БСП отново ще атакува Изборния кодекс пред Конституционния съд, ако ГЕРБ не отмени изискването за 10 месеца уседналост, необходима за участие в изборите.

Такова предупреждение отправи Михаил Миков към своята колежка Искра Фидосова в ефира на БиТиВи. Поводът за разговора им бе решението на Конституционния съд отпреди дни. Според него текстът от Изборния кодекс, гласящ, че общинските съветници и кметовете могат да се избират само от български граждани, живели през последните 12 месеца в съответното населено място, е противоконституционен.

Митът за изборният туризъм доведе до прекомерно ограничаване на права, посочи бившият министър на вътрешните работи.

Преди 130 години българските законодатели са казали, че шест месеца са достатъчни, за да гласуваш. 2011 година ти създаваш такива пречки пред избирателите, че правиш абсурдна възможността за някои от тях да упражнят правата си и ги ограничаваш до такава степен, че европейски гражданин може да бъде избиран, а български с двойно гражданство по произход не може, коментира още той.

Кашата е пълна, изтъкна червеният депутат и посочи: Конституционният съд ви налющи такива шамари, включително за представителността за общините и броя на общинските съветници...

От своя страна заместник-председателят на правната комисия в парламента Искра Фидосова беше категорична, че ГЕРБ е показал политическа воля и желание да спре изборния туризъм, като посочи, че за това са се водили дебати месеци наред.

Тя добави, че е била силно изненадана от факта, че БСП са атакували уседналостта с подписите си.

С това решение Конституционният съд каза да на уседналостта не по изключение. Важно е, че КС се произнася за противоконституционност единствено по отношение на срока, подчерта председателят на парламентарната група на ГЕРБ и отбеляза, че съдът не се е произнесъл по отношение на 10-те месеца. Ние гарантираме, че няма да има изборен туризъм и автобуси, които да прекарват избиратели, подчерта Фидосова.

Те (10-те месеца - бел.ред.) са толкова противоконституционни, колкото и 12 месеца. Всичко над шест месеца е противоконституционно, заяви в отговор Миков.

Представителят на БСП засегна и въпроса с изискванията за хората с увреждания: Какви са тези ограничения? На хората с увреждания ще им искат удостоверение от ТЕЛК, че и ксерокопие. Къде ще намериш в селата ксерокс, попита той.

В отговор Фидосова заяви, че това е превантивна мярка след много злоупотреби от последните избори. Тя припомни, че пред 2007 година именно от БСП са приели изискването за уседналост от 10 месеца и посочи - сега не го искат.

Фидосова все пак обяви, че парламентът ще се съобрази и днес се внася предложение на ГЕРБ за промяна, с което 12-те месеца се намаляват на шест. Тя обаче уточни, че те са изтекли и никой вече не може да се мести от място на място.