Държавните и правителствените ръководители на Европейския съюз се срещат в Брюксел днес без Великобритания за първи път, за да преосмислят съюза си и да го предпазят от разпадане след безпрецедентния вот на Великобритания да напусне, ала противоречащи си виждания за бъдещето на Европа усложняват срещата на върха, отбелязва „Асошиейтед прес”.
Британският премиер Дейвид Камерън напусна Брюксел във вторник вечерта без какъвто и да било ясен план за „развода”, отблъсквайки натиска за бързо напускане и прехвърляйки отговорността за сложните преговори по напускането на своя наследник.
Докато съдбата на Великобритания в Европа е несигурна, срещата на останалите 27 президенти, канцлери и министър-председатели в белгийската столица се съсредоточава върху това, как ще изглежда ЕС без Великобритания. Всички те изглежда са съгласни, че нещо трябва да се промени след напускането на Великобритания, но не са съгласни за това как.
Страните основателки на ЕС в западната част на Европа клонят към по-тесен, по-близък съюз, докато по-новите страни членки в източната част на Европа искат да запазят по-голям контрол в ръцете на националните правителства – най-вече върху своите граници.
Европейците са разочаровани от проекта ЕС и страните членки следва да ги вдъхновят с конкретни промени и напредък, коментира белгийският премиер Шарл Мишел при пристигането на срещата. „Ние трябва да покажем, че Европа носи истинска добавена стойност, която може да бъде усетена от нашите съграждани”, изтъкна Мишел.
Други страни от ЕС сега са изправени пред призиви, особено от крайната десница, за провеждането на референдуми за напускането на Общността на фона на широкоразпространеното усещане, че следвоенният проект за насърчаване на мира чрез търговия се е превърнал в бюрократично, недемократично чудовище с незначително значение за своите 500 млн. граждани.
Литовският президент Далия Грибаускайте от своя страна коментира, че Европа трябва да започне да слуша своите граждани по проблеми като имиграцията и икономическия растеж. „Всички ние трябва да обърнем внимание на ситуацията и да сторим нещо в тази връзка”, отбеляза тя.
27-те оставащи страни членки на ЕС са разделени за това как да се справят с миграцията, което беше основен въпрос в британския референдум и изхода от него. Централноевропейските страни, предвождани от Унгария, отказват да приемат наложените от Брюксел квоти за бежанци, а северноевропейските държави затегнаха граничния контрол като реакция на пристигането на повече от 1 млн. мигранти през миналата година.
Първият министър на Шотландия Никола Стърджън, която даде да се разбере, че може да има нов референдум за независимостта на Шотландия, е в Брюксел, като ще се срещне с някои от лидерите на ЕС.
На вечерята снощи европейските лидери отхвърлиха молбите на Камерън за благоприятни условия за Великобритания, след като напусне Общността, настоявайки, че няма да има отстъпки и подбиране на изгодни търговски условия.
Германският канцлер Ангела Меркел отхвърли предположенията, че наследникът на Камерън може да не започне официалния процес по оттеглянето на страната заради финансовите сътресения, предизвикани от резултата от референдума и голямото объркване за това как да бъде извадена една страна от Европейския съюз.
„Не виждам начин да се отмени”, изтъкна Меркел и отсече: „Сега не е време за пожелателно мислене.”
North Star
на 30.06.2016 в 08:21:06 #5Вноската на Великобритания вЕС е 11%. Защо вноската на останалите 27 държави ще се увеличава след преразпределяне на квотите? Нали целият им антураж си заминава заедно с тях? И след като администрацията и всички останали служители, набрани от Великобритания вече няма да я има, разходите намаляват!
Sting_5
на 29.06.2016 в 14:49:37 #4Брюксел не е в задънена улица. Става въпрос за една вноска от 14 млд евро, които ще секнат и ще трябва да се наваксват от останалите или да се намалят разходите.Но това не е задънена улица, а прости аритметични сметки.
nikcv
на 29.06.2016 в 14:38:53 #3Изобщо не ми е мъчно за тоя педалски съюз който ни дзокара само скъпотия и много проблеми с арапухите.По добре да го няма а виновните за това в пандиза!!!
imid
на 29.06.2016 в 14:02:43 #2ce на 29.06.2016 в 13:35:42 Oт мен
и това да бъде само началото на реформирането на ЕС а колкото до Великобритания ако това се случи Те може и да размислят дали да дадат ход на брекзита.
ce
на 29.06.2016 в 13:35:42 #1Ами който е карал към тая улица да си подва оставка... юнкер, шулц, меркел и още няколко популисти трябва да са сред челните напускащи, но като горди партийни лидери те типично по комсомолски обвиняват кой ли не ама само не и себе си и само втвърдяват партийната линия...