64% от българите са на мнение, че централата по-скоро или категорично трябва да бъде довършена. На противното мнение - че по-скоро или категорично не трябва - са 26%. Това сочат данните от изследване на Агенция Афис.
Те разкриват, че делът на привържениците на АЕЦ "Белене" не е намалял значимо в сравнение с октомври миналата година. Резултатите сочат, че в резултат на аварията във Фукушима промяна в обществените настроение определено има. 43% от анкетираните съобщават, че тя не е повлияла на мнението им по въпроса за построяването на Белене, 37%, че ги е разколебала, а 11% съобщават, че тя е затвърдила предишното им мнение.
Дори сред симпатизантите на Синята коалиция тези, които са за проекта, са повече от онези, които са против, като съотношението е 45% спрямо 33%. Нещо повече, 50% от синия електорат биха гласували при евентуален референдум „за" Белене, а само 35% - „против"
72% от пълнолетните българи подкрепят идеята за референдум относно строителството на АЕЦ Белене. На другия полюс са близо 15 на сто, а 13% нямат мнение по въпроса. Половината от всички респонденти (50%) заявяват, че със сигурност биха участвали в допитване на тази тема, ако такова се състои. Други 21% твърдят, че по-скоро биха се включили в референдума. 15% са тези, които по-скоро не биха участвали, а 7 на сто са категорични, че не биха взели участие в такова допитване. Други 7 на сто не са изказали своето мнение.
Две трети от деклариращите участие в референдум от този тип (или 66%) биха гласували „За" построяване на централата в Белене, ако се организира референдум по този въпрос. „Против" биха били 24 на сто, или всеки четвърти.
Мненията в полза на Белене са отдавна установени и в значителна степен надскачат партийните разделителни линии. Затова във всяка от парламентарно представените електорални групи привържениците на Белене са повече от противниците. Дори сред симпатизантите на Синята коалиция тези, които са за проекта, са повече от онези, които са против, като съотношението е 45% спрямо 33%. Нещо повече, 50% от синия електорат биха гласували при евентуален референдум „за" Белене, а само 35% - „против".
Мнението на ориентираните към управляващата ГЕРБ е близко до това в обществото като цяло: 69% са „за", а 24% - „против". Най-голям скепсис се наблюдава сред привържениците на "Атака" (46% "против"), но и там преобладават съгласните (56%).
Очевидно аварията в Япония е увеличила нуждата от повече информация за ядрената енергетика. На въпроса, каква информация би повлияла положително или отрицателно върху мнението им за проекта АЕЦ "Белене", 80% посочват: "цената на тока след завършването й" и 68% - "За механизмите на защита на АЕЦ Белене в сравенение с АЕЦ Фукушима". Сравнително по-слаб интерес има към това, колко реално ще струва строителството сега (56%).
Липсата на адекватна информация за ядрената енергетика въобще се потвърждава от факта, че 70% не знаят в коя страна са произведени реакторите в АЕЦ Фукушима, а 26% правят погрешни предположения (всъщност не е ясно дали е съобщавано, че са американски, произведени от "Дженеръл Електрик").
На въпроса, на кои институции вярват, когато става въпрос за енергийното бъдеще на страната, 71% казват, че изцяло вярват на БАН. Това число е 60% за Министерството на икономиката, 54% за Министерския съвет и 59% за президента. 26% изцяло вярват на посолството на САЩ. Средният дял на изцяло вярващи в оценките на различните неправителствени организации (НПО), които се изказват публично по строителството на АЕЦ "Белене", е 18%.
41% от всички запитани смятат, че народът е този, който трябва да взема окончателните решения, които касаят ключовите проекти на България в сферата на енергетиката. 22 на сто биха делегирали това право на правителството на страната. За други 9% тези решения, трябва да се вземат от Народното Събрание, а се срещат и 2%, според които това трябва да е правомощие на президента. 23% пък са на мнение, че този тип решения трябва да е консенсусно за всички институции.
Данните са от изследване на Агенция АФИС, осъществено през периода 3-8 май 2011 г. Интервюирани са в домовете им 1010 пълнолетни български граждани от столицата, областните центрове, малките градове и селата. Изводите са представителни за мнението на населението на страната с избирателни права.
autobahnracer
на 22.07.2011 в 16:05:55 #122Интересно какво мисли АТИЛА по въпроса ?
hana-sofia
на 06.06.2011 в 16:46:06 #121Данните сочат,/ ако действително са истински, което ме съмнява/, че българите са явно неграмотни.
Abadbobata
на 06.06.2011 в 11:22:48 #120John Bond Ами ти толкова глупости наприказва, че човек, ако тръгне да те оплюва, просто няма да знае от къде да започне.
