Европейският парламент излезе с предложение проучването и добивът чрез хидравлично разбиване на неконвенционални въглеводороди да подлежи на оценка за въздействие върху околната среда. Това ще стане с приемането на изменението на съществуващото законодателство на ЕС в сряда.

Действащото законодателство обхваща газовите проекти, които извличат най-малко 500 000 кубически метра на ден. Много проекти за добив на шистов газ са с по-малък обем, поради процеса на хидравлично разбиване, и следователно не са обект на оценка на въздействието. Депутатите настояха това изискване да бъде задължително, независимо от извличаното количеството, за всички проучвания и експлоатации на неконвенционални въглеводороди (шистов газ и нефтоносен шист, светилен газ и др.), когато е налично хидравлично разбиване.

Депутатите предлагат също мерки за борба с конфликта на интереси, както и гаранции, че обществеността е информирана и консултирана предварително. Предложението включва мерки, насочени към борбата с конфликта на интереси, между предприемачите и специалистите извършващи проучванията. В измененията предложени от депутатите се казва, че експертите трябва да притежават необходимата квалификация, опит и технически умения. Те трябва да могат да работят по научно обективен начин, независимо от предприемачите и дори публичните органи, се казва в текста.

Изменихме това ключовото законодателство с цел привеждането му в съответствие с новите приоритети на Европа, като опазване на почвите, устойчиво използването на ресурси и опазване на биологичното разнообразие. Хидравличното разбиване предизвиква безпокойство. Ние определихме ясни критерии за избягване на конфликт на интереси и за участие на гражданите", заяви докладчикът Андреа Дзанони (АЛДЕ, Италия).

Дзанони получи мандат за преговори за споразумение на първо четене с министри на ЕС с 332 гласа „за", 311 „против" и 14 въздържали се.