Операцията "Одисея Зора" на международната коалиция срещу режима в Либия продължава, като по последни данни US авиацията е нанесла удари по сухопътните сили и системите за ПВО на въоръжените сили на Либия.
В акцията са участвали самолети АV-8B Хариер.
По-рано днес Американски военновъздушни сили нанесоха удари и по големите летища в Либия.
Междувременно висш военен съобщи, че коалиционните удари са поразили 20 от 22 набелязани обекти на либийската ПВО.
В рейда са се включили три стратегически бомбардировача B-2, които са излетели от авиобаза в САЩ и са „хвърлили" по набелязаните обекти над 40 бомби.
Целта на ударите в била унищожаване на либийските ВВС.
Съобщава се и за едновременна акция на американски изтребители, които трябвало да атакуват сухопътните войски на Муамар Кадафи. В хода на операцията нито един от американските самолети не е бил свален.
Общо до момента в операцията срещу Либия са взели участие 19 US самолета - три B-2, Ф-15 и Ф-16, както и един щурмови AV8-B (Хариер II).
По последна информация италиански самолети също ще се присъединят към коалиционната операция срещу Либия.
Американските и съюзническите сили са успели да установят зона, забранена за полети, над Либия и са спрели офанзива на силите на Муамар Кадафи срещу бунтовниците в град Бенгази.
Това съобщи в интервю за "ЕнБиСи" председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ адмирал Майкъл Малън.
Малън посочи, че военната операция е съсредоточена върху привеждането в действие на Резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН, а няма за цел свалянето на либийския лидер.
„Вчера операциите протекоха много добре. За последните няколко часа не е летял нито един самолет или вертолет на Кадафи", заяви Малън.
По думите му жертви сред гражданското население в резултат на действията на коалиционните сили няма.
В същото време въоръжени части на либийския лидер са започнали нови атаки срещу западния град Мисрата, въпреки въздушните нападения на западните държави.
Припомняме, началото на операцията бе поставено веднага след края на спешната среща в Париж, в която участваха лидерите на 22 страни от Запада и арабския свят.
Минути след обявяването й бе съобщено, че френски изтребители са унищожили 4 танка, намиращи се югозападно от Бенгази.
Същинската част на операцията започна с масирана ракетна атака с „Круз" и „Томахоук", изстреляни от американски бойни кораби в Средиземно море.
Властите във Вашингтон съобщиха, че нанесените удари са първата фаза от една многопланова операция.
По данни на либийската държавна информационна агенция Джана въздушни удари са нанесени върху град Сирт, откъдето е родом полковник Кадафи. В операцията са взели участие три британски изтребителя „Торнадо" от военната база Норфолк.
Военната техника на коалиционните сили
Франция - 12 изтребители ( „Мираж", „Рафал") самолетоносач, бойни кораби
Великобритания - изтребители „Тайфун" и „Торнодо"
САЩ - три кораба на американските ВМС с ракети Tomahawk, три подводница, 19 бойни самолета
Канада - 6 изтребителя F-18
Италия - база на НАТО в Неапол, други средиземноморски бази
Испания - 4 изтребителя F-18, фрегата F-100, подводница
Американските спецслужби съобщиха, че по либийската противовъздушна отбрана са нанесени сериозни поражения след среднощния обстрел. На прицел са били предимно либийски зенитни ракети и радари за ранно предупреждение.
Малко след старта на въздушните удари на коалицията представител на либийското правителство обвини западните страни във „варварска агресия."
Либия съобщи, че смята резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, настояваща либийската армия да прекрати бойните действия, за невалидна заради извършените от международната коалиция въздушни удари срещу обекти на либийска територия.
Либийските бунтовници в същото време определиха коалиционните самолети в небето над Либия като самолети на „приятелски страни." Той обеща още гражданите на Либия да се изправят срещу „агресията на колонизаторите и кръстоносците".
Самият Кадафи направи кратко обръщение, в което категорично заяви, че с нападенията си западните страни са превърнали Средиземно море в бойно поле.
По последни данни коалиционните сили са нанесли удари по жилищни райони в столицата Триполи, както и по складове за съхранение на гориво в град Мисурата, намиращ се в западната част на Либийската Джамахирия. Ройтерс подчертава, че ударите са били насочени не към складовете, а към военновъздушните бази, където са разположени въоръжените сили, верни на полковник Кадафи. Нанесени са удари и по висше военно училище, намиращо се в покрайнините на града, където са съсредоточени правителствени сили.
Рано тази сутрин са се чули няколко експлозии в столицата Триполи. Обстрелвани са военни бази на правителствените сили, разположени в източната част на града. Съобщава се за бомбардировки в покрайнините на либийската столица, където се намира „крепостта" на либийския лидер. По данни на световните медии хиляди привърженици на Кадафи са образували жива верига около комплекса и са готови да дадат живота си в защита на режима „Кадафи."

