Министерството на здравеопазването на непризнатата република Нагорни Карабах съобщи за 80 ранени, намиращи се в медицинския център в столицата Степанекерт и петима загинали. Съобщава се, че сред ранените има 15 цивилни, информира Руската служба на Би Би Си.
Продължават боевете по цялата линия на съприкосновение, съобщават от Министерството на отбраната на непризнатата република Нагорни Карабах (НКР). "Азербайджанските въоръжени сили използват артилерия и ракети, атакуват с дронове и бойни самолети", се казва в изявление на ведомството.
Ново изявление направи и Министерството на външните работи на непризнатата НКР, което настоява международната общност да "предприеме възможно най-скоро ефективни стъпки за спиране на агресията на Азербайджан".
Азербайджан е готов да се срещне с представители на арменското население на Карабах в Евлах, ако те изпълнят "редица условия", съобщиха от администрацията на президента на Азербайджан Илхам Алиев.
"За да спрат антитерористичните мерки, незаконните арменски въоръжени групи трябва да вдигнат бялото знаме, да предадат всички оръжия и незаконният режим (на Карабах) трябва да се саморазпусне", каза администрацията на Алиев.
В противен случай "антитерористичните мерки" ще бъдат продължени "докрай", се казва в изявлението.
Протестите в центъра на Ереван набират скорост. Съобщава се, че протестиращи се опитват да нахлуят в сградата на арменския парламент и хвърлят бутилки по полицията. Протестиращите донесоха знамена на Нагорни Карабах пред парламента и настояват за по-решителни действия от Пашинян в отговор на огъня от страна на Азербайджан.
Междувременно Пашинян проведе телефонен разговор с френския президент Еманюел Макрон. Отбелязва се, че страните отбелязват "недопустимостта на използването на сила". Франция инициира заседание на Съвета за сигурност на ООН за ситуацията в Нагорни Карабах.
Преди това Пашинян разговаря и с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън. Страните също така заявиха необходимостта от деескалация.
Какво правят руските миротворци
Руските миротворци се намират в Нагорни Карабах от ноември 2020 г., когато президентите Алиев, Путин и министър-председателят Пашинян подписаха изявление за край на Втората война в Карабах.
В това изявление се казва, че руски мироопазващ контингент ще бъде разположен в региона "за наблюдение на прекратяването на огъня" - всички страни се съгласиха с това условие.
Защо миротворците не действат?
Чухме от Кремъл, че военните "поддържат връзка с арменската и азербайджанската страна". Това е всичко. А ръководителят на комисията по отбрана на Държавната дума Андрей Картаполов каза, че докато самите миротворци не са в опасност, те нямат право да използват оръжие.
Така ли е?
През февруари тази година радио "Азатутюн" (собственост на радио "Свобода") получи в отговор на официално запитване документ "за мандата за провеждане на мироопазваща операция в зоната на конфликта в Нагорни Карабах", подписан от министрите на отбраната на Армения и Русия. В него се посочва, че миротворците имат право да използват оръжие "в случай на заплаха за живота и здравето на цивилното население".
Проблемът е, че Азербайджан не е поставил своя подпис под документа. Но Пашинян увери, че документът е продължение на тристранното изявление, следователно е валиден и без подписа на Баку, но юридически това едва ли е така.
Руските миротворци нямат мандат от ООН, който да им дава правомощия да "налагат мир", тоест да използват сила. Вярно, руското външно министерство каза, че този мандат не е необходим, тъй като и Баку, и Ереван са "съгласни с условията на работа" на миротворците.