Висока радиация е отчетена в сутерена на сградата на втори реактор на авариралата централа „Фукушима -1",  съобщиха представители на компанията-оператор на централата ТЕРСО, РИА Новости.

В резултат на проведени вчера замервания във вътрешността на сградата на енергоблока е установено, че нивото на радиация в наводнените подземни помещения е достигнало 430 милисиверта на час.

Експерти твърдят, че причина за това може да е изтичане на радиоактивни вещества от повредената долна камара за поддържане на налягането.

Освен това във втори блок са измерени и високи нива на влажност - 99%. Заради това се наложило да бъде осигурен „достъп" на въздух, което намалило влажността.  

Нивото на събралата се вода превишава 6 метра, а в подземните помещения на енергоблока се е събрала повече от 110 хиляди тона високорадиоактивна вода. Ежедневно част от нея се използва за охлаждане на реактора. Според специалистите след около седмица нивото на водата в подземните помещение ще достигне нивото на земята и ще излезе на повърхността.

Аварията във „Фукушима-1" възникна след разрушителното земетресение и последвалото го цунами, които удариха Япония на 11 март. В резултат на това сериозно засегната бе охладителната система на централата. След направена оценка на ситуацията японското правителство взе решение да затвори централата, а от ТЕРСО заявиха, че ще отстранят последствията в рамките на половин година.

В продължение на няколко седмици след катастрофата операторът на "Фукушима" и правителството твърдяха, че е имало само частично стопяване и уверяваха, че реакторите са относително стабилни.

В средата на месец май ТЕРСО обяви официално, че горивните пръти в първи реактор са напълно стопени. Преди това в реактора беше монтирана вентилационна инсталация, която намали радиоактивните частици във въздуха и позволи на специалисти да влязат в поразената зона, за да монтират измервателни уреди.