По последни данни след началото на коалиционната операция са загинали 90 души, ранени са над 150, повечето от които жени и деца.
Представител на министерството на отбраната на Великобритания потвърди, че ракетните удари над Либия през тази нощ са нанесени от една британска подводница и няколко самолета „Торнадо", съобщава Интерфакс.
Въведена е морска блокада на Либия.
Междувременно Либия обяви, че прекратява сътрудничеството с ЕС в усилията за пресичане на нелегалната емиграция от африканските държави през страната към Европа.
Държавният департамент предупреди медиите да не пращат журналисти в Либия.
Либийските власти възнамеряват в следващите няколко часа да въоръжат повече от един милион мъже и жени за отразяване на агресията на коалиционните сили.
USD
CHF
GBP
White Knitgh
на 20.03.2011 в 17:32:19 #429AVE COLLONEL! Давай Кадафи! Мачкай мазните комуниди
Само Левски
на 20.03.2011 в 17:32:14 #428Гърция ще предостави помощ на участниците във военната операция в Либия 20 март 2011 | 19:11 | Агенция "Фокус" Начало / Гърция Атина. Гърция ще предостави военна база и технически средства за участниците във военната операция в Либия, предаде РИА Новости. „Гърция напълно уважава решението на Съвета за сигурност на ООН за Либия и ще изпълни своите задължения като член на НАТО и ЕС. Засега Гърция не участва в операциите с военен характер, които се извършват извън рамките на НАТО. Ние сме готови да окажем помощ на съюзните страни”, се казва в съобщение на гръцкото министерство на отбраната. В частност, Гърция е готова да предложи военноморска база на остров Крит и летищата Актио и Андравида.
Haho
на 20.03.2011 в 17:32:08 #427psp_11 | 20.03.2011 19:25 Haho | 20.03.2011 19:16 Абсолютно съм съгласен с теб Само една малка подробност. Тунис и Египет може би ще направят така, но за Либия сценария е друг. Трябва да има в средиземноморието поне една държава за да контролира и показва какво да става с арабите... Най-лесно ще стане там - липса на партиина система, липса на законодателен орган избран, чрез избори от новите партии. Това ще трае ... познай колко.. Погледни нас и ще видиш..нищо че имат петрол.. Затова има вариант за временен диктатор избран от Франция или в краен случай губернатор.. -------------------------------------- Може и да си прав, но може и друго да стане. Либия лесно може да се плъзне по иранския сценарий. Аз все си мисля че Франция зае тази войнствена позиция, за да може Европа да диктува взаимоотношенията с Либия, и да не оставя този път решенията в ръцета на САЩ. Защото марионетно правителство на САЩ ще затегне енергийния орбръч около ЕС още повече!?
12 без 2
на 20.03.2011 в 17:31:21 #426Беларус призова за незабавно прекратяване на военните удари в Либия 20 март 2011 | 18:54 | Агенция "Фокус" Начало / Свят Минск. Беларус призова международната коалиция незабавно да прекрати военните удари в Либия, предаде Интерфакс. „Ракетните удари по територията на Либия излизат извън рамките на резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН. Случващото се противоречи на основната цел на резолюцията – гарантиране на сигурността на мирното население. Беларус призовава държавите, участващи във военната операция, незабавно да прекратят бойните действия, които водят до човешки жертви”, се казва в съобщение на беларуското външно министерство.
thunderlord
на 20.03.2011 в 17:30:09 #425Регистриран на: 04.01.2009, 08:29 569. Haho Хахавеле ... аз като партиен секретар не разбрах кога Полковник Кадафи стана Сатрап ... когато му Опъваха шатри по Демократична Европа ... или когато недоволните либийци бърже, бърже смениха плакатите с тежка артилерия и зенитни оръдия ... ще ме светнеш ли по въпроса

