Румен Гайтански и Стоян Мавродиев ще бъдат обявени официално за издирване във връзка с разследването, в което МВР оказва съдействие на антикорупционата комисия. Това предположи вътрешният министър Калин Стоянов, цитиран от БНР.

Той посочи, че МВР работи по случая само въз основа на постановления, които са постъпили официално.

Стоянов увери, че от ведомството продължават да оказват съдействие на Комисия за противодействие на корупцията.

Според него предстоят множество процесуални действия, включително разпити и експертизи, които ще се назначават. МВР обаче щяло да работи само и единствено въз основа на постановления, които му бъдат предадени официално.

ББР сигнализирала в прокуратурата за кредита на Вълка още през 2021 г.

ББР сигнализирала в прокуратурата за кредита на Вълка още през 2021 г.

Още тогава изглеждало, че е отпусната голяма сума, а обезпечението далеч няма необходимата стойност

"Предполагам, че те ще бъдат обявени за издирване. Може би вече това се е случило, така че в един или друг момент те ще се появят тук. Това е казус, по който Министерството на вътрешните работи не е пряко отговорно и не е разследван от нас този случай", коментира министърът.

Впоследствие от МВР потвърдиха за bTV, че Румен Гайтански-Вълка и бившият директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев се обявяват за международно издирване.

След вчерашните акции стана ясно, че органите на реда нямат информация къде е Гайтански. По официални данни на "Гранична полиция" миналия петък той е влязъл в България.

По неофициална информация обаче след това той е напуснал страната. Мавродиев също не е у нас.

Припомняме, вчера КПКОНПИ, прокурори и полиция влязоха в имоти и офиси, свързани с бизнесмена Румен Гайтански-Вълка и с бившия директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев.

Акцията беше свързана с разследване на кредит в размер на близо 150 милиона, отпуснат на фирма на Гайтански от ББР, когато начело е бил именно Мавродиев.

Кредитът е отпуснат през 2019 г. и е бил обезпечен от фирма, закрита осем дни след отпускането му, и досега не е върнат. Парите са преминали през поредица от фирми, по-голямата част от които - пряко свързани с Румен Гайтански. 30 милиона от тях са отишли към банка, към която задължения е имала ТЕЦ-Варна, в която участие има почетният председател на ДПС Ахмед Доган. Това обаче се е случило години след отпускането на милионите и се смята, че е много трудно Доган да бъде обвързан със схемата.

ББР обясни стъпка по стъпка действията си с кредита на Вълка

ББР обясни стъпка по стъпка действията си с кредита на Вълка

Кредитът е бил практически необезпечен и банката не може да събере по-голяма сума по него

Румен Гайтански - Вълка е бизнесмен, който работи в различни направления още от 90те години на миналия век, но името му, както и прякорът му, стана публично именно покрай старта на политическата кариера на Бойко Борисов, който обяви война на фирмите ДИТЦ и "Волф 96", които концесионират сметосъбирането в София. Въпреки заканите на Борисов концесията бе прекратена след години, след поредната криза с боклука на столицата. Десетина години по-късно фирми ("Грийн Партнърс") на Гайтански отново се връщат в София. С дружество на Гайтански се свързва е сагата със столичната къпалня "Мария Луиза" в Борисовата градина и проблемите там на "Софийски имоти". Компанията "Кристална вода", печелила големи обществени поръчки, също е свързвана с него.

Името на Румен Гайтански отново влиза в общественото полезрение преди няколко години, когато става ясно, че редица фирми са получили огромни кредити от държавната Българска банка за развитие, която по принцип има за цел да подкрепя малкия и средния бизнес.

Малко по-късно и още по-шумна е и сагата, която продължава и до днес, с незаконното строителство - на хотел или резиденция - в ловно стопанство "Искър", сградите от което трябва да се съборят според едно съдебно решение, блокирано обаче от друго решение на съда в Перник.

Също така нашумя и покрай протестите на граждани в Павликени покрай проект на фирмата "Петрургия" за изграждане на мащабен инсинератор в района на село Върбовка.

Стоян Мавродиев е финансист, политическата си кариера започва като един от авторите на икономическата програма на ГЕРБ. Депутат е от партията в 31-то НС, както и автор на доклада "Станишев" за ревизия на фарчовете на Тройната коалиция. След това и председател на Комисията по финансов надзор, когато бе обвинявам за еднолично управление от страна на собствените си заместници.

От септември 2017 г. е избран за директор на Българската банка за развитие. Пред април 2020 г. изненадващо бе освободен от поста по нареждане на министър-председателя Бойко Борисов, а поводът бе кредит в размер на 75 млн. лв. на дружество, притежавано от фирма за събиране на кредити. Още преди това името на Стоян Мавродиев се появи в медиите покрай съдебно дело срещу Евелин Банев - Брендо, както беше и сред посетителите на шефа на КТБ Цветан Василев. Също разследване на Bird Стоян Мавродиев притежава имот в Гърция, официално на офшорна компания.