Остро противопоставяне между парламентарните групи предизвика днешната дата 9 септември.

Тя стана повод Янаки Стоилов от БСП да поиска парламентът с едноминутно мълчание да почете паметта на хората, станали жертва на своите идеали, както и жертвите на онези събития.

Тази дата е последствие от участието ни във Втората Световна война, припомни социалистът и изтъкна, че 9 септември се е превърнал в разделителна линия в НС.

Остро реагира Павел Шопов от Атака, според когото това е злоупотреба с права от страна на червените. Той призова да се спре в зала с "благовидното ставане на крака". Не искам да ставам на крака за септемврийските убийци, изтъкна атакистът.

Той настоя парламентарният шеф Цецка Цачева да не подлага на гласуване предложението на БСП. Тя реши да не уважи предложението на Янаки Стоилов, въпреки че изтъкна, че трябва да се търсят не разделителни линии, а сближаване.

Трябва да извлечем поуки и от датите, изпълнение с трагизъм, настоя и Георги Пирински и призова Цецка Цачева да преосмисли решението си.

След това на трибуната излезе Веселин Методиев от Синята коалиция. 39 НС е дало своята оценка за тази дата и тази оценка е негативна, припомни той. Тази дата е приета като един военен преврат, подчерта Методиев.

На тази дата според сините България се е отказала от европейското си развитие.

Предложението на левицата за почит към жертвите той определи като политическо нахалство.

Крайно време е в 21 век да се научим да гледаме по-хладнокръвно и мъдро на нашата история, настоя от своя страна и лидерът на БСП Сергей Станишев. Не разбирам това самоцелно противопоставяне, допълни той.

Днес България не се нуждае от противопоставяне, каза Станишев. По думите му днешното парламентарно мнозинство не си е взело поуките на миналото.

Нека подходим мъдро, заяви Сергей Станишев.