Операцията "Одисея Зора" на международната коалиция срещу режима в Либия продължава, като по последни данни US авиацията е нанесла удари по сухопътните сили и системите за ПВО на въоръжените сили на Либия.
В акцията са участвали самолети АV-8B Хариер.
По-рано днес Американски военновъздушни сили нанесоха удари и по големите летища в Либия.
Междувременно висш военен съобщи, че коалиционните удари са поразили 20 от 22 набелязани обекти на либийската ПВО.
В рейда са се включили три стратегически бомбардировача B-2, които са излетели от авиобаза в САЩ и са „хвърлили" по набелязаните обекти над 40 бомби.
Целта на ударите в била унищожаване на либийските ВВС.
Съобщава се и за едновременна акция на американски изтребители, които трябвало да атакуват сухопътните войски на Муамар Кадафи. В хода на операцията нито един от американските самолети не е бил свален.
Общо до момента в операцията срещу Либия са взели участие 19 US самолета - три B-2, Ф-15 и Ф-16, както и един щурмови AV8-B (Хариер II).
По последна информация италиански самолети също ще се присъединят към коалиционната операция срещу Либия.
Американските и съюзническите сили са успели да установят зона, забранена за полети, над Либия и са спрели офанзива на силите на Муамар Кадафи срещу бунтовниците в град Бенгази.
Това съобщи в интервю за "ЕнБиСи" председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ адмирал Майкъл Малън.
Малън посочи, че военната операция е съсредоточена върху привеждането в действие на Резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН, а няма за цел свалянето на либийския лидер.
„Вчера операциите протекоха много добре. За последните няколко часа не е летял нито един самолет или вертолет на Кадафи", заяви Малън.
По думите му жертви сред гражданското население в резултат на действията на коалиционните сили няма.
В същото време въоръжени части на либийския лидер са започнали нови атаки срещу западния град Мисрата, въпреки въздушните нападения на западните държави.
Припомняме, началото на операцията бе поставено веднага след края на спешната среща в Париж, в която участваха лидерите на 22 страни от Запада и арабския свят.
Минути след обявяването й бе съобщено, че френски изтребители са унищожили 4 танка, намиращи се югозападно от Бенгази.
Същинската част на операцията започна с масирана ракетна атака с „Круз" и „Томахоук", изстреляни от американски бойни кораби в Средиземно море.
Властите във Вашингтон съобщиха, че нанесените удари са първата фаза от една многопланова операция.
По данни на либийската държавна информационна агенция Джана въздушни удари са нанесени върху град Сирт, откъдето е родом полковник Кадафи. В операцията са взели участие три британски изтребителя „Торнадо" от военната база Норфолк.
Военната техника на коалиционните сили
Франция - 12 изтребители ( „Мираж", „Рафал") самолетоносач, бойни кораби
Великобритания - изтребители „Тайфун" и „Торнодо"
САЩ - три кораба на американските ВМС с ракети Tomahawk, три подводница, 19 бойни самолета
Канада - 6 изтребителя F-18
Италия - база на НАТО в Неапол, други средиземноморски бази
Испания - 4 изтребителя F-18, фрегата F-100, подводница
Американските спецслужби съобщиха, че по либийската противовъздушна отбрана са нанесени сериозни поражения след среднощния обстрел. На прицел са били предимно либийски зенитни ракети и радари за ранно предупреждение.
Малко след старта на въздушните удари на коалицията представител на либийското правителство обвини западните страни във „варварска агресия."
Либия съобщи, че смята резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, настояваща либийската армия да прекрати бойните действия, за невалидна заради извършените от международната коалиция въздушни удари срещу обекти на либийска територия.
Либийските бунтовници в същото време определиха коалиционните самолети в небето над Либия като самолети на „приятелски страни." Той обеща още гражданите на Либия да се изправят срещу „агресията на колонизаторите и кръстоносците".
Самият Кадафи направи кратко обръщение, в което категорично заяви, че с нападенията си западните страни са превърнали Средиземно море в бойно поле.
По последни данни коалиционните сили са нанесли удари по жилищни райони в столицата Триполи, както и по складове за съхранение на гориво в град Мисурата, намиращ се в западната част на Либийската Джамахирия. Ройтерс подчертава, че ударите са били насочени не към складовете, а към военновъздушните бази, където са разположени въоръжените сили, верни на полковник Кадафи. Нанесени са удари и по висше военно училище, намиращо се в покрайнините на града, където са съсредоточени правителствени сили.
Рано тази сутрин са се чули няколко експлозии в столицата Триполи. Обстрелвани са военни бази на правителствените сили, разположени в източната част на града. Съобщава се за бомбардировки в покрайнините на либийската столица, където се намира „крепостта" на либийския лидер. По данни на световните медии хиляди привърженици на Кадафи са образували жива верига около комплекса и са готови да дадат живота си в защита на режима „Кадафи."

