Българското свиневъдство е изправено пред икономически колапс. Въпреки това, за борбата с тази болест се разчита на служители от средния ешелон.

Кой управлява най-голямата епизоотична криза в съвременната история на животновъдството, питат в своя позиция от партия СДС

Еврокомисар: България може да загуби свиневъдството си

Еврокомисар: България може да загуби свиневъдството си

Небрежност на правителството е предизвикала проблема

Африканската чума по свинете, която не е опасна за хората, нанася огромни икономически вреди, се разпространи и в промишлените свинекомплекси. Преобладаващата част свинекомплексите се намира в Североизточна България. Те са на близки разстояния, някои са икономически и технологично свързани. Това означава, че трябва да се предприемат незабавни мерки за ограничаване на болестта, алармират от СДС. 

Може да поискаме помощ от ЕК за чумата по свинете
Обновена

Може да поискаме помощ от ЕК за чумата по свинете

Парите ще са за обезщетение на стопаните, процедурите са тромави, заяви Асим Адемов

Въпреки нуждите от незабавни мерки битката със свинската чума се води от по-нископоставени чиновници като началника на отдел от БАБХ Александра Митева.

Преди седмица беше актуализиран съставът на Централния епизоотичен съвет към Министерския съвет. Начело на съвета е вицепремиерът Томислав Дончев.

Зам.-председател е министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева, а секретар - изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Дамян Илиев. В съвета са и вътрешният, военният министър, както и министрите на финансите, на здравеопазването, на транспорта, на екологията.

От партията недоумяват как при такова високо ниво на този съвет говорител по изключително важния въпрос, свързан с биосигурността, да бъде началник на отдел от БАБХ. Къде са председателят на групата, секретарят и членовете, питат реторично от СДС. 

Чумата по свинете "зарази" парламента

Чумата по свинете "зарази" парламента

Левицата вика Танева и Дончев в парламента

Те изтъкват, че спешни въпроси не са получили отговор от лятото на 2018 година.

Въпросите са:

  • - Какво се случва с труповете на евтаназираните свине? Дали тяхното заравяне няма да доведе до замърсяване на околната среда?
  • - Защо, след като повече от 10 г. се обсъжда въпросът за построяване на екарисаж в Североизточна България, район, в който е концентрирана значителна част от животните, това не се случва
  • - Защо въпросът с обезщетенията не се решава със застрахователен пул, за да не се ползват бюджетни средства?

От партията призовават компетентните органи да се съобразят с Решение на ЕК от 19 юли 2019 г., за да бъдат ограничени екологичните и икономическите щети за сектор свиневъдство. 

Танева призна за пропуски в мерките за справянето с чумата по свинете

Танева призна за пропуски в мерките за справянето с чумата по свинете

Министърът увери, че няма опасност от екологична катастрофа

В своя позиция от партията изтъкват, че преди година са предупредили, че държавата закъснява с мерките, предприети за ограничаване на африканската чума по свинете.

Тогавашните мерки бяха насочени към изграждане на бутафорната ограда по сухопътната граница с Румъния, припомнят от синята партия с констатацията, че не са били чути. 

Еврокомисар: България може да загуби свиневъдството си

Еврокомисар: България може да загуби свиневъдството си

Небрежност на правителството е предизвикала проблема

Припомняме, според бившия заместник министър на земеделието и настоящ депутат Бюрхан Абазов разпространението на заразата е нелогично. Според него прасетата се заразяват от фуражи.

На 21 юли започна и умъртвяването на прасетата от свинефермата в село Николово, където се отглеждат около 17 000 прасета. Тогава огнищата на чума по свинете у нас бяха 17.

Свиневъди заявиха на пресконференция, че искат железни мерки и военно положение заради разпространението на африканската чума по свинете.

БАБХ откри африканска чума в домашно стопанство в Мизия, като по-рано започна и дезинфекция след умъртвяването на прасетата в Бургаско. Тя се извършва в созополското село Зидарово, където в събота бяха евтаназирани над 100 домашни прасета.

В Зидарово беше потвърдено първото за Бургаска област огнище на африканска чума при домашни свине. Стигна се до сблъсъци между собствениците на прасета и инспектори на БАБХ.

Българската агенция по храните се оплака, че не получава подкрепа от ловците, въпреки разрасналата се епидемия на африканска чума при прасетата. Министър Танева призова за стриктни мерки и изпълнение на предписанията.

На 23 юли вечерта бе потвърдено, че има вирус на африканска чума в още една индустриална свинеферма в село Бръшлен, Русенско. Там се отглеждат близо 40 000 прасета, които ще бъдат умъртвени.

Бедствено положение е обявено и в Плевен и в Разград.