Референдумът в България беше успешен от гледна точка на демокрацията, защото беше проведен по законен начин, това заключение представиха от международната организация Democracy International.
На пресконференция в БТА организацията от чуждестранни наблюдатели на вчерашния вот, по покана на външния министър Николай Младенов, обяви, че не е забелязала преки нарушения на демократичния избор на българите.
Законът да е по-конкретен в текстовете, отнасящи се до провеждането на референдуми, това препоръча д-р Магдалена Форовиц от Democracy International. Тя допълни, че като единствена критика може да се отправи подмяната на въпроса за референдума, докато още е бил в процедура.
Стана ясно, че според независимите наблюдатели не е било редно да се сменя формулировката на въпроса, след като гражданите, подписали се за провеждането на национално допитване, са сложили подписа си под друга формулировка.
Има проблем и със събирането на подписи, в България срокът за набирането им е значително по-кратък в сравнение с други държави, заяви Даниела Божинова - председател на неправителствената организация за България.
Тя изрази надежда, че ще се предостави на обществеността още информация относно финансирането на кампаниите преди референдума, тъй като в тази сфера има доста неясноти.
Според наблюденията на организацията няма индикации населението да е било слабо информирано за същността на поставения въпрос. Слабата активност на гражданите във вчерашния вот беше обяснена с това, че доста от хората са смятали въпроса за предрешен и затова са отказали да упражнят правото си на глас.
Democracy International не са сезирани до момента от родни неправителствени организации за спорни текстове в Избирателния кодекс, съобщи Божинова. Тя допълни, че за момента не са поканени да участват като наблюдател на предстоящите парламентарни избори през лятото, но възможността това да се случи не е изключена.
Трезвият глас
на 28.01.2013 в 21:26:45 #4В самото навечерие на референдума Европейската комисия отново опроверга повърхностните приказки на лидерите на ГЕРБ, че вместо АЕЦ “Белене” ще се строи нов – седми блок в АЕЦ “Козлодуй”. Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер заяви, че до момента българското правителство не е изразило пред Еврокомисията намеренията си за нов блок в старата централа. "Ако България реши да строи нов реактор в Козлодуй вместо в Белене, то трябва да уведоми за този инвестиционен проект Европейската комисия, която ще проучи всички негови аспекти съгласно договора за Евроатом", каза той пред Mediapool. Преди пет години ЕК даде положително становище за проекта АЕЦ "Белене".
Трезвият глас
на 28.01.2013 в 21:24:50 #3ГЕРБ се опитват да омаловажат резултатите от референдума, тъй като за да бъде валиден. в него е трябвало да участват толкова избиратели, колкото на последните парламентарни избори. – 4.3 милиона. В случая обаче има малка, но много важна подробност - въпросът формулиран от Националния инициативен комитет по отношение на АЕЦ "Белене" се връща за ново обсъждане в парламента щом в допитването са участвали над 20 процента от общия брой на избирателите, и ако над половината от тях са казали "да”. Точно това се случи на референдума. Според закона, преобладаващият отговор се оформя като проекторешение на Народното събрание и влиза за разглеждане от депутатите. Така че сагата за българската ядрена енергетика продължава...
Минувач
на 28.01.2013 в 17:36:19 #2Правилата по изборния кодекс са приети от тройната коалиция и напълно удовлетворяват опозицията. Не са необходими никакви промени. Видя се, че като се пипнат правилата, опозицията напуска залата и бойкотира всичко.
сеирджия
на 28.01.2013 в 15:00:56 #1Успешен референдум, заключиха международни наблюдатели --------------------------------- Ми да, със своята активност народът показа колко силно желае строителите на "Чернобил" да построят "Белене"... И да си имаме едно "Чернобелене", демек ...
.