12 без 2
на 20.03.2011 в 17:28:47 #424Haho | 20.03.2011 19:26 Току-що насра поредния пропаганден буламач, изчетен из газетите на империалистичните влъхви...

Haho
на 20.03.2011 в 17:26:24 #423564. 12 без 2 | 20.03.2011 19:10 Има опции, че Русия ще е на далавера по ред причини... но според мене основната им цел е да ангажират НАТО в нова война и да продължи изтощението и делегитимирането на империализма като военщина и идеология ------------------------------------ Далаверата на Русия е ясна.Вътрешните проблеми на матушка са много тежки. Демографски срив, мултиетническа бомба с часовников механизъм цъка от вътре! Слаба икономика, държаща се 80 процента на сурвинен износ. Цели губернии с неработеща промишленост, пиянство и безцелна жизнь! Постепенна китайска инвазия от Сибир. Армия, която видя се срещу смешна Грузия даде доста жертви - свалени самолети, неизвестен брой ударени танкове. Да не говорим че половин Кавказ се е преселил в Москва и ходи с коланчета с динамит на пояса... Така че за Запада руснаците не са заплаха!
dk
на 20.03.2011 в 17:26:05 #422Като дойдат американците ще има и снаряди с обеднен уран. Зелени кратуниииии! Къде сте? Хайде протестирайте пред посолствата на Англия и Франция! Колко са жертвите от радиацията, колко от варварството? Ама убивали жени и деца! - Голям праз, петродоларите са така привлекателни. Ще ударят ли и Бахрейн? - Не, там не може! Бахрейнските велможи делят със западни фирми.
psp_11
на 20.03.2011 в 17:25:46 #421Haho | 20.03.2011 19:16 Абсолютно съм съгласен с теб
Само една малка подробност.
Тунис и Египет може би ще направят така, но за Либия сценария е друг.
Трябва да има в средиземноморието поне една държава за да контролира и показва какво да става с арабите...
Най-лесно ще стане там - липса на партиина система, липса на законодателен орган избран, чрез избори от новите партии.
Това ще трае ... познай колко..
Погледни нас и ще видиш..нищо че имат петрол..
Затова има вариант за временен диктатор избран от Франция или в краен случай губернатор..
12 без 2
на 20.03.2011 в 17:24:32 #420Регистриран на: 25.03.2008, 19:39 575. Юлиан-3 | 20.03.2011 19:21 Тукашните форумни седесарски гарги горят от желание да станат пушечно месо за каузата на империалистите. Ще ги пратим по стъпките на Ромел, да превземат пустинята...
danys
на 20.03.2011 в 17:23:26 #419Какво ще изгубят либийците след Кадафи? БВП на глава от населението – $ 14,192. За всеки член от семейството държавата плаща годишно $ 1,000 субсидии. Помощи за безработица – 730 $. Заплата на мед.сестра – $ 1000. За всяко новородено се плаща $ 7,000. Младоженците получават помощ от 64 000 $ за покупка на жилище. При откриването на частен бизнес еднократна финансова помощ – 20 000 $. Високи данъци и налози са забранени със закон. Образованието и медицината са безплатни. Образованието и стажовете в чужбина е на правителствени разноски. Верига магазини за големи семейства със символични цени на основните хранителни продукти. За продажба на продукти с изтекъл срок на годност – големи глоби и затвор за спекулантите. Част от аптеките с безплатни лекарства. Фалшифицирането на лекарства – смъртното наказание. Наеми – забранено е събирането на наеми. Такси за електричество на населението – няма. Продажбата и употребата на алкохол е забранена . Безлихвени кредити за купуване на жилище и кола. Брокерските услуги са забранени. При закупуването на автомобил 50% се изплащат от държавата, а на бойците от народното опълчение – 65%. Петролът е по-евтин от водата. 1 литър бензин – $ 0,14
Юлиан-3
на 20.03.2011 в 17:22:48 #418Графе, кво си пил?.....МонолУЙската ти кратунка така и не схвана, че НЯМА КАПАЦИТЕТ за нещо повече от първичен тангризъм и основи на астрологията.-.....