По последни данни след началото на коалиционната операция са загинали 90 души, ранени са над 150, повечето от които жени и деца.
Представител на министерството на отбраната на Великобритания потвърди, че ракетните удари над Либия през тази нощ са нанесени от една британска подводница и няколко самолета „Торнадо", съобщава Интерфакс.
Въведена е морска блокада на Либия.
Междувременно Либия обяви, че прекратява сътрудничеството с ЕС в усилията за пресичане на нелегалната емиграция от африканските държави през страната към Европа.
Държавният департамент предупреди медиите да не пращат журналисти в Либия.
Либийските власти възнамеряват в следващите няколко часа да въоръжат повече от един милион мъже и жени за отразяване на агресията на коалиционните сили.
USD
CHF
GBP
JB
на 20.03.2011 в 15:46:21 #329sofia12 | 20.03.2011 17:39 какво се казваше в наръчника на червените пейзанчета - и едно жа ва замоля, сиемето вън =======================================================
ти какво предлагаш ли се или що???????????????????
100% изтрещал

omon
на 20.03.2011 в 15:46:03 #328София 22, многострадалния либийски народ е 5 места преди българия по индекса на човешкото развитие за 2010г.Няма да казвам по ниво на заплащане колко пред България е.
omon
на 20.03.2011 в 15:41:39 #327Канадиан, много надълбоко в миналото задълба. Какво ще кажеш да поговорим за Виетнам тогава? При цялото ми уважение към Канада,като държава - мога да кажа,че само петниш името като ръсиш глупости из форума. Да те питам, обаче какво ти е мнението относно мощната културно-икономическа,мафиотска и политическа турска инвазия в България?
rado907
на 20.03.2011 в 15:40:52 #326Браво на смелите съюзници! Освободиха 100-200 жени и деца от бремето на живота! Герои! До един да получат медали!
thunderlord
на 20.03.2011 в 15:40:47 #325Регистриран на: 08.01.2010, 04:41 453. sofia12 | 20.03.2011 17:33 червени пейзанчета, храбрите войни на нато, орлите от америка и гордите разведки от мосад ще дадат свобода на многострадалния либийски народ храбрите войни на нато, орлите от америка разшириха притока на Ковчези с мърша към Ю еС еЙ ... та освен от Ирак и Афганистан , ще се заформи и либийска доставка ... За полуграмотните кретени като тебе ... остава удовлетворението от чистенето на говната на опечалените

psp_11
на 20.03.2011 в 15:40:29 #324The Canadian | 20.03.2011 17:30 Стига си сравнявал.. онова е страна от същия блок. Нато на кого помогна в Кипър 1973 на Кипър или на Турция? Това е като войанта в Югославия, Ирак и Афганистан. Единствената разлика е, че сега получиха някаква резолюция 1973 за въздушното пространство, но не и за военно нападение.
Юлиан-3
на 20.03.2011 в 15:40:04 #323Сокол | 20.03.2011 17:33 колкото и да е странно на пръв поглед, окончателното "усъвършенстване" на блицкрига през 20 век става чак по време на руската кампания-тогава са отчетени грешки и взети поуки от кампаниите във Франция и Полша, състава на танковите дивизии е реорганизиран и в резултат на това през 1941 г . Вермахта постига наистина фантастични победи срещу РККА, която е доста по корав противник от предишните....е, разбира се,последствията показаха, че един блицкриг не печели мача.....

