Кандидатът за президент от БСП Ивайло Калфин и френската евродепутатка от Групата на Зелените в ЕП Мишел Ривази посетиха Нови Пазар и Варна, където разясняваха опасностите от предлаганата технология, която вече няколко месеца е напълно забранена във Франция.

Очевидно има нарушения на закона и случаят ще бъде доведен до знанието на Европейската комисия. „И ако някой опита да злоупотреби, няма да позволим това да се случи", посочи Калфин.

„Европейската комисия ще бъде сезирана", потвърди и гостенката, но изтъкна, че победата зависи изцяло и единствено от българските граждани. Ривази разказа на хората в Нови Пазар как чрез пълна гражданска мобилизация на френските градове, нарочени да станат арена на дрилинига за шистов газ, в родината й е била постигната пълна забрана върху използването на този метод и всякави проучвания са спрени.

На срещата дойде и представителка на най-силната група във Фейсбук, противопоставяща се на шистовия газ „Ние сме против Българският Чернобил - добива на шистов газ", в която членуват почти 25 хиляди души. Татяна Косева разказа на французойката, че в България опитваме да водим гражданска борба, но върху темата е разпънат плътен медиен чадър. „Затова съм тук, защото всяко съобщение и посещение от Европа привлича по-голям медиен интерес", каза Ривази.

„Необходими са три неща - енергийната независимост да бъде трезво оценена, да се увеличава енергийната ефективност и да се развиват възобновяемите източници. Не е вярно, че добива на шистов газ гарантира енергийна независимост в никоя европейска старана. Когато гражданите се обединят политици се вслушват в тях. И в България това трябва да се случи - да спечелите срещу една бизнес-операция.", категорична бе гостенката.

Пред журналисти и общественици от Варна Мишел Ривази направи презентация за огромните опасности, които крие технологията на хидравличното разбиване. Те са свързани със здравето на хората, съществуването на флората и фауната в районите около сондите, както и около езерата, където се съхранява вече заразената с радиоактивен коктейл вода, използвана при дрилинга.

„Отначало във Франция, както и в България, бяха дадени разрешения за проучвания чрез хидравлично разбиване, без да има информация и без да се пита населението. Огромната гражданска активност на местните хора обаче доведе до политическа мобилизация и се стигна до законова забрана на дрилинга в цяла Франция. Дойдох да подкрепя Ивайло в борбата му срещу шистовия газ и затова пред вас разказвам за рисковете и зова за преценка на опасностите. Ние казахме не, вие също можете да го направите", обобщи евродепутатката.

„Лично аз съм изцяло против проучването с хидравлично разбиване, а енергийната независимост на България не зависи от шистовия газ", за пореден път обобщи позицията си Калфин.