John Bond
на 06.06.2011 в 11:19:53 #119Аз също съм за АЕЦ Белене! Защото не искам след 2020-2022 да стоя на тъмно, нещо което вече съм преживял в годините на развития социализъмъ! А пък които си мисли, че от алтернативните източници ще може да покрие потреблението е пълен олигофрен. Особено през зимата! Проблемът е, че руснаци ще я строят. А пък ние нали сме силно про-западни!!!! Ако бяха франсета или канадци или американци - въобще нямаше да се вдига тази пушилка. Както беше казал някой преди време: Ние сме един малък, но за сметка на това много прост народ! Да не говорим, че наличието на ядрени мощности има отношение и към националната сигурност.......Хайде сега чакам клавиатурните професори по всичкология да започнат да ме оплюват!
Asparyx
на 06.06.2011 в 07:35:33 #118пий си аповете кавал сплескан! Относно Белене
ИНОВАТОР
на 06.06.2011 в 00:15:57 #117scorpio | 05.06.2011 21:39 По света /чувал съм и за България/ правят Водно Акумулиращи Централи. т.е. когато в държавата нощем има слаба консумация на ел. енергия, понеже повечето генератори не са като динамото на велосипеда да тръгват и да спират когато си поискаме, мощни ел.помпи почват да връщат водата в язовира, за да може по време на пиково потребление да завърти водни турбини спускайки се отново надолу. Моето птредложение е да се спре консумацията на нафта за отопление на обществени сгради. За да може да се получи голяма моментна мощ - сутрин за детски градини /150КВт/ без да се инсталират ел.нагреватели за повече от 50Квт, то биха могли да се подгряват с ел. нагреватели неколкотонни 'казани', от които да се черпи неколкократно по-голяма моментна /1-2 часа/ мощ от тази с която са били подгрявани. Подобни акумулатори на налягане вдигат моста над Темза /направен преди много време/. Относно коефициента 1,163 и система Си , благодаря ;-)
verite
на 06.06.2011 в 00:03:47 #116Това изследване граничи с абсурда! Отказвам да повярвам ,че българина е толкова невежа и безхаберен! Абсолютно не е ясно какво го кара да иска АЕЦ Белене ? Не вярвам в никакъв случай това да е истинска анкета !Телефонно доитване!? Кой знае какво са питали и какво е отговорено .С очете си видях как една моя близка,работеща в соц.агенция правеше някакво допитване и записваше отговорите с молив в анкетния лист -шефът искал така да се попълни анкетата?!
projekt
на 05.06.2011 в 23:48:02 #115много е хубаво ама никой не излезе да обясни колко реално ще струва. щом всички подкрепят централата нека направят едно акционерно дружество който иска да си купи акции и със събраните пари ще се построи. след това на пазарен принцип ще продава енергия и ще плаща дивидент на акционерите си. ако е печеливша добре, ако ли не......лошо. някой ще се набълбука. не знам защо обаче защо това трябва да се плаща от всички. нека някой да каже централата ще струва: - строеж.................. - експлоатация............ - разходи за ядрено гориво............. - експлоатационен живот............... - цена на гориво................. - възвръщаемост .................. - други. ако някой ми даде такава сметка ще мога правилни преценя дали си струва аз и тези след мен да изплащат заем за да се построи тази централа. ако струва икономически да се прави. ако не си струва........просто ще закупим продуктите на руснаците или американците и след това....... ще изплащаме заеми.
scorpio
на 05.06.2011 в 23:27:19 #114Justice, безплатен обяд няма... ти колко би дал за България?
Justice for ALL
на 05.06.2011 в 23:11:53 #113Интерсно питали ли са участващите в анкетата дали са за България да плати между 9 и 11 милиарда долара за Белене.
scorpio
на 05.06.2011 в 22:39:57 #112Иноватор, нещо много сладки сметки даваш (да кажем, че дари са леко занижени поради непознаването ти на някои дефиниции на мерни единици). Това количество енергия, която искаш да акумулираш в 5 тонен резервоар дали ще можеш да си го набавиш за един ден при идеално време? Питам, защото си спомням, как един познат (от чужбина) си покри фабриката с два декара соларни панели, които в пикови моменти могат да му дадат максимум 130кВт. Това наистина е 4 пъти повече от примера, който ти даваш, но говорим само за лятото и за 2000 кв.м площ. Още -ако ти разлееш водата си от 5тона на 500 кв.м. площ (за да имаш същото кпд) то ще имаш воден слой от 1 см. Гарантирам ти, че в слънчев ден, при отворен резервоар, за осем часа от тая вода няма да остане нищо, че да те грее след това.