JB
на 20.03.2011 в 15:36:09 #322sofia12 | 20.03.2011 17:33 храбрите войни на нато, орлите от америка и гордите разведки от мосад ще дадат свобода на многострадалния либийски народ =========================================================
и тоя изперка напьлно. е лайнарския емигрантски живот води до тоя хал.
Юлиан-3
на 20.03.2011 в 15:35:18 #321Сокол | 20.03.2011 17:33

omon
на 20.03.2011 в 15:32:43 #320Флаги,личи си колко си прост - таблицата е извадка от друг сайт,ако не си забелязъл.Пък и трудно може да се манипулира статистика,когато става въпрос за 57 места.
psp_11
на 20.03.2011 в 15:30:33 #319US сателит засече химическо оръжие в склад в Либия? Крайно време беше.. не могат ли да измислят нещо друго..!!!! Кавърите са на мода, ама 8 години са малко...
JB
на 20.03.2011 в 15:30:12 #318Висококвалифицирани Лайнари като Канадеца и София 12 ======================================= Те и двамата работят по лайнарките...
Haho
на 20.03.2011 в 15:29:45 #317Даже много се забавиха американосите, за да ръгнат томахока в задника на шизофреника Мухомор Кадаифоф!
Хубаво да си трепе сънародниците с наемници ! 
JB
на 20.03.2011 в 15:28:02 #316Не "некой" а точно определени убиици. Да и двамата са убиици, и защитавайки своя режим са убули хиляди мирни граждани ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- инд, като пишеш пиши като СНН например: Да и двамата са убиици, и защитавайки своя режим са убули хиляди милиони мирни граждани сам не си верваш но дрьнкаш...
thunderlord
на 20.03.2011 в 15:23:12 #315Днес Западни фирми за комунални услуги усърдно благославят Демократичните процеси в Източна Европа и останалия свят ... Благодарение на тях, те се сдобиха с Висококвалифицирани Лайнари като Канадеца и София 12 ...

Haho
на 20.03.2011 в 15:22:53 #314Разделят Либия на няколко мизерстващи и избиващи се по между си части. И после петрол срещу помощи! От туй по убаво нема!
ind
на 20.03.2011 в 15:22:01 #313ind | 20.03.2011 17:03 Е няма друг начин - какво стана със Садамчо... ако си забравил висна на въжето. ========================================== И това е което те кефи ?! Некой да висне на вьжето. ============================================= Не "некой" а точно определени убиици. Да и двамата са убиици, и защитавайки своя режим са убули хиляди мирни граждани, точно както и Сталин - разликата е, че той е убил милиони...
psp_11
на 20.03.2011 в 15:21:05 #312ind | 20.03.2011 17:01 Кое те учудва? Хората имат чудното свойство да забравят лошото и да помнят хубавото? Знам, че някои неща не се харесват дори и за мнозинството, но има доста хора изпаднали от обществения живот по естествен път. Техните преживявания и спомени не могат да се промият или изтрият. Други са се родили в лайна и това е естественото им състояние на поглед към живота. Трети пък са решили да избягат от лайната и са отишли там където лайната са скрити, само на место се виждат. Но как да кажат, че са видели и по-лошо като вече са там. В този форум има хора, които не приемат опита нито на едните, нито на другите, нито на третите.
Юлиан-3
на 20.03.2011 в 15:20:43 #311ПЛЕБЕЙ, ако бе прочел поне Гудериан, който е задължителен по темата, щеше да знаеш КАКВО Е блицкриг, а не да ме размазваш от смях снощи.....МоноГраф!.....

JB
на 20.03.2011 в 15:18:06 #310с още няколко секиш шадравана на имипирилистити и щи ги побидити. =================================== за имипирилистити не знам но за идиотите от уса ще има задьлжителен медицински преглед преди издаване на виза.