12 без 2
на 20.03.2011 в 17:22:42 #417Haho | 20.03.2011 19:16 Или си пиян, или нашмъркан, чета ти постовете... от 2 дена ръсиш колосални тъпни... Посмали манго с глупостите си, излагаш се...

dk
на 20.03.2011 в 17:21:50 #416Като дойдат американците ще има и снаряди с обеднен уран. Зелени кратуниииии! Къде сте? Хайде протестирайте пред посолствата на Англия и Франция! Колко са жертвите от радиацията, колко от варварството? Ама убивали жени и деца! - Голям праз, петродоларите са така привлекателни. Ще ударят ли и Бахрейн? - Не, там не може! Бахрейнските велможи делят със западни фирми.
Юлиан-3
на 20.03.2011 в 17:21:01 #41512 без 2 | 20.03.2011 19:10 без сухопътни войски "Международните сили" няма как да вземат Либия.....Кадафи не се насра от страх....ами сега?
.....очаквам молби за помощ към храбрата БА и нашта гордост А.Ангелоф.....

12 без 2
на 20.03.2011 в 17:20:59 #414US | 20.03.2011 19:17 Само срещу слабаци си избивате комплексите, а пък иначе сте кръвожадни, при все че сте страхливци... Кво да ви правя, такива сте си...
thunderlord
на 20.03.2011 в 17:20:48 #413Haho Разбирам хахавеле , че се опитваш да вярваш на Употопии , по долнопробни и от Комунизма ... питах те за очакванията , не да ми излагаш Малоумните си блянове ...
bravolog
на 20.03.2011 в 17:18:01 #412thunderlord | 20.03.2011 19:10 На мен не ми е изгодно, та за туй - викам да приключват
...ич не ми дреме кой че пасе камилите, язека, ни имам камили, ни петролни компании

US
на 20.03.2011 в 17:17:21 #41112 без 2 | 20.03.2011 19:10 Ех будало, пак се размечта за световна война... и как твоята матушка я печели... Ха-ха-ха
То бива луди русофилистици...
Haho
на 20.03.2011 в 17:16:55 #410thunderlord | 20.03.2011 19:01 Кадафи ще си разиграва още повече коня, ще изнудва Европа с бежанците, ще се присмива на Запада с наглостта си. Много го търпяха даже! А какво ще стане след бомбардировките Хахавелски плужек ... ще дойде рая на Планетата или още един ИРАК И АФГАНИСТАН... дай някакво предположение Непартиецо --------------------------- Здравей другарю партиен секретар! Сега ще те обесня какво може да стане! Жасминовата революция, червено теле такова, е вътрашна революция! От тия дето едно време съветите много им се радваха. Причината за тази революция е че вече десетки години едни и същи кланове държат всичко при арабеските. Социално икономическия асансьор за младите и образованите е спрял.Точно както вие червените глисти деляхте и делите страната на наши и народ. За туй сега арабите се вълнуват и бонтуват - писна им! Едни и същи сатрапи 40 години да им обесняват кое как.за това се бонтуват на всякъде! Събуждат се хората, за нов свят. Техен си обаче. Никой не ги кара да вземат бранда "демокрация" от омразните за теб янки. Могат да си подредят държавата и без кукли на конци от вън!!! Това е исторически шанс за тях. Те имат богат избор от културно исторически ценности от които да избират.... Сатрапите обаче не искат да дадат властта, за това колят и бесят и стрелят. Разбираш ли другарю партиен секретар????