции в складовете на Баркинг и Тотнъм събраха рекорден брой гласоподаватели.

"Никой не ни е информирал за предстоящия референдум и как се отваря секция за него. За гласуването научих днес, когато ми позвъниха от българско радио от София да ме попитат как се подготвяме за референдума." споделя бивш председател на изборна комисия в Баркинг.

Изглежда, че или в посолството ни в Лондон са забравили, че ще има референдум и че има българи във Великобритания, или пък, че изпълняват поръчение да не информират никой и да има почти нулева активност на 27.01.2013, недоумява Чиков.

Както всички знаем служителите на посолството не са от най-работните, те обичат да почиват доста, продължава разказа си той. По неговите думи те почиват на английски национални празници и на български също. Интересното обаче било, че когато има да се отработва даден празник, на сайта им никога не се съобщава кога те ще работят извънредно, за да знаят хората и да ги посетят.

Всяка една събота в която те са отработвали се е оказвало, че те само се водят, че работят. В действителност, понеже никой не знае, че работят, хората нито им звънят, нито ги посещават, завършва писмото си читателя.