Brasil
на 05.06.2011 в 22:04:53 #111Данните сочат, че има 2/3 некачествен, ограничен и неграмотен мат'риал.
ИНОВАТОР
на 05.06.2011 в 22:02:12 #110psp_11 | 05.06.2011 18:40 Изолиран отворен /не под налягане/ ламаринен резервоар за 5 тона вода струва под хиляда лева. Може да акумулира 5т*делта50'С=250КВт/ч топлоенергия. Това е 8 часа*30Квт консумация. Хардуера за една сграда също струва под хиляда лева. Централен сървър за хиляда лева може да следи работата на сто отдалечени точки. НЕК могат да контролират % на консумация в нощен режим. можеш да видиш графики в реално време с ежеминутно оптресняване на http://94.190.187.116/temp.pl Относно отоплението за Варна, просто средните температури са по-високи с няколко градуса зимата заради морето. Софтуера ми е самообучаващ се и не изисква големи човешки или машинни ресурси. Всички инвестиции се връщат за по-малко от година. Доказаните ми едеи, не намират подкрепа на държавно и общинско ниво. Преди няколко дена мой последовател от Шумен прекара водата на ВИК през водните си конвектори и се убеди в двойния ефект на идеята. Чудя се защо това не се прави в студентски общижития и т.н. и т.н. и т.н.
TMG
на 05.06.2011 в 21:25:29 #109Мургавей | 05.06.2011 19:54 Колкото и да ти е чудно квч солар е по евтин от квч АЕЦ-Белене. Ако ги сапоставиш коректно а не както ти са наредили (от БКП и КПСС вечна дружба...а ния си викаме че маитап)
psp_11
на 05.06.2011 в 21:09:49 #108Свищовец | 05.06.2011 19:53 Къде ги четеш тези глупости?: В отчета за 2009 го има като пера и суми. Аз бях чел един доклад че тока е 4.5 евроцента. Да ама не .. http://www.kznpp.org/uf//anual_reports/bg/Annual_Report_2009_bg_KozloduyNPP.pdf 22 стр. Най-големи са разходите за управлението на ядреното гориво 22%.
Свищовец
на 05.06.2011 в 20:53:17 #107psp_11, нима смяташ, че с АЕЦ ще цъфнем и завържем. Над 20 години се занимавам с този проблем и съм на мнение, че ядрената енергетика ще загине сама заради все по-големите разходи, които трябва да прави за сигурност, което я прави най-скъпата енергия от всички останали. Не, че сега е най-евтина. Това, което Ви показват/и то за АЕЦ Козлодуй/ Е САМО ЧАСТ ОТ ТОВА КОЕТО ПЛАЩАМЕ. Все още в калкулацията няма разходи за постояно съхраняване на отпадъците, за погребване на реакторите и за рекултивиране на земята. Загубите от спрените мощности за да работи атомтата централа, никой не ги включва в сметките.
tranquiler
на 05.06.2011 в 20:52:13 #106А кои бяха Афис?
psp_11
на 05.06.2011 в 20:37:30 #105TMG | 05.06.2011 19:07 Цял живот живея в София. Ако доживея до пенсия, ще си купя къща и ще си поставя панели. Сега съм в жилищна кооперация и няма къде да се монтират. == Свищовец.. 80% са против ядрената енергетика, защото имат 15% под линията на бедността. При нас съотношението е друго и затова и прагматизма е по-голям.
US
на 05.06.2011 в 20:30:58 #104Distributed | 05.06.2011 19:04 Какво толкова се палите за едно очевидно фалшифицирано "социологическо проучване" от поръчкова комунистическа "социологическа" агенция, шеф на която е в управителния съвет на БСП. ----------------------------
Свищовец
на 05.06.2011 в 20:23:05 #103Първо трябва да си отговорим на въпроса, защо хората в Западна Европа 80 % са против ядрената енергетика, а у нас две трети са за. Това е жялкия резултат от дезинформацията и манипулацията на българина от ядреното лоби в целия период след Чернобилската авария. То не бяха изявления, че ще поскъпне тока, че ще има режим, че атомната енергия е безалтернативна, че ВЕИ енергията и много скъпа и т.н. Правилно ще бъде думата да си каже българския народ, но след коректна и пълна информация за възможностите в енергетиката, за вредите и ползите от всеки вид. Тъй като договора между Атомстроя експорт и НЕК е корпоративен и централата се прави с цел износ, тук не виждам национален интерес. Следователно мнение би трябвало да дава само населението в региона около АЕЦ. Ако трябва да се допита цялото население въпроса в референдума трябва да бъде: Ескате ли АЕЦ и хранилище за рядиоактивни отпадъци във Вашия регион? На такъв въпрос руснаците в 2007 г. са отговорили 